VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Na zámku Kunín chystají přednášku o židovské šlechtě

Kunín - Velký sál kunínského zámku hostí tento čtvrtek další mimořádně zajímavou a veřejnou přednášku. Tentokrát se spolu s historikem Janem Županičem podíváme na nepříliš známou problematiku židovské šlechty.

13.2.2013
SDÍLEJ:

Zámek Kunín. Ilustrační foto.Foto: Archiv/Deník

Přednáška znalce dějin aristokracie Jana Županiče, autora nedávno vydané knihy Židovská šlechta, představí v kunínském zámku ve čtvrtek publikaci, která se jako vůbec první zabývá otázkou židovské šlechty. „Týká se to osob židovské víry nebo původu, které byly za zásluhy o rozvoj věd, umění a průmyslu či za vynikající vojenskou nebo civilní státní službu povýšeny do šlechtického stavu. To se týkalo rovněž rodiny posledních majitelů zámku v Kuníně, rodiny Bauerů," upřesnil kastelán zámku Jaroslav Zezulčík ve své pozvánce.

Přednášející Jan Županič vystudoval Filozofickou fakultu Univerzity Karlovy, obor historie archivnictví a pomocné vědy historické, v jehož rámci absolvoval v letním semestru výuku na Universität Konstanz ve Spolkové republice Německo.

V říjnu 1997 zahájil doktorské studium na Ústavu světových dějin Filozofické fakulty Univerzity Karlovy, které zakončil roku 2001 obhajobou práce Rakousko-uherská zahraniční politika a polská otázka za první světové války (19141918). V únoru 2007 obhájil před vědeckou radou Filozofické fakulty Univerzity Karlovy habilitační práci Nová šlechta Rakouského císařství a byl jmenován docentem pro obor světové a obecné dějiny.

Županič také absolvoval řadu vědeckých a přednáškových pobytů na německých univerzitách v Berlíně, Kostnici, Pasově, Bayreuthu, Heidelbergu, Marburgu an der Lahn, Saarbrückenu a rakouských univerzitách ve Vídni a Innsbrucku. Hlavním předmětem jeho vědeckého zájmu jsou dějiny a vývoj šlechtických elit Rakouské monarchie, dějiny habsburské říše v 19. a 20. století, mezinárodní vztahy období novověku a regionální dějiny.

Přednášku Židovská šlechta uslyšíme ve Velkém sále kunínského zámku ve čtvrtek 14. února od 17 hodin. (mer)

Autor: Redakce

13.2.2013 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Rychlovlak. Ilustrační foto.

Proč nejezdí vlaky rychleji

Den se záchranáři ve Frenštátě pod Radhoštěm přilákal řadu zvědavců.
12

OBRAZEM: Frenštátské hřiště ovládli hasiči i záchranáři

S bagrem a hráběmi na pstruhy. Ryb pak přibylo

Ochránci přírody společně s lesníky a rybáři vytvořili v Beskydech umělá trdliště a školky pro pstruhy.

Na Severce budou mít lanovou dráhu

Pokud všechno vyjde, bude Ski areál Severka prvním v Těšínských Beskydech (nepočítáme-li Javorový), kde budou mít lanovou dráhu. O její vybudování majitel usiluje už několik let. Zdá se, že by se stavba konečně mohla pohnout kupředu.

Borůvky u Pradědu mizí pod křovinořezy

Do nejvyšších partií Jeseníků vyráží v těchto týdnech parta s křovinořezy. V chráněných lokalitách sekají borůvčí.

Tragická nehoda uzavřela v pátek dálnici na Novojičínsku

Dva lidské životy si vyžádala nehoda na dálnici nedaleko obce Kujavy na Novojičínsku.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení