Brutálně syrová freska Mattea Garroneho líčí s až neuvěřitelnou výstižností, jakými způsoby ovládá neapolská větev mafie zvaná camorra všední život lidí. „Jsme na okraji severní Neapole, v kdysi moderní zástavbě, dnes obývané směsicí těch, kdo jsou na výplatních listinách místních bossů anebo kteří nedočkavě čekají, až jim budou smět sloužit. Je to svět, kde jediným zákonem je násilí, jedinou hodnotou moc, jediným snem peníze a jediným dorozumívacím prostředkem zbraně,“ píše se v distribučním listu k filmu.

V souboji klanů jde o nadvládu nad trhem s narkotiky, nebezpečným odpadem, s prostitucí, turistikou, ale i s oděvním průmyslem. Film, zalidněný postavami, z nichž žádná není ústřední, ale každá se vepíše do paměti, vznikl podle knihy novináře Roberta Saviana, která se v roce 2006 stala přes noc bestsellerem nejenom v Itálii. Od té doby musí být autor kvůli výhrůžkám pod ustavičnou policejní ochranou. Snímek, který podle jeho předlohy vznikl, označuje kritika za „nejpravdivější film o mafii, jaký byl kdy natočen“.

K několika ústředním postavám patří dvojice mladých chlapců, které bosové zneužijí k plnění svých úkolů, aby je poté mohli sami zlikvidovat jako nepotřebné služebníky, kteří by mohli ohrozit strukturu syndikátu. Jinou postavou je mafiánský vůdce, který na veřejnosti vystupuje jako obchodní spekulant a podnikatel, jehož skutečné aktivity jsou úzce spojeny s podvody, krádežemi, pašováním a nelegálním prodejem zboží, nebezpečnou manipulací s toxickým odpadem, stejně jako zabíjením nepohodlných osob.

Mozaikovitá sestava několika mini příběhů, které jsou zároveň významově propojeny – v kontextu vystupujících postav i zločinných zájmů a činnosti mafie – nabízí divákovi analytický pohled na strukturu a fungování neapolské Camorry.

Na nedávném festivalu v Cannes jej porota odměnila Velkou cenou – druhým nejvyšším oceněním po Zlaté palmě.

Snímek Gomora uvede novojičínský Biograf Artefakt v sobotu 2. května jako vždy od dvacáté hodiny večerní. (mer)