VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Sopranistka Dřízgová zazpívá v divadle

Nový Jičín – Vzácného hosta znejvyšší české pěvecké elity přivítá vúterý 29. ledna Beskydské divadlo. Sopranistka Eva Dřízgová-Jirušová je přední sólistkou Národního divadla moravskoslezského vOstravě a stálým hostem mnoha významných souborů. Se svým recitálem teď vystoupí vNovém Jičíně.

29.1.2008
SDÍLEJ:

Eva Dřízgová-Jirušová, umělecká ředitelka festivalu, se představí také letos na pódiu. Foto: DENÍK/Adolf Horsinka

Eva Dřízgová-Jirušová je přední sólistkou opery Národního divadla moravskoslezského v Ostravě a stálým hostem Národního divadla, Státní opery Praha a Janáčkovy opery v Brně. Je dvojnásobnou držitelkou ceny Thálie. Její mimořádné hlasové a muzikální dispozice ji přivedly ke spolupráci s předními orchestry a festivaly v tuzemsku i v zahraničí. Systematicky se věnuje písňové tvorbě. Se svými pěveckými výkony sklízí jen pozitivní ohlas předních českých kritiků. „Povědomí o tom, co je kultivovaný, volný a zvučný projev, co je to skutečná vokální kreace, se v českých končinách pomalu vytrácí. Výjimky, jako je Eva Dřízgová, potvrzují pravidlo. Takových Dřízgových by v Čechách mělo být aspoň deset,“ napsala o ni například vMladé frontě Dnes Věra Drápelová.

Hlasové a technické dispozice Dřízgové umožňují obsáhnout velmi široký repertoár jak voperní, tak kantátové, oratorní i písňové tvorbě, nevyjímaje symfonická díla Richarda Strausse a Gustava Mahlera. Díky své muzikálnosti je zároveň vyhledávanou interpretkou soudobé vážné hudby.

Zpívala téměř ve všech zemích Evropy, ale také v Japonsku, kde se mimo jiné představila v titulní roli Janáčkových Příhod lišky Bystroušky v japonské premiéře této opery s Tokijským symfonickým orchestrem. Ve stejné roli spolupracovala v roce 2003 s milánskou Scalou. Z dalších zahraničních hostování Evy Dřízgové-Jirušové stojí za zmínku především její vystoupení v salzburském Festspielhausu v Dvořákově Rusalcea Verdiho Traviatě. Spolupracuje také s předními českými orchestry včetně České filharmonie, Filharmonie Brno a Janáčkovy filharmonie Ostrava. Pravidelně hostuje u prestižních zahraničních orchestrů.

Vnovojičínském Beskydském divadle vystoupí skvělá sopranistka Eva Dřízgová-Jirušová za klavírního doprovodu Michala Bárty vúterý 29. ledna od 19 hodin. Na koncertě zazní například díla Smetany, Fauera, Lavického, Janáčka či Čajkovského. (mer)

29.1.2008 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

AN 124 Ruslan nad Havířovem.
9

Zraky lidí poutal k obloze obrovitý nákladní letoun Ruslan

Rychlovlak. Ilustrační foto.

Proč nejezdí vlaky rychleji

OBRAZEM: Frenštátské hřiště ovládli hasiči i záchranáři

Hřiště frenštátských hasičů za Domovem Hortenzie v sobotu patřilo záchranářům všeho druhu. Konal se tam další ročník oblíbené akce Den se záchranáři.

Po pivobraní má Nový Jičín i medobraní

Premiérová snůška přinesla 15 kilogramů pochoutky, která bude dále sloužit k propagačním účelům města Nový Jičín.

S bagrem a hráběmi na pstruhy. Ryb pak přibylo

Ochránci přírody společně s lesníky a rybáři vytvořili v Beskydech umělá trdliště a školky pro pstruhy.

Na Severce budou mít lanovou dráhu

Pokud všechno vyjde, bude Ski areál Severka prvním v Těšínských Beskydech (nepočítáme-li Javorový), kde budou mít lanovou dráhu. O její vybudování majitel usiluje už několik let. Zdá se, že by se stavba konečně mohla pohnout kupředu.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení