VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Oslavy hasičům v Bernarticích zhatila povodeň

Bernartice nad Odrou - K nejstarším sborům na Novojičínsku se řadí Sbor dobrovolných hasičů Bernartice nad Odrou. Letos si jeho členové připomněli 125 let od jeho založení.

22.7.2009
SDÍLEJ:

Hasiči z Bernartic nad Odrou nedávno nechali žehnat nový prapor sboru.Foto: Archiv/SDH Bernartice nad Odrou

I když ještě v první polovině 19. stol. převládala v Bernarticích dřevěná zástavba, nedocházelo k nějakému hromadnému zničení většího počtu objektů ohněm, poněvadž se jednalo o takzvanou lánovou zástavbu a jednotlivá stavení byla od sebe více vzdálená. Avšak ke konci 19. století, kdy zástavba v obci houstla a nebezpečí hromadných požárů stoupalo, v květnu 1884 obecní rada v Bernarticích jmenovala zřizovací výbor, který vypracoval stanovy sboru. Do něj se tehdy hned přihlásilo jednasedmdesát činných a dvaatřicet přispívajících členů,“ přiblížil historii sboru v Bernarticích nad Odrou jeho velitel Vojtěch Knop.

V součastné době má sbor dobrovolných hasičů v Bernarticích nad Odrou 99 členů, z toho 25 žen. Vzhledem ke své celoroční činnosti se bezpochyby řadí mezi nejaktivnější spolky v obci. Jako seriozní partner s místním obecním úřadem dokážou dobrovolní hasiči se postarat o pestré dění v obci. Z výčtu jejich nejhlavnějších aktivit lze vzpomenout každoroční turnaj ve stolním tenise, spoluúčast na Pooderském koštování, stavění a kácení máje, soutěž v požárním sportu Bernartský pohár, organizování diskoték a tanečních zábav, spoluúčast na zajištění Dne obce, ukončení sezóny místní recesistickou hasičskou soutěží i pro spoluobčany. Mezi aktivitami bernatských hasičů nechybí ani dvou či třídenní zájezd.

Letošní polokulaté výročí SDH Bernartice nad Odrou se jeho členové letos chystali náležitě oslavit. Na 5. července se chystali již hodně dlouho. Připravili řdu zábavných akcí pro veřejnost, jedním z vrcholů mělo být i žehnáním nového praporu sboru. Středa 24. června však veškeré plány změnila. „Ničivé tragické záplavy, které postihly novojičínský okres, zasáhly rovněž naše okolní obce i naši obec samotnou. Z tohoto důvodu se všechna zábava zrušila a oslavy se omezily pouze na žehnání samotného praporu,“ sdělil velitel Knop.

Autor: Ivan Pavelek

22.7.2009 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Sečení borůvčí ve Velkém Kotli a na Petrových kamenech v Jeseníkách
8

Borůvky u Pradědu mizí pod křovinořezy

Nehoda na dálnici.

Tragická nehoda uzavřela v pátek dálnici na Novojičínsku

Senioři vyrazí na výlet do spřáteleného města na Slovensku

Poznávacího zájezdu do budoucího partnerského města Bánovce nad Bebravou se mohou kopřivničtí senioři zúčastnit v rámci programu Aktivní senior 2017.

AKTUALIZOVÁNO

Komplikace pro všechny! O víkendu se uzavře klimkovický tunel

 Dálniční tunel v Klimkovicích o víkendu projde každoroční plánovanou odstávkou. Ta ale bude oproti původnímu harmonogramu o čtyři hodiny kratší.

Ženě se nezdálo chování mladíků. Jeden byl v cizím voze

Ve středu v časných ranních hodinách přijali strážníci v Novém Jičíně oznámení od občanky, že v ulici Poděbradově se vyskytují dva muži, kteří se podezřele pohybují kolem jednoho ze zaparkovaných vozidel.

Novojičínsko: Školní pomůcky vystřídalo zednické náčiní

Miliony korun radnice a obce na Novojičínsku investují během léta do oprav školních zařízení.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení