VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Křest knihy odstartoval výstavu

Fulnek – Publikace fulneckých autorů Josefa Kubového a Václava Langera Medailonky statečných má svou vlastní výstavu. Zahájili ji na páteční vernisáži autoři knihy.

1.5.2010
SDÍLEJ:

Zástupci obce legionářské i bojovníků za svobodu pokřtili společně se starostou Fulneku a autory medailonků tuto jedinečnou publikaci na vernisáži stejnojmenné výstavy.Foto: Deník/Věra Růčková

„Kříž hákovitý na Golgotě vstanul, rameny svými zastřel celou vlast, on od Sudet až k Bratislavě sahal, a od Šumavy po dukelskou past. Za třicet stříbrných byl náš lid prodán, na milost nemilost byl vrahům dán. Sám na Golgotu musel nésti břímě, aby byl ortel nad ním vykonán (…).“

Touto básní jménem Golgota a minutou ticha za oběti války započala vernisáž k výstavě v kostele svatého Josefa ve Fulneku, která doprovází knihu Medailonky statečných. Materiálů bylo tolik, že se nevešly všechny do knihy. Bylo tedy nasnadě, zpřístupnit je veřejnosti alespoň formou výstavy. „Došlo k jednání s ředitelkou Muzea Novojičínska, paní Dvořáčkovou, městským úřadem a s občanským sdružením Comenius a výsledek je zde,“ pronesl lakonicky jeden z autorů knihy Josef Kubový.

Publikace obsahuje medailonky sto čtyřiceti osmi občanů z oblasti Fulnecka, 39 legionářů první světové války, mezi nimi pět z italské legie, jeden z francouzské legie a třicet tři ruských legionářů. „Příslušníků česko-slovenského vojska, partyzánů, jejich pomocníků, zpravodajců, politických vězňů a členů domácího odboje je v naší brožuře sto devět,“ vypočetl Kubový. Mezi nimi je i šest žen. Jednadvacet lidí prošlo dohromady více než třiceti koncetračními tábory či věznicemi jako byla Osvětim, Buchenwald, Breslau či Dachau. Výstava by tak měla dokončit to, co kniha začala. Ukázat návštěvníkům nepublikované a přitom cenné informace, dokumenty, medaile, fotografie a další vzácnosti druhé světové války.

Mezi těmi, kdož se chopili číše se šampaňským, byli i členové obce legionářské a svazu bojovníků za svobodu. „Nejhorší, co se může stát je, když se na papír dostane něco, co není pravda. A proto je tato kniha stále živá, pro nynější rodiče i jejich děti. My už jsme pomalu na vymření. Nepřejeme si další války. Hrdinové jsou však mezi námi i nadále. Hrdinou je rodina, která dokáže vychovat své dítě. To se pak učí pro sebe, pro společnost, pro republiku. Jedině tak se můžeme někam dopracovat. Dneska místo vlastenectví spíš dáváme přednost tomu, co šustí v ruce, bohužel,“ posteskl si na setkání předseda Československé obce legionářské, kapitán ve výslužbě, Rostislav Stehlík.

Mimo křtu se však udála i jiná významná událost. Autoři medailonků Kubový a Langer se dočkali Pamětní medaile Českého svazu bojovníků za svobodu Pamětní medaile za zásluhy o obnovu a šíření legionářských tradic Československé obce legionářské. Čestného uznání Československé obce legionářské se dočkali Jaroslav Moravec a Josef Pavlíček.

Autor: Věra Růčková

1.5.2010 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Den se záchranáři ve Frenštátě pod Radhoštěm přilákal řadu zvědavců.
12

OBRAZEM: Frenštátské hřiště ovládli hasiči i záchranáři

Ilustrační foto.

S bagrem a hráběmi na pstruhy. Ryb pak přibylo

Na Severce budou mít lanovou dráhu

Pokud všechno vyjde, bude Ski areál Severka prvním v Těšínských Beskydech (nepočítáme-li Javorový), kde budou mít lanovou dráhu. O její vybudování majitel usiluje už několik let. Zdá se, že by se stavba konečně mohla pohnout kupředu.

Borůvky u Pradědu mizí pod křovinořezy

Do nejvyšších partií Jeseníků vyráží v těchto týdnech parta s křovinořezy. V chráněných lokalitách sekají borůvčí.

Tragická nehoda uzavřela v pátek dálnici na Novojičínsku

Dva lidské životy si vyžádala nehoda na dálnici nedaleko obce Kujavy na Novojičínsku.

Senioři vyrazí na výlet do spřáteleného města na Slovensku

Poznávacího zájezdu do budoucího partnerského města Bánovce nad Bebravou se mohou kopřivničtí senioři zúčastnit v rámci programu Aktivní senior 2017.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení