VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Hokejový turnaj pod širým nebem se stal tradicí

Petřvald /AKTUALIZOVÁNO/ - To, že v zámořské NHL odehrají některý ze zápasů pod širým nebem, je jistě na dnešní poměry netradiční. V Petřvaldě na Novojičínsku se takovýchto utkání odehraje v zimě hned několik. Již téměř 60 let se zde totiž rok co rok hraje pod otevřeným nebem. K dispozici nejsou žádné rolby, a tak vždy před zápasem nastupuje lidská síla, která s pomocí lopat a shrabovačů nahradí stroje. Přestože jde všem o zábavu, v minulosti šlo i o mnohem víc. Hrály se zde totiž i mistrovské zápasy.

12.2.2012
SDÍLEJ:

Tradiční, a v širokém okolí ojedinělý, hokejový turnaj pod širým nebem se uskutečnil v sobotu 11. února v otevřeném hokejovém stánku v Petřvaldě na Novojičínsku.Foto: DENÍK / Jan Kešelák

Poslední turnaj se v Petřvaldě uskutečnil v sobotu 11. února. Hned čtyři týmy pokračovaly v dlouholeté tradici, která vzdává hold petřvaldskému hokejovému hnutí.
„Jedná se o turnaj okolních vesnic. Je to velká tradice, takže pokud byl led, tak se turnaj odehrál každý rok. Ale co si pamatuji, snad jen jednou nebylo možné udržet led na ploše,“ prozradil Jaroslav Opler, jeden z pamětníků, který stál u založení oddílu ledního hokeje v Petřvaldu a kolem dění tohoto zimního sportu se točí dosud.
Podle jeho slov byl oddíl ledního hokeje v Petřvaldě založen v roce 1954. „Ze začátku tu byly strašně nízké mantinely, stlučené ze dřeva, a nepřesahovaly výšku třiceti centimetrů,“ zavzpomínal Opler a pokračoval: „Nějakých šest let zpátky zde byly udělány normální mantinely. Dříve tu nestály ani dnešní kabiny. Byla tu postavena jen malá dřevěná bouda a hráči se poté vesměs umývali v kýblu s vodou.“
To, že by se turnaj týkal pouze mužské kategorie, popřel. „Petřvald měl v dřívějších dobách i mladší a starší žáky i juniory, takže se zde hrávaly i mistrovské zápasy. Led byl mnohdy dost vytížený,“ doplnil.
Podle jeho slov turnaj vlastně navazuje právě na dřívější mistrovské zápasy. „Ti kluci, co to dnes hrají, jsou vesměs účastníci nějakých městských lig, jako se hraje například v Kopřivnici. Dokonce spousta z nich pode mnou hrála v juniorech. Muži zde hrávali vesměs krajský přebor nebo I. třídy. Jezdily zde týmy jako Šumperk nebo Šternberk. Když nebyly příznivé podmínky, hráli jsme na zimáku ve Studénce,“ vyjmenoval Opler.
Také úprava ledu tady není dělaná běžným způsobem. Žádné rolby tu totiž nejsou k dispozici. „Naštěstí zde je dobrá parta, takže se to muselo vždy dělat ručně, tedy lopatami a shrabovači. Někdy tu nafoukalo tolik sněhu, že byl ve výši mantinelů. Někdy se taky stalo, že jsme to den odhazovali a na druhý den přišla obleva,“ přiblížil Opler a pokračoval: „Dříve tu chodilo i čtyři sta fanoušků a atmosféra zde byla nepopsatelná. Bohužel, kůrovec nám zničil okolní stromy, a nyní tu dost fouká. Dříve to bylo právě těmi smrky úplně uzavřené. Dokonce i ostravská televize zde natáčela nějakou pohádku.“
Snahy oprášit dřívější slávu petřvaldského hokeje tady již proběhly. „Usilovali jsme o to, aby zde bylo mobilní kluziště, protože jsme se chtěli znovu věnovat mládeži. Byli jsme i na kraji, kde nám slíbili nějaké dotace, ale jednu třetinu by musel někdo sponzorovat. Chtěli jsme zakoupit i chladící jednotku, kterou by přes léto využívala místní jatka a v zimě my. Bohužel, zdejší podnik přišel asi do nějakých potíží, takže z toho sešlo,“ řekl.
Samotný turnaj, nyní beze jména, nesl dříve honosné názvy. „Měli jsme to různě pojmenované po klucích, co zde hrávali. Třeba to byl Memoriál Luďka Merty, což byl zdejší hráč, stejně jako Jaroslav Kantor,“ prozradil Jaroslav Opler a uzavřel: „Pamatuji si, že se zde ukázaly i týmy jako Trnávka, Albrechtičky, Studénka, ale i Kopřivnice. Samozřejmě se zde objevila i zajímavá jména, zvláště pak hráči z tehdejších Vítkovic.“

Autor: Jan Kešelák

12.2.2012
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Sečení borůvčí ve Velkém Kotli a na Petrových kamenech v Jeseníkách
8

Borůvky u Pradědu mizí pod křovinořezy

Nehoda na dálnici.

Tragická nehoda uzavřela v pátek dálnici na Novojičínsku

Senioři vyrazí na výlet do spřáteleného města na Slovensku

Poznávacího zájezdu do budoucího partnerského města Bánovce nad Bebravou se mohou kopřivničtí senioři zúčastnit v rámci programu Aktivní senior 2017.

AKTUALIZOVÁNO

Komplikace pro všechny! O víkendu se uzavře klimkovický tunel

 Dálniční tunel v Klimkovicích o víkendu projde každoroční plánovanou odstávkou. Ta ale bude oproti původnímu harmonogramu o čtyři hodiny kratší.

Ženě se nezdálo chování mladíků. Jeden byl v cizím voze

Ve středu v časných ranních hodinách přijali strážníci v Novém Jičíně oznámení od občanky, že v ulici Poděbradově se vyskytují dva muži, kteří se podezřele pohybují kolem jednoho ze zaparkovaných vozidel.

Novojičínsko: Školní pomůcky vystřídalo zednické náčiní

Miliony korun radnice a obce na Novojičínsku investují během léta do oprav školních zařízení.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení