Devět pestrých expozic v krásných a atraktivních prostorách muzea zhlédly v pátek od šestnácté do dvaadvacáté hodiny dvě stovky návštěvníků. Obrovský zájem byl o promítání unikátních historických filmů, které připomněly, jak Frenštátsko vypadalo v době první republiky. „Projekce je velice zajímavá, sáhli jsme hluboko do historie. Filmy jsou digitalizované, a protože jsou němé, tak jsme je podložili dobovou hudbou,“ řekl kurátor muzea Petr Drkula.

Frenštátské muzeum disponuje bohatým filmových archivem a letos se promítaly například dokumenty o beskydských útulnách nebo snímek o odhalení sochy Radegasta Albínem Poláškem v roce 1931. „Nechali jsme je zdigitalizovat ze starých šestnáctimili­metrových filmů. Měli jsme obavu, zda se to vůbec podaří, protože jsou poměrně staré a zchátralé, ale všechno to dobře dopadlo, a chceme v tom pokračovat každý rok,“ uvedla vedoucí muzea Alena Figarová. Neméně zajímavá byla i výstava místního malíře valašské krajiny Antonína Strnadla, od jehož narození letos uplynulo přesně sto let.

V rámci doprovodného programu hrál před budovou muzea rožnovský gajda Josef Pacula. Lidem s chutí zahrál to, co si přáli. Večer vystoupil ženský pěvecký sbor Karlovjanky. „Reprezentují už zaniklý repertoár. Jde o polní žňové písně, které se zpívaly při práci,“ poznamenal Drkula.

Druhý ročník Muzejní noci ve Frenštátě byl velice úspěšný a lidé mohou počítat s tím, že nebude chybět v programu muzea ani v příštích letech. „Chtěla jsem se tady podívat už loni, ale nějak to nevyšlo, tak jsem si to letos nenechala ujít. Nejvíce se mi líbí národopisná část a vystavené tkalcovské stroje a velice pěkný je i koutek umění v podkroví,“ svěřila se se svými dojmy návštěvnice Miluše Malantová.