VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Ve Vrchách jsou hasiči organizátory zábavy

Vrchy - Tak, jako v některých jiných obcích, tak i v obci Vrchy nemají zcela jasno, o tom, kdy přesně vznikl tamní sbor dobrovolných hasičů.

9.9.2009
SDÍLEJ:

V letošním roce zasahovala jednotka několikrát mimo obec, zejména v Šenově u Nového Jičína a Jerlochovicích, kdy se nemalou měrou podílela na odstraňování škod způsobených rychlou povodní.Foto: Archiv/SDH Vrchy

První písemná zmínka o hasičském sboru v místě se datuje ke dni 9. července 1911, kdy se tehdejší sbor hasičů Valtéřovic zúčastnil Hlavního cvičení dobrovolných sborů, v rámci oslav 50. výročí založení Hasičského sboru ve Fulneku.

„Při zjišťování historie hasičského sboru ve Vrchách jsme se nemohli opřít o žádné věrohodné písemné záznamy, nebo výpovědi pamětníků,“ uvedl Karel Pešl, jednatel SDH Vrchy a velitel zásahové jednotky.

Po válce došlo k odsunu většiny obyvatel, které nahradili noví osídlenci. První zmínka novodobé historie se datuje až k březnu 1946, kdy byla ustavující schůze a v obci nově založen Sbor dobrovolných hasičů.

Dobrovolníci založili životaschopné, nesmírně odolné sdružení, partu lidí, z nichž mnozí vydrželi ve sboru většinu svého života a tuto ochotu dělat něco pro druhé předávali svým dětem i sousedům. „Aby mohl sbor rozvíjet svou činnost, museli se jeho členové zaměřit na posílení finanční hotovosti. Pořádali různé zábavy, sportovní hry, brigády. Za utržené peníze pak postupně nakupoval sbor potřebné nářadí a vybavení,“ pokračoval Pešl a dodal, že činnost sboru je doposud založena na dobrovolné činnosti. „Nikdo za svou práci nepobírá plat. Každý má své zaměstnání, většina už i svou rodinu a s ní spojené starosti. Přesto dělají všichni tuto práci s láskou, pochopením a přesvědčením, že dělají užitečnou činnost pro místo, kde žijí a pro jeho občany,“ poznamenal Pešl.

V současné době je, mimo jiné, každoroční činností hasičů ve Vrchách pořádání kulturních akcí, jako jsou Hodová zábava, zálesácký výlet pro děti, stavění Májky, Drakiáda a jiné.

Jednotka SDH Vrchy má ve vybavení vozidlo Avie Furgon, PPS 8, PPS 12, El. kalové čerpadlo, motorové kalové čerpadlo Heron, elektrocentrála Honda, trhací háky, motorovou pilu a ochranné pomůcky pro členy zásahové jednotky. Ta má třináct členů SDH z celkového počtu 43.
V letošním roce prochází stará hasičská zbrojnice rekonstrukcí, vzniklo nové sociální zařízení, hasiči mají také novou šatnu a klubovnu, kde bude probíhat odborná příprava členů JPO SDH.

„Vynikající spoluprací s Obecním úřadem a současným zastupitelstvem obce Vrchy se podařilo probudit v lidech pohasínající zájem o hasičství a vzkřísit tradice, založené našimi dědy. Prvotním úkolem bylo vybavit členy sboru a zejména zásahové jednotky oděvy a ochrannými pomůckami a za pomoci sponzorů vybavit jednotku a zajistit tak její akceschopnost, což se daří,“ uzavřel Pešl.

Autor: Ivan Pavelek

9.9.2009 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

CYKLISTA novojičínské stáje Team Forman Cinelli Jakub Bittner při vítězném dojezdu v nedávné Grand Prix Forman. 

Jakub Bittner je u Formanu spokojený

Muzeum a pamětní síň Sigmunda Freuda v Příboře.

Senioři mohou trávit podzim v Příboře v muzejní škole

Extraligovou Kopřivnici čeká Valašský pohár

Extraligové házenkáře Kopřivnice, kteří jsou v plné přípravě na blížící se sezonu tuzemské nejvyšší soutěže, kterou odstartují 9. září na palubovce Nového Veselí, čeká tento pátek a sobotu turnaj na Valašsku, který pořádá celek HC Robe Zubří. 

Spadla klec. Policisté dopadli sériového zloděje jízdních kol

Novojičínsko - Pět bicyklů v rozmezí ani ne tří měsíců. Taková je bilance čtyřiadvacetiletého zloděje kol ze Zubří na Vsetínsku, který se opakovaně dopouštěl krádeží v Kopřivnici a ve Frenštátě pod Radhoštěm. Jeho řádění však před pár dny zatnuli tipec kopřivničtí policisté.

Okolí rybníků provoní o víkendu rybí speciality

Jubilejní čtyřicáté Bítovské rybí hody přinesou o nadcházející sobotě 19. srpna voňavé rybí speciality, hudbu i zábavu pro děti.

Kam za zážitky nejen o víkendu? Inspirujte se na novém webu Tipy Deníku

Chcete mít přehled o kulturních, sportovních a dalších akcích ve všech regionech? Pak navštivte naši stránku www.tipydeniku.cz, kde najdete fůru inspirace co podniknout nejen o víkendu.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení