VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Jeseník nad Odrou hostil trenérský seminář „Budoucnost fotbalu"

Padesátce trenérů a zájemců se věnoval fotbalový odborník Josef Csaplár s prezidentem Unie českých fotbalových trenérů Vernerem Ličkou.

28.1.2014
SDÍLEJ:

Fotbalový stratég Josef Csaplár měl v teoretické části semináře hlavní slovo.Foto: Deník/Dalibor Tobola

Téměř šest hodin trval očekávaný fotbalový seminář, určený nejen mládežnickým trenérům, který organizoval Okresní fotbalový svaz Nový Jičín ve spolupráci s Unií českých fotbalových trenérů (UČFT).

Do Jeseníku nad Odrou se sjela téměř padesátka zájemců, na něž čekal pestrý program. Fotbalový seminář začal svým proslovem prezident UČFT Verner Lička, který posluchače seznámil s projekty a vizemi unie. Semináře se zúčastnil rovněž Bohumil Pánik, jenž se stal nedávno sportovním ředitelem třetiligové Kroměříže. Zkušený metodik trénoval či manažersky působil na nejvyšší úrovni zejména ve Zlíně, Baníku Ostrava, Sigmě Olomouc, u mládežnických reprezentací či v polských klubech Lech Poznaň a Pogoň Szczecin.

Do Jeseníku nad Odrou se na seminář „Budoucnost fotbalu“ sjela řada okresních trenérů.

Slova se poté chopil Josef Csaplár, kterého zná veřejnost také jako odborníka z televizních fotbalových studií. Jakožto bývalý hráčský skaut Evertonu zabrousil i do této práce. „Když dorazí skauti na nějaký zápas, zajímá je hlavně mentalita hráče. A jak nejrychleji poznáte mentalitu hráče na hřišti? Podle toho, jak se hráč chová po ztrátě balonu. Ztratí míč, a co pak? Může být talentovaný, jak chce, ale co dělá po ztrátě míče? Jestli se tváří otráveně, stylem vybojujte to a pak mi to zase nahrajte, tak tudy cesta nevede. První věc je jeho mentalita a pokračuje to pak tím, jak se hráč chová pod tlakem, a tak dále," sdělil mimo jiné jednapadesátiletý stratég, využívající moderní formy trénování.

Do Jeseníku nad Odrou se na seminář „Budoucnost fotbalu“ sjela řada okresních trenérů.

Seminář pokračoval i praxí, kdy se všichni zúčastnění přesunuli do tělocvičny, nacházející se o patro výše. Tam už byla přichystána přípravka Bílovce s trenérem Petrem Gelnarem a také mladí fotbalisté z Jeseníku nad Odrou. „Seminář jednoznačně splnil očekávání, které jsme do něj vkládali. Co je pro mě nejpodstatnější, je, že se tam našli lidé, kteří mají chuť se vzdělávat a posunout mládežnický fotbal dále. Nejpodstatnější úplně ze všeho ale je, že to ti lidé, ať už v Jeseníku, Bílovci, Děrném nebo Bravinném, dělají, a hlavně, že chtějí. Byly tam i názory, že ne úplně všechno se dá, ale většina lidí si z toho odnáší, že se v práci s mládeží chtějí vzdělávat, a to je nejdůležitější," hodnotil seminář v Jeseníku nad Odrou člen výkonného výboru OFS Nový Jičín Lukáš Hapal, jenž nastínil i další možnosti spolupráce s UČFT. „V této chvíli jsme se dohodli, že celou akci vyhodnotíme a bude záležet na oddílech a účastnících, kam to budou chtít posunout dále. Mám dohodu s Vernerem a Bobem Pánikem, a případnými dalšími trenéry, že příště pojedeme třeba přímo do oddílů," nahlédl do budoucnosti Lukáš Hapal.

Nejhorší věta: Nehraj si na fotbalistu

Josef Csaplár zabrousil ve své prezentaci do řady témat. „Velkým problémem je, že týmy nechtějí vyhrát, ale chtějí neprohrát. Je to opravdu dost důležitá věc, abyste dokázali přesvědčit svěřence, a na prvním místě sami sebe, že chcete vyhrát, že se nebojíte porážky. Já jsem v životě mockrát prohrál, ale do dneška nejsem poražený. Každý si to může přebrat, jak chce," přednášel trenérům člen UČFT.

„Jestliže chcete neprohrát, tak neriskujete. Věta „Nehraj si na fotbalistu." je pro mě vůbec ta nejhorší. Ferda dělá pět let fotbal, a na co si má hrát? Na zedníka? Na kosmonauta? To je prostě špatně. Neudělejme moc chyb, moc to neotevřete, hrajeme takticky to jsou ta zvěrstva, která pramení z toho základního nastavení možností trenérů. Moje ambice je přesvědčit vás, abyste zkusili vychovávat kluky, když už to nemáte v sobě, tak aby se nebáli vyhrát, dostat na zadek, riskovat a vyhrát," vysvětloval trenér, jehož velkým trenérským úspěchem je mistrovský titul a čtvrtfinále Poháru UEFA s Libercem v sezoně 2001/02, kdy klub vedl ve dvojici s Ladislavem Škorpilem.

„Chci přesvědčit nejenom vás tady v Jeseníku, ale všude jinde po celé republice, že cílem je samotný hráč, že tabulka není až tak důležitá, ale důležitější je způsob, jak vítězství dosahujeme. Protože to, jak my toho dosahujeme, je v juniorském věku nekonkurenceschopné," poznamenal rovněž na semináři Josef Csaplár.

Autor: Dalibor Tobola

28.1.2014
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Sečení borůvčí ve Velkém Kotli a na Petrových kamenech v Jeseníkách
8

Borůvky u Pradědu mizí pod křovinořezy

Nehoda na dálnici.

Tragická nehoda uzavřela v pátek dálnici na Novojičínsku

Senioři vyrazí na výlet do spřáteleného města na Slovensku

Poznávacího zájezdu do budoucího partnerského města Bánovce nad Bebravou se mohou kopřivničtí senioři zúčastnit v rámci programu Aktivní senior 2017.

AKTUALIZOVÁNO

Komplikace pro všechny! O víkendu se uzavře klimkovický tunel

 Dálniční tunel v Klimkovicích o víkendu projde každoroční plánovanou odstávkou. Ta ale bude oproti původnímu harmonogramu o čtyři hodiny kratší.

Ženě se nezdálo chování mladíků. Jeden byl v cizím voze

Ve středu v časných ranních hodinách přijali strážníci v Novém Jičíně oznámení od občanky, že v ulici Poděbradově se vyskytují dva muži, kteří se podezřele pohybují kolem jednoho ze zaparkovaných vozidel.

Novojičínsko: Školní pomůcky vystřídalo zednické náčiní

Miliony korun radnice a obce na Novojičínsku investují během léta do oprav školních zařízení.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení