Gospel byl donedávna výsadou černošských souborů. Je však stále rozšířenějším pojmem také v Evropě, kde své vlastní soubory zakládají další lidé, kteří chtějí přiblížit svou víru zpěvem a tancem. Takový by mohl být příběh také souboru Keep Smiling Gospel Orlová, kteří se přijeli představit do kostela svatého Josefa ve Fulneku. Na jejich koncert se přišlo podívat několik desítek obyvatel. Po několika písních se někteří návštěvníci kostela přidávali a zpívali společně s gospelem.

Soubor z Orlové byl založen v roce 2007. „Gospely jsou spíše americká kultura. My jsme Evropané, takže to samozřejmě neumíme podat tak, jako ty původní sbory v Americe. Přizpůsobili jsme to našemu prostředí,“ vysvětlila dirigentka souboru Lýdie Jančová. Ačkoli mají zpěvy a melodie nádech Evropy, i tak se snaží členové uskupení dát do své hudby nádech jazzu, bigbeatu nebo i špetku rocku. „Myslím, že se to už ujalo. Je to moderní duchovní hudba s černošskými kořeny, která má i pro naše lidi význam,“ dodal člen gospelu Štěpán Janča.

Posluchači ve fulneckém kostele měli šanci zpívat se souborem zejména proto, že se na velkém plátně, umístěném nad hlavami účinkujících, promítaly slova písní, a to jak v anglickém, tak i v českém znění. „Snažíme se zapojit posluchače tak, že promítáme na plátno texty písní i v češtině, pro lidi, kteří nerozumí angličtině, nebo v našem podání nebudou rozumět anglicky, aby věděli, o co se jedná,“ dodal Janča.

Aby posluchači usazení na židlích nezmrzli, podávaly se horké nápoje. K vidění byla také díla akademického sochaře Igora Kitzbergra. Koncert uspořádalo Muzeum Novojičínska – kostel svatého Josefa při kapucínském kostele ve Fulneku.