Mezi dvěma stovkami diváků sledoval utkání proti Slovácku také místopředseda představenstva a ředitel pro sport a marketing prvoligového týmu SK Sigma Olomouc a 2. místopředseda ČMFS Jiří Kubíček. „Součastná situace je všude těžká,“ přiznává Kubíček.

Co vás přilákalo na fotbal do Fulneku?

To je jednoduché. Jel jsem z Baníku a zde ve Fulneku jsem měl na hřišti čtyři hráče. V dresu Fulneku Honzu Schulmeistera, kterému končí hostování, a v dresu Slovácka Tomáše Randu, René Formánka, který dnes nehraje, Tomáše Kazára a Aleše Chmelíčka, kterého jsme sice prodali, ale chtěl jsem se na něj podívat. Krom toho mě zajímalo, jak tady vypadá situace kolem fotbalu. Navíc u nás bude zřejmě končit brankář Lovásik a z mladých hráčů do prvoligové kvality ještě nikdo nedorostl, takže jsem chtěl vidět i gólmana Slovácka Filipka, který vypadá nadějně.

Odchovanci olomouckého fotbalu jsou k vidění po celé republice. Je to pro vás potěšitelné?

Asi před šesti lety jsme se rozhodovali, zda hráče prodávat, ale pod cenou, protože dnes kluby ve druhé a třetí lize peníze nemají, nebo si je všechny necháme, ale budeme riskovat, že nebudou mít všichni profesionální smlouvy, a tím pádem by nám mohli utéct do zahraničí zadarmo. Nakonec jsem rozhodl, že hráč do osmadvaceti let se nebude zbytečně prodávat. To znamená, že hráče nyní vyměňujeme, jako kus za kus, abychom měli opět potencionálního hráče. Musím říct, že za těch pár let je to tak, že některý z hráčů, kterého jsme dali na hostování, se dostane nahoru. Jen pro upřesnění, ve druhé lize jich máme patnáct, ve třetí jednadvacet a v divizi šestadvacet. Podle této filozofie se vám vždy vrátí peníze, které jste do takového hráče investovali .

Pro hráče je taky lepší hrát druhou ligu, než za béčko Sigmy, která je v MSFL…

Určitě. S B-týmem to bylo trochu složitější. Liga končila dříve, a někteří hráči pak museli chodit zachraňovat Béčko ve druhé lize. Pak ale neměli žádnou dovolenou, což se ukazovalo v přípravě, kdy byli hráči unavení. Proto je pro nás lepší hrát s dorostem třetí ligu, a většinu hráčů tak můžeme pustit na hostování do druhé ligy. Takže prvoligový hráč, který momentálně na ligu nemá, nebo byl zraněný a podobně, tak by musel hrát třetí ligu za béčko, ale šel by s platem dolů. Takže pokud takový hráč půjde do druholigového klubu, tak mu bránit nebudeme. Navíc za ně nechceme velké peníze. Dokonce bych řekl, že je pouštíme za levnější ceny, než jsou v krajském přeboru. Hráči si tak ale hrají svou úroveň a rozvíjejí svůj talent, živí je tam a platí . Ale mnohdy pak vyskočí opět vzhůru. Ideálním případem může být Juřátek, kterého jsme pustili do Uničova jako neperspektivního, ale on tam hraje výborně a myslím, že jednou bude hrát ještě ligu. I proto jsem ve Fulneku, abych se na naše hráče podíval. Třeba Tomáš Kazár má velkou perspektivu znovu naskočit do ligy.

Co vůbec říkáte na situaci ve Fulneku? Loni tým, který bojoval o postup, nyní outsider soutěže.

Součastná situace je všude těžká. Na začátku jsou všechna utkání vyrovnaná. Ale když třikrát, čtyřikrát prohrajete a dostanete se pod psychický tlak, a po podzimu se zde ztrácely body, bylo vidět, že zde není šance. Hráči ale mohou hrát uvolněně, protože ví, že sestoupí. Vždyť to není žádná tragédie, bude se tu hrát třetí liga. I stadion té třetí lize odpovídá. Fotbal se hrál vždy, za protektorátu i za „komoušů“, takže se zde bude hrát i ve třetí lize. Mládežnická základna je na tom ve Fulneku dobře, a pokud to zde nenechá město padnout, tak to bude jenom dobře, že se zde bude hrát. Sestupem život nekončí.

A co český fotbal obecně? Myslíte, že je náhoda, když vychází jedna aféra za druhou? Dříve například korupce, nyní reprezentace… Je to náhoda nebo to k českému fotbalu patří?

Víte, jak je to. Jsou státy, kde se nekrade, protože se jim za to usekne ruka. Jsou ale státy, kde se krade a je to sport. To je třeba Česká republika. Protože když se krade nahoře, proč by se nekradlo dole. Když se řešila korupční aféra, tak nejvíc a nejdéle vyšetřovaný klub z toho nakonec vyvázl. Zůstali v tom jen ti, na které se ukázalo, a někteří se z toho vykoupili. Z toho plyne, že se to asi nevyřešilo správně. To ale vrhlo špatné světlo na ostatní. Je to o lidech. Když v klubech pracují lidé, kteří to nedělají, tak se nemusí ničeho bát, ale mají to těžké. Pokud tam ale dělají darebáci, kteří si dovolí ledacos, můžete čekat, že jim to bude procházet, protože když to vyšlo nahoře, proč by to nevyšlo i dole. Je to otázka morálky. Osobnost se zdá být víc, než samotný systém. Když začala aféra, vrhlo to stín na fotbal obecně, ale již tehdy jsem vystoupil a zdůraznil, že nás se korupční aféra netýká. Bohužel, lidé si myslí, že fotbal je žumpa, a protože do fotbalu patříme, podle některých smrdíme taky.

Myslíte si, že se tyto aféry a spory ohledně reprezentace mohou promítnout i do jiných sfér fotbalu?

Momentálně fotbal řídí lidé, kteří jej nikdy nedělali. Jarda Vacek se směje, že to dělá pro peníze, a je to judista, Mokrý nikdy fotbal nedělal a byl to rozhodčí do třetí ligy a Košťál začal dělat fotbal v roce devadesát devět, když zjistil, že to je dobrý byznys. Pokud tedy fotbal dělají lidé, kteří neprošli kluby a neví, jak je to složité, je velmi jednoduché rozhodovat tak, jak rozhodují. Všichni se nyní upínají k tomu, že přijde Ivan (Hašek pozn. red), který fotbal dělal. Navíc dělá trenéra, a všichni spoléhají, že bude držet ochranný deštník nad fotbalem. Je to možné, ale musí se změnit systém. Věřím, že Ivan přijde, rozprostře nad fotbalem ten svůj deštník a získá psychologickou důvěru, ale bude muset změnit systém. Je to o tlusté čáře, za kterou se nesmí překračovat. Někteří, kteří dělají dlouhodobě dobrý fotbal, konkrétně třeba Liberec, na to čekají. Protože se nemůže stát, že do hry dáváte vše, nabádáte hráče, cpete do toho peníze, ale poslední tři kola nezvládnete, protože vám to někdo nedovolí vyhrát. Za hranicemi to nejde ani vyprávět . Třeba ve Švýcarsku toto vůbec nechápou.