VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Obraz spojil dětství se současností

Kunín - K setkání po desítkách let došlo minulý týden na kunínském zámku. Na pozvání sem dorazila praneteř slavného přírodovědce Maurice Remeše, na kterou čekalo jedno velké překvapení.

30.7.2012
SDÍLEJ:

Praneteř slavného paleontologa Maurice Remeše Eva Kreiselová zavítala na kunínský zámek, kde po dlouhé době viděla obraz, který byl v pracovně uznávaného odborníka a má s ním spojené děctví.Foto: Deník/Adam Knesl

Když vešla v úterý odpoledne šestasedmdesátiletá Eva Kreiselová na zámku do kabinetu přírodnin, jen těžko hledala slova. Jednomu z rohů místnosti dominovala reprodukce slavného obrazu David s hlavou Goliáše od italského barokního umělce Caravaggia. Byl to přesně ten obraz, který visel v pracovně jejího prastrýce Maurice Remeše, s nímž má spojené celé dětství. Významný příborský rodák, jehož práce v oblasti paleontologie jsou dodnes součástí univerzitních osnov, zanechal svou stopu i na kunínském zámku, kam přijel na návštěvu jako třináctiletý.

Praneteř slavného paleontologa Maurice Remeše Eva Kreiselová zavítala na kunínský zámek, kde po dlouhé době viděla obraz, který byl v pracovně uznávaného odborníka a má s ním spojené děctví.

Odpověď přišla za dva roky

Nechybělo však mnoho a k tomuto shledání nemuselo vůbec dojít. Stačilo, aby paní Eva neodpověděla na dopis, který zanechal na olomouckém hřbitově Bronislav Novosad. Tento pracovník Muzea Novojičínska, sběratel kamenů a obdivovatel práce Maurice Remeše, hledal v místě působení nejen přírodovědce, ale i lékaře Remeše jeho žijící příbuzné. Po letech našel ve schránce odpověď. „Přes třicet let sbírám kameny a zajímá mě život právě Maurice Remeše. Když ještě žil doktor Grepl (Emanuel Grepl archeolog Muzea Novojičínska a významná osobnost města pozn. red), tak jsme byli společně v Příboře a tam mi ukázal rukopis Štramberský vápenec a jeho zkameněliny. Během doby mě začalo zajímat vše, co se týkalo života Maurice Remeše, a jednou jsem byl na správě hřbitova v Olomouci a tam na sebe nechal kontakt, protože jsou tam uloženy ostatky pana Remeše i jeho dcery," říká Bronislav Novosad.

A dodává: „Přibližně po dvou letech mi přišel dopis od paní Evy, že když jí zemřela maminka, tak tam byl mimo jiné i dopis ode mne, a protože chtěla, aby mi bylo odpovězeno, tak mi odpověděla."

Po nějaké době vzájemné korespondence došlo i na osobní setkání a v současné době zvou paní Evu na zámek při konání různých akcí, jako byla například ta čtvrteční, kdy začala výstava Mehofferův palác ve Fulneku příběh neobyčejného domu. U této příležitosti si zámek vypůjčil na pouhý jeden den obraz, který praneteř doktora tak dobře zná.

„Vždycky, když jsme šli strýčka navštívit, tak jsme pod tím obrazem seděli, a tak jsem moc ráda, že ho zase vidím. Je už to moc dávno, co jsem ho naposledy viděla," přiznala mimořádně vitální dáma, jež byla profesionální tanečnicí a později své umění dlouhá léta předávala na základní umělecké škole v Pardubicích. Někteří z jejích žáků jsou dnes sólisty nejvýznamnějších českých divadel.

Paní Eva, stejně jako Maurice Remeš, vyrůstala v Olomouci a po tragické smrti jediné dcery přírodovědce, která tragicky zahynula v roce 1933 v Tatrách, její mamince ztracené dítě do jisté míry nahrazovala. „Celé mé dětství s ním bylo spojené. My jsme se stýkali hodně, poněvadž on s mým dědečkem a babičkou, když byli mladí, hodně cestovali po celé Evropě a dokonce byli i v Africe," pokračuje paní Eva.

Renesanční člověk

Na prastrýci ocenila především fakt, že měl zájem o vše. Nešlo jen o vědy přírodní, ale také o kulturu, která byla právě jeho neteři tak blízká. „Strýček se zajímal o muziku, umění, přírodní vědy, a to nejen o paleontologii, ale také o astrologii. Dokonce měl i dalekohled, takže jsme si mohli o ledasčem pohovořit. On sám aktivně hrával na klavír," zavzpomínala rodačka z Bratislavy.

Doktor Remeš zemřel v roce 1959 a paní Evu hřeje u srdce, že ani dnes není jeho práce v oboru paleontologie zapomenuta. Učebnice Úvod do všeobecné paleontologie, již sepsal společně s Josefem Augustou, je dodnes součástí vysokoškolských učebních materiálů. Remešův vzácný rukopis Štramberský vápenec a jeho zkameněliny, který je momentálně možné vidět na kunínském zámku, je podle Bronislava Novosada dílem minimálně evropského formátu a je velká škoda, že dílo nebylo doposud publikováno. Nicméně snaha vydat knihu, kterou by nadmíru ocenila minimálně paleontologická obec, stále pokračuje.

Malá výstava v prostorách kabinetu přírodnin kunínského zámku dává nahlédnout do depozitáře Muzea Novojičínska, jež letos slaví 125 let od svého založení. Dílo Štramberský vápenec a jeho okolí z roku 1933 je veřejnosti představeno vůbec poprvé a jedna z vitrín zde patří také Maurici Remeši a jeho rodině.

Eva Kreiselová sedí u obrazu, který má spojený se svým prastrýcem Remešem.

Cenné artefakty darovala i praneteř Eva Kreiselová a k vidění jsou zajímavé vzorky nejen od příborského rodáka.

Autor: Adam Knesl

30.7.2012 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

FRENŠTÁT (zleva Marek a Klimpar) zažil v Českém Těšíně další radost z vítězství.

Frenštát jede. Vykradl Český Těšín a teď hostí nováčka

FOTBALISTÉ Bílovce (v bílém) si musí na výhru počkat minimálně do neděle, kdy doma hostí Pustou Polom. 

Bílovec neuspěl na hřišti Staré Bělé

Vznikla petice kvůli silnici

Přejít z jedné části Kunína do druhé je velký problém. Důvodem jsou projíždějící auta. Obyvatelé obce proto podepisují petici.

Divizní Nový Jičín stále čeká na první výhru

 Novojičínští fotbalisté nevyhráli ani ve třetím divizním kole, když padli v Hranicích. Nyní hostí v sobotu nováčka z Bohumína.  

Proti africkému moru bojují i vojenští veterináři z Hlučína

Na likvidování následků nákazy afickým morem prasat se podílejí ode dneška i vojenští veterináři z Hlučína.

Supervýhodná nabídka? Pět tipů, jak nenaletět při zhodnocování peněz

I relativně nízká finanční gramotnost Čechů může za to, že čas od času skočíme na „supervýhodnou“ nabídku zhodnocení peněz, která se nakonec promění v totální fiasko. Pokud byste rádi investovali svoje úspory, nevynechejte následující tipy. 

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení