TJ NOVÝ JIČÍN – IRP ČESKÝ TĚŠÍN 3:5 (1:2)

„Neměli jsme to jednoduché. Na hráče byl během týdne vytvářen velký tlak, odevšad slyšeli, že je to důležité utkání, že se v Novém Jičíně nevyhrává a podobné řeči. Musím mančaft vyzdvihnout, jak ten tlak dokázal ustát, je to pro něj velké zadostiučinění,“ pochválil své svěřence trenér Českého Těšína Dalibor Damek.

Těšíňané měli o motivaci postaráno. Věděli, že pokud uspějí, budou postupové šance pro první pětici týmů nadále zcela otevřené. A to se i stalo.

Hosté si umělou trávu, na které se v neděli za neustálého deště hrálo, otestovali již minulé úterý v přípravném souboji s Frýdkem-Místkem. Těšín po velmi dobrém výkonu podlehl 1:2, ovšem pouze díky individuálním chybám jednotlivců. „Proti Novému Jičínu nás potkalo něco podobného. Vyhráli jsme sice 5:3, ale snad jediný gól jsme nedostali normální. Mělo to spíš skončit 5:0. Ale určitě bylo dobře, že jsme si místní umělku vyzkoušeli, možná, že jsme tím soupeře i docela zaskočili,“ domníval se správně trenér Damek.

Jeho tým totiž od domácích čekal, že na ně hned od začátku vletí, ale Nový Jičín vyrukoval spíše s vyčkávací taktikou. To ovšem byla voda na těšínský mlýn. Útočně laděným Damkovým svěřencům maximálně vyhovuje ofenzivní fotbal, o čemž přesvědčovali domácí fanoušky po celou dobu zápasu.

Prvních dvacet minut byli hosté aktivnější, měli tlak, ale jen po vápno. Tam se jejich akce rozbíjely o zkonsolidovanou obranu Novojičínských. Ti dobře bránili a ve 27. minutě šli do vedení. Po perfektně secvičeném trestném kopu skóroval Pavlík.

Konečně tu byl stav, na který se hosté připravovali. Brzká odpověď dodala Těšínu ještě více kuráže. Čelůstka ve spolupráci se Zimou připravili šanci Šmahajovi a ten nezaváhal – 1:1.

Ve 35. minutě vypálil svou slabší levačkou Zábelka, gólmana přinutil k vyražení míče, ale nejrychleji byl u dorážky Čelůstka – 1:2 a obrat v utkání. Šokovaní domácí pak dovolili Zábelkovi další šanci, kterou českotěšínskému forvardovi skvěle zneškodnil brankář.

Ve druhém poločase se na hřišti odehrálo pravé nefalšované drama. „Byla to divočina,“ přitakal Damek. V 56. minutě odvrátili jeho hráči roh za hranicí vápna, Zábelka vyvážel míč, ale nechal si jej sebrat Paličkou. Ten následně centroval, ale míč mu sjel po noze tak šikovně, že zapadl do šibenice nic netušícího Mrozka – 2:2.

Těšínu však v neděli výtečně šly bleskové odpovědi. Opět po třech minutách skóroval. Skvostně hrající Čelůstka vyslal kupředu Zábelku, ten viděl nabíhajícího Šmahaje a poslal mu ideální přihrávku – 2:3. Drama vrcholilo.

V 66. minutě fauloval Sostřonek těsně za hranicí velkého čtverce Pavlíka, trestný kop poslali domácí podél zdi, míč si nevšímal houfu českotěšínských hráčů, naopak si našel Dědíka, od jehož lýtka se balon došoural přes bezmocného Mrozka za čáru – 3:3. „Dostávali jsme neskutečné góly. V tu chvíli jsem si myslel, že se zvednu z lavičky a na všechno se vykašlu,“ ulevil si kouč Damek.

Jeho svěřenci mu však přeci jen udělali radost. V době, kdy Těšín začal ztrácet střed hřiště a Nový Jičín zvýšil obrátky, provedl zkušený Damek sérii střídání, která tlak domácích otupila a hosté se mohli nadechnout k vítěznému finiši.

Nápor soupeře zastavil pumelicí, která skončila na břevně, záložník Mendrok, jenž si v 86. minutě spravil chuť, když z voleje napálil do branky centr Sostřonka – 3:4. Nový Jičín se vrhl v zoufalé snaze vyrovnat na zteč Mrozkovy svatyně, otevřel obranu a střídající Hradečný jej vytrestal pátou brankou – 3:5.

Tím se Český Těšín znovu naplno vrátil do postupové hry, ale trenér Damek z toho nešílí. „Necháváme tomu absolutně volný průběh. Postupové cíle nevyhlašujeme, máme mladý kádr, který se ještě stále učí a co bude na konci sezony, to se teprve uvidí. Můžeme hrát v klidu,“ upozorňuje lodivod českotěšínského škuneru. Síly jeho mužstva naplno prověří hned následující derby s Petrovicemi, které opět hodně napoví o dalších ambicích obou celků.

Branky: 27. Pavlík, 56. Palička, 66. Dědík – 31. a 59. Šmahaj, 35. Čelůstka, 86. Mendrok, 90. Hradečný. Rozhodčí: Vojkovský, žluté karty: 1:2, diváci: 270.

Č. Těšín: Mrozek – Sostřonek, Blažek, Rác, Popelka (82. Pietroszek) – Zima, Čelůstka, Mendrok, Martinek (70. Pszczolka) – Šmahaj, Zábelka (85. Hradečný). Trenér: Dalibor Damek.

Další zápas hraje Český Těšín v sobotu s Petrovicemi.