V sobotu dopoledne muzeum slavnostně otevřeli starosta Frenštátu pod Radhoštěm Stanislav Hrabovský a hejtman Moravskoslezského kraje Evžen Tošenovský. „Troufám si vyřknout jedno přání. Aby nové muzeum bylo živé, aby návštěvníkům přinášelo nové informace z historie a přivede je do prostor k přemýšlení,“ řekl na úvod Tošenovský. Tošenovského náměstek Petr Adamec připomněl, že ve městě pod Radhoštěm se vytvářela svébytná kultura, která sehrála významnou roli i za mořem. „Vždyť tomu není tak dávno, kdy ve státě Texas byla třetí nejpoužívanější řečí čeština,“ zmínil mimo jiné Adamec.

Právě exulantům do Ameriky je věnována jedna expozice z devíti, které lze ve frenštátském muzeu spatřit. Řadu exponátů dodali samotní krajané žijící ve Spojených státech, a také muzeum Albína Poláška ve Winterparku v Texasu, které frenštátský umělec založil před 60. lety. „Naše muzeum věnovalo vašemu muzeu kopii Poláškovy plastiky, která se jmenuje Zastavení křížové cesty. Tato plastika nezobrazuje pouze Krista, ale také Poláška, jeho matku, otce a ženu,“ sdělila vedoucí Poláškova muzea Debbie Komanski, která přítomné pozvala do muzea ve Winterparku a tomu frenštátskému popřála co nejdelší historii.

Frenštát měl muzeum, které bylo součástí Muzea Novojičínska, až do roku 2002 v budově radnice na náměstí. Když se stal pověřenou obcí, městský úřad potřeboval rozšířit prostory pro úředníky. Tehdejší nové vedení města v čele se starostou Pavlem Orlíkem rozhodlo, že Frenštát si zaslouží nové muzeum kvůli ojedinělým expozicím a začalo jednat s krajem, který je zřizovatelem Muzea Novojičínska. Po dlouhých a komplikovaných jednáních kraj souhlasil a mohly začít práce na bývalé chlapecké škole, budově z roku 1876, zapsané na seznamu památek.

Muzeum vznikalo ve dvou etapách, stavební skončila v září 2006, ta, která se týká vybavení expozicemi, skončí definitivně letos v červenci. Celkové náklady budou činit přes třicet milionů korun. Část uhradí Evropská unie, zbytek Moravskoslezský kraj.

Mezi řadou ojedinělých exponátů lze spatřit skutečné vzácnosti jako jsou například „zlaté“ olympijské lyže Jiřího Rašky, historické materiály Pohorské jednoty Radhošť či speciální schodišťová výstava terčů.