Čech Paleček a Moravák Janík se seznámili na soutěži Talent 1967 v Praze, kde oba svorně neuspěli. Za pár dní se náhodou potkali na Václavském náměstí, a v restauraci U Pinkasů se rozhodli pro spolupráci a hlavně – pro vlastní tvorbu. Zpočátku napsal Janík pár textů na písně Beatles, pak následovalo prvních šest vlastních písní, které si doma nahráli na magnetofonu B4, když novým Janíkovým textům přidal Paleček vlastní muziku.

V soukromém studiu v Lucerně si nechali vylisovat svou první LP desku v nákladu neskutečných čtyř kusů. Nahrávky pak nabízeli v Mikrofóru, v divadle Rokoko, a nakonec uspěli v Semaforu u pánů Suchého a Šlitra. Koncem roku 1968 se jejich píseň Hele lidi umístila v rozhlasové Houpačce na 2.místě za Krylovým Bratříčku zavírej vrátka, a po vystoupení v prosinci téhož roku v Obecním domě pro Klub spřízněných duší divadla Semafor jim nabídli spolupráci Šimek s Grossmannem v jejich Návštěvních dnech. Na prknech Semaforu se poprvé objevili 5.února 1969.

Paleček s Janíkem začali éru novodobého českého písničkářství spolu s Hutkou, Kalandrou, Mertou, Krylem, Třešňákem a několika dalšími. Už 40 let vystupují po klubech, divadlech a, jak sami říkají, byli už asi všude a několikrát. A pořád se vracejí. S novými nápady a písničkami, kterých už složili téměř tři stovky. Od těch nejstarších a nejznámějších jako jsou Hele lidi, Úsměv, Valčíček, Hruška, Prodavač limonád, Čínský restaurant, Mexiko, Slušovická romance, Sbohem Slovensko až k těm novějším – Navěky tu přeci nejsi, Petřínská rozhledna, TESCO, Poslední tažení a dalším.

Žádná z nich nepostrádá vtip a šarm, a mnohé už v pravém slova smyslu zlidověly. Jejich jednoduchost a zároveň přemýšlivost dodnes posluchače dokáže oslovit. P+J spolu podle vlastních slov budou hrát a zpívat tak dlouho, dokud udrží kytary. „Nikdy neztratili žádný ze svých největších trumfů, vtip, nadhled a dokonalou samozřejmost. Jsou to opravdové stálice. Jasný příklad, že u někoho vůbec nevadí, když zůstává stále stejný,“ říká o nich například hudební kritik Richard Boryna.

Ve štramberském Kulturním domě vystoupí ve čtvrtek 26. listopadu se vzpomínkovým pořadem mapujícím čtyřicetileté společné muzicírování. Koncert začíná v 19 hodin. (mer)