VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Divadelní přehlídka má hluboké kořeny

Štramberk - Páteční večery budou v Moravském Betlémě- městě Štramberk, od začátku tohoto měsíce až do poloviny dubna, patřit divadlu. 5. března zde totiž odstartovala tradiční divadelní přehlídka amatérských souborů.

6.3.2010
SDÍLEJ:

Ilustrační foto.Foto: DENÍK/Ivan Pavelek

Zpříjemnit si, zatím stále dlouhé a chladné páteční večery se už po třinácté rozhodli ve Štramberku. Město tak ve spolupráci s Divadelním spolkem Kotouč uspořádalo tradiční štramberskou divadelní přehlídku, na které se od 5. března do 16. dubna představí pět amatérských spolků ze širokého okolí se šesti představeními.

O tom, že divadelnictví má ve Štramberku hluboké kořeny svědčí slova Pavlíny Jurkové, jedné ze spolupořadatelek amatérské divadelní přehlídky : „Přehlídka divadel je v našem městě tradicí,“ potvrdila Jurková a pokračovala ve vzpomínání: „Původně jsme byli, jako divadelní spolek Kotouč, součástí závodního klubu ROH místní cementárny a naše domovská scéna byla v tehdejší restauraci Palárna.“

V těchto prostorách vznikla právě ona myšlenka pořádat přehlídky, kde by amatérští herci mohli představit širokému publiku své herecké umění. A protože od prvotní myšlenky nebylo daleko k realizaci, světlo světa spatřili takzvané divadelní úterky. „Ty jsme v původních prostorách pořádali dlouhých dvacet šest let, tedy šestadvacet ročníků,“ přiblížila dávnou minulost Jurková. Úterky věnované divadlu byly přehlídkou soutěžní a to v tom smyslu, že výkony předváděné na jevišti hodnotili profesionální porotci na slovo vzatí.

Časem ale úspěšná přehlídka zanikla a několik let musela čekat na svou obnovu a inovaci. „Po revoluci se všechny podniky začaly postupně zbavovat podobných kulturních zařízení, jakým jsme byli my, protože přímo nesouvisely s výrobou,“ nastínila důvod zrušení pořadatelka a dodala. „A tak i ten náš klub prostě zrušili.“ I když klub úplně nezanikl, jen se osamostatnil a začal fungovat pod hlavičkou samostatného sdružení, měl ze začátku, podle slov Jurkové, finanční problémy: „Nebyli jsme na tom v začátcích finančně nejlépe, a proto v pořádání přehlídky na nějaký čas nastala, dalo by se říci, pauza.“

Navázali na tradici

Situace se změnila až v roce 1997. Tehdy se na čas přerušená přehlídka vrátila zpět, tentokrát však na prkna kulturního domu ve Štramberku na náměstí. Další změnou pak bylo i to, že úterky vystřídaly pátky a porotou se stali samotní diváci: „ Změnu jsme udělali hlavně vzhledem k dnešnímu životnímu stylu lidí,“ potvrdila Jurková. Obnovená a inovovaná tradice rychle navázala na své dřívější úspěchy a našla si mezi lidmi své skalní fanoušky. O úspěchu pak svědčí i letošní ročník, který je v pořadí již třináctým, a na kterém se divákům představí nejen štramberský Divadelní soubor Kotouč, ale i soubor z nedalekých Kozlovic, nováčci z Ostravy, partnerský soubor ze Štítiny nebo tradiční a velmi úspěšní herci ze spolku z Ústí nad Orlicí. Kdo se chce zasmát, ten si jistě přijde na své, protože podle Jurkové i v letošním roce budou převládat hlavně komedie: „Je to tak, k vidění budou hlavně komedie. Výjimkou bude představení Divadla U lípy, které uvede detektivní příběh, a klasika od Moliéra Zdravý nemocný, v podání Viceny z Ústí nad Orlicí,“ dodala.

Autor: Jana Hromočuková

6.3.2010 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Na pacienty při onkologických zákrocích čeká díky novému monitoru vitálních funkcí vyšší bezpečnost.

Na pacienty dohlíží nová technika

Asi dvacítka chlapů, hlavně hasičů, se v sobotu v podvečer v centru Bernartic nad Odrou chopila žebříků, stojek, provazů a pustila se do stavění máje.
21

V Bernarticích nad Odrou už stojí máj

Motorkářům a strojům žehnal farář

Kolem pěti desítek motorkářů se objevilo v sobotu v pravé poledne v Bílovci, aby se tam v kostele svatého Mikuláše zúčastnili požehnání a na Slezském náměstí následného žehnání motorek, které provedl bílovecký farář Lumír Tkáč.

Hledaného muže našli mrtvého v potoce

Pravděpodobně obětí velké vody se stal pětasedmdesátiletý muž z Příbora. V pátek 28. dubna odešel z domu, poté už o sobě nedal vědět.

Po městě mají jezdit elektrobusy

Velké změny čekají městskou hromadnou dopravu v Novém Jičíně. Ještě letos má její provoz převzít společnost Arriva Morava. Cestující se mohou těšit na nové ekologické autobusy.

U příležitosti výročí vystaví na zámku listiny Marie Terezie

Letos v květnu uplyne dlouhých tři sta let od narození významné panovnice Marie Terezie.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies