Jak však vnímají první máj současní básníci zNovojičínska? Je pro ně, podobně jako u Máchy, symbolem lásky nebo spíše dnem práce? „Ano, první máj je pro mě svátek lásky. Té je potřeba pořád,“ prozradila Eliška Resková (68), básnířka a malířka zFrenštátu pod Radhoštěm. První máj oslaví, jako každoročně, procházkou v přírodě.

Především s probouzením přírody, spojuje 1. květen Irena Kopecká, básnířka zPříbora. „První máj vnímám jako cosi krásného, co smím prožívat spolu s přírodou, která se probouzí a otevírá do květů. Pozoruji ten zázrak každým rokem a vždy mě něčím novým okouzlí,“ přiznala Kopecká. Podobně na začátek třetího jarního měsíce nahlíží i Jaroslav Merenda (86), básník zNového Jičína. „Pro mě první máj znamená prakticky teprve začátek pořádného jara. Ale každopádně pro básníka je to jasné – první máj – lásky čas,“ řekl Merenda.

A co básníci a prvomájové zvyky? Na líbání pod rozkvetlou třešní nezapomínají, ale většinou už ho zrůzných důvodů nepraktikují. „Jistě je to pěkný zvyk, ale já mám na zahrádce jen jabloně a hrušně,“ vysvětlila Kopecká. Pro prvomájový polibek je i básnířka zFrenštátu. „Tento zvyk dodržujeme, ale manžel je teď velmi nemocný, takže ztoho letos asi sejde,“ řekla Resková. Jsou však i tací básníci, kteří prvomájový polibek pod rozkvetlou třešní pravděpodobně nikdy nezkusili. „Nikdy jsem to nedělal. Možná kdysi, když jsem byl menší ano, ale nepamatuji si,“ naznačil Merenda.