VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Divadelní přehlídka má hluboké kořeny

Štramberk - Páteční večery budou v Moravském Betlémě- městě Štramberk, od začátku tohoto měsíce až do poloviny dubna, patřit divadlu. 5. března zde totiž odstartovala tradiční divadelní přehlídka amatérských souborů.

6.3.2010
SDÍLEJ:

Ilustrační foto.Foto: DENÍK/Ivan Pavelek

Zpříjemnit si, zatím stále dlouhé a chladné páteční večery se už po třinácté rozhodli ve Štramberku. Město tak ve spolupráci s Divadelním spolkem Kotouč uspořádalo tradiční štramberskou divadelní přehlídku, na které se od 5. března do 16. dubna představí pět amatérských spolků ze širokého okolí se šesti představeními.

O tom, že divadelnictví má ve Štramberku hluboké kořeny svědčí slova Pavlíny Jurkové, jedné ze spolupořadatelek amatérské divadelní přehlídky : „Přehlídka divadel je v našem městě tradicí,“ potvrdila Jurková a pokračovala ve vzpomínání: „Původně jsme byli, jako divadelní spolek Kotouč, součástí závodního klubu ROH místní cementárny a naše domovská scéna byla v tehdejší restauraci Palárna.“

V těchto prostorách vznikla právě ona myšlenka pořádat přehlídky, kde by amatérští herci mohli představit širokému publiku své herecké umění. A protože od prvotní myšlenky nebylo daleko k realizaci, světlo světa spatřili takzvané divadelní úterky. „Ty jsme v původních prostorách pořádali dlouhých dvacet šest let, tedy šestadvacet ročníků,“ přiblížila dávnou minulost Jurková. Úterky věnované divadlu byly přehlídkou soutěžní a to v tom smyslu, že výkony předváděné na jevišti hodnotili profesionální porotci na slovo vzatí.

Časem ale úspěšná přehlídka zanikla a několik let musela čekat na svou obnovu a inovaci. „Po revoluci se všechny podniky začaly postupně zbavovat podobných kulturních zařízení, jakým jsme byli my, protože přímo nesouvisely s výrobou,“ nastínila důvod zrušení pořadatelka a dodala. „A tak i ten náš klub prostě zrušili.“ I když klub úplně nezanikl, jen se osamostatnil a začal fungovat pod hlavičkou samostatného sdružení, měl ze začátku, podle slov Jurkové, finanční problémy: „Nebyli jsme na tom v začátcích finančně nejlépe, a proto v pořádání přehlídky na nějaký čas nastala, dalo by se říci, pauza.“

Navázali na tradici

Situace se změnila až v roce 1997. Tehdy se na čas přerušená přehlídka vrátila zpět, tentokrát však na prkna kulturního domu ve Štramberku na náměstí. Další změnou pak bylo i to, že úterky vystřídaly pátky a porotou se stali samotní diváci: „ Změnu jsme udělali hlavně vzhledem k dnešnímu životnímu stylu lidí,“ potvrdila Jurková. Obnovená a inovovaná tradice rychle navázala na své dřívější úspěchy a našla si mezi lidmi své skalní fanoušky. O úspěchu pak svědčí i letošní ročník, který je v pořadí již třináctým, a na kterém se divákům představí nejen štramberský Divadelní soubor Kotouč, ale i soubor z nedalekých Kozlovic, nováčci z Ostravy, partnerský soubor ze Štítiny nebo tradiční a velmi úspěšní herci ze spolku z Ústí nad Orlicí. Kdo se chce zasmát, ten si jistě přijde na své, protože podle Jurkové i v letošním roce budou převládat hlavně komedie: „Je to tak, k vidění budou hlavně komedie. Výjimkou bude představení Divadla U lípy, které uvede detektivní příběh, a klasika od Moliéra Zdravý nemocný, v podání Viceny z Ústí nad Orlicí,“ dodala.

Autor: Jana Hromočuková

6.3.2010 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

VIKTORIE TOMČALOVÁ, Nový Jičín, nar. 19. 6. 2017, 50 cm, 3,39 kg. Nemocnice Nový Jičín.
16

Vaše miminka - noví občánci našeho okresu

Ilustrační snímek.

Pro záběry do nové filmové komedie zamíří filmaři také na Novojičínsko

Kompostéry: město se spojí s dalšími

Kvůli velkému zájmu o kompostéry se město Odry spojí s dalšími obcemi. Jinak by asi v žádosti o dotaci neuspělo.

Krajské kluby znají své soupeře v poháru

V rámci losovacího aktivu, který se uskutečnil ve čtvrtek v Olomouci, byl rozlosován rovněž i nový ročník pohárové soutěže MOL Cup.

Pokuta za rychlost může dovolenou pořádně prodražit

Nástrahy čekají například v opravovaných úsecích v Rakousku, kde jsou automatické radarové systémy.

Obnovená premiéra ploché dráhy se blíží. Pořadatelé poodkryli startovní listinu

Několikaměsíční úsilí plochodrážního klubu v Kopřivnici o zachování ploché dráhy dopadlo úspěšně a už tuto neděli 25. června čeká kopřivnický letní stadion obnovená plochodrážní premiéra, když se uskuteční Přebor České republiky s mezinárodní účastí a 2. Memoriál Michala Matuly.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies