VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Ženklavští hasiči letos zrušili oslavy

Ženklava - V Ženklavě, dříve silně osídlené Němci, podle sčítání z roku 1930, žilo 900 německých a 200. I proto hasičský sbor, který tam byl po předchozích přípravách založen 10. listopadu 1879, byl německý.

26.8.2009
SDÍLEJ:

Hasiči z Březové u Vítkova se v loňském roce setkali v Nové Pace.Foto: Archiv/hasičů

„Stalo se v hostinci Na fojtství za přítomnosti okresního zbrojmistra Heinricha Sigmunda,“ přiblížil historii ženklavského hasičského sboru velitel JSDH Ženklava Miroslav Černoch.

Prvním velitelem byl zvolen za přítomnosti starosty obce Jana Gerika, Vincent Tengler. Sbor byl stejně jako okolní založen a veden v duchu hasičském, k pomoci bližnímu při ohních a jiných neštěstích, společných podnicích, jako okrsková cvičení, výlety a podobně. „Jeho členové přitom vždy jednali jako hasiči, nikoli jako Němci,“ upozornil Černoch.

Kde byla první úschovna hasičského nářadí již nelze zjistit. Původně menší zbrojnice byla v roce 1897 postavena v místech, kde stojí dodnes. Tehdy stačila uschovat jen obyčejnou stříkačku, zakoupenou v roce 1888 a skromnou výstroj.

Koncem dubna 1945 vedení obce a hasičského sboru společně s mnoha německými rodinami opustilo obec a vzalo s sebou i hasičský vůz s výstrojí, zásobami a agregátem. Krátce na to, 7. května, byl zdejšími českými občany ustanoven prozatímní národní výbor, který dal společně s bratrem Josefem Veřmiřovským, náčelníkem ve Štramberku, podnět k utvoření poválečného českého hasičského sboru. Ten byl ustanoven na Valné hromadě 26. července 1945. Jeho starostou se stál Julius Holub, náčelníkem František Kaličínský, jednatelem Josef Beseda. „V této době se do obce vracelo mnoho původních německých obyvatel. Mezi nimi byl i řidič sboru Baller, který vypověděl, že se při útěku z obce dostali až k Zábřehu na Moravě, kde byli donuceni vojáky odepnout agregát a automobil jim zabavili. Stříkačku uschovali v Lipínku u Zábřehu na Moravě, odkud s sebou přivezl doklad o uložení. Agregát byl po zapůjčení automobilu ze závodu Tatra dovezen koncem roku zpět a mohl opět sloužit svému účelu. Začala nová etapa hasičů v obci,“ pokračoval Černoch.

Již v říjnu pořádají hasiči krmášovou zábavu, začali pravidelně cvičit. SDH Ženklava je od té doby součástí společenského života obce a dnes je jednou z mála složek, které ještě v obci pracují. Hasiči pořádají řadu akcí, například Ukončení prázdnin s posezením u táboráku, podílejí se na pochodu kolem obce Ženklava, a také pořádají soutěž požárních družstev „O putovní pohár starosty obce Ženklava“, kde soutěží děti i dospělí.

V současné době má ženklavský sbor 41 členů, z toho pět žen a šest dětí. Jednotka SDH je v počtu deseti lidí. Disponuje vozidlem CAS 25 RTHP, čerpadly Fires12 a Heron 80. „Právě tato jednotka se významně podílela na zásazích při povodni v tomto roce,“ poznamenal velitel jednotky Miroslav Černoch a dodal, že ostatní členové SDH se také podíleli na likvidaci následků povodně, která postihla naši obec. Právě z těchto důvodů byli ženklavští hasiči nuceni zrušit již připravené oslavy 130 let založení hasičského sboru v Ženklavě.

Autor: Ivan Pavelek

26.8.2009 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Deník - Naši prvňáci

Tento týden představíme školáky ze ZŠ Komenského 68, Nový Jičín

Předvolební debata Deníku

Superdebata Deníku: ptejte se Babiše a dalších lídrů

Jistebník doma zdolal v derby Libhošť

/FOTOGALERIE/ Novojičínské derby v I. A třídě, sk. B, nakonec dopadlo lépe pro nováčka, který porazil oslabené hosty 2:0.  

Město zřídilo rozptylovou loučku

Další možnost, jak se rozloučit se svými blízkými zesnulými, budou mít obyvatelé Fulneku.

AKTUALIZOVÁNO

ON-LINE rozhovor s Alfrédem Šrámkem, kandidátem na poslance za Realisty

JUDr. Alfréd Šrámek, kandidát na poslance za Realisty byl hostem on-line rozhovoru Deníku.

Čtyřproudovka má být bezpečnější

Osmapadesátiletou chodkyni srazilo ve Frenštátě pod Radhoštěm vozidlo, které řídil jednatřicetiletý řidič. Žena v tu chvíli přecházela silnici po přechodu pro chodce.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení