VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Příbor včera a dnes zobrazují dvě výstavy ve městě

Příbor - V úterní podvečer proběhly v Příboře dvě vernisáže výstav, které přibližují cestu Freudova města od časů minulých do současnosti.

10.9.2010
SDÍLEJ:

Stovky fotografií zachycují proměnu Příbora v čase. Foto: Irena Nedomová

Nejen příznivci umění si dali dostaveníčko nejprve ve čtyři hodiny odpoledne v příborském piaristickém klášteře. Slavnostně zde byla, za účasti sedmi desítek hostů, zahájena stálá výstava Jak šel čas… v Příboře. Na šestnácti plakátech je vyobrazených přesně 521 fotografií, zobrazujících témata týkající se příborského sportu, kultury, hasičů, průmyslu či bydlení.

Hlavní myšlenka a nápad se zrodil v hlavách Ireny Nedomové a starosty města Milana Strakoše. Historické fotografie dodaly různí sběratelé, instituce i sdružení. „Několik hodin jsme strávili s Rudolfem Jarnotem u archivních fotografií Muzea Novojičínska. Pan Jarnot vyhledával také mezi stovkami svých fotografií, stejně jako Lubomír Loukotka,“ svěřila se kurátorka výstavy Irena Nedomová. V expozici tak nechybí unikátní snímky z první republiky i z doby poválečné. „Kupodivu největší problém byl s fotografiemi z konce 20. a počátku 21. století, které scházely. Zároveň se ukázalo, že s příchodem digitální fotografie ubylo promyšlených snímků a přibylo těch, které nebylo možné využít,“ postřehla Nedomová.

O hodinu později se konala v Galerii na příborské radnicidruhá vernisáž . Výstava Historie a současnost Příbora nabízí fotografickou prezentaci devětačtyřiceti míst města, představených z dvou časových pohledů. „Usilovali jsme o to, aby divák výstavy viděl, jak se místo změnilo, ať už k lepšímu nebo, mohlo se stát, i k horšímu,“ sdělila kurátorka Nedomová. „Z velkého množství fotografií a pohlednic, které jsem měla k dispozici z archivu města Příbora, z archivu Muzea Novojičínska a archivů Lubomíra Loukotky a Rudolfa Jarnota, jsem vybrala dvě stovky těch, které mi připadaly z hlediska historie zajímavé,“ poznamenala s tím, že po pečlivém vybíraní zůstalo sto padesát snímků. Pak do ulic a zákoutí Příbora vyrazili čtyři fotografové se snahou zachytit expozici stejného místa z odstupem několika let. „Všichni se shodli na tom, že máme v Příboře tolik zeleně, že mnohdy zcela zakrývá původní kouzelný výhled. Z toho důvodu musely být některé fotografie vyřazeny,“ přiznala kurátorka. K současným snímkům Rudolfa Jarnota, Jaromíra Kavana, Pavla a Jakuba Nedomových, stejně tjako k archivním fotografiím, připravil texty příborský kronikář Lubomír Loukotka. „Každý si na některém z šestnácti plakátů našel to své. I mladí hledali a nacházeli na obrázcích i v textu pro ně překvapující,“ doplnila po vernisáži Nedomová. Tato expozice bude na radnici k vidění následující dva měsíce.

Zahajení těchto poučných, pestrých a retrospektivních výstav odstartovalo letošní příborský kulturní vrchol, v podobě Zahájení Dnů evropského dědictví, které má v plné silé vypuknout již tuto sobotu v centru města.

Autor: Adam Knesl

10.9.2010 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Sečení borůvčí ve Velkém Kotli a na Petrových kamenech v Jeseníkách
8

Borůvky u Pradědu mizí pod křovinořezy

Nehoda na dálnici.

Tragická nehoda uzavřela v pátek dálnici na Novojičínsku

Senioři vyrazí na výlet do spřáteleného města na Slovensku

Poznávacího zájezdu do budoucího partnerského města Bánovce nad Bebravou se mohou kopřivničtí senioři zúčastnit v rámci programu Aktivní senior 2017.

AKTUALIZOVÁNO

Komplikace pro všechny! O víkendu se uzavře klimkovický tunel

 Dálniční tunel v Klimkovicích o víkendu projde každoroční plánovanou odstávkou. Ta ale bude oproti původnímu harmonogramu o čtyři hodiny kratší.

Ženě se nezdálo chování mladíků. Jeden byl v cizím voze

Ve středu v časných ranních hodinách přijali strážníci v Novém Jičíně oznámení od občanky, že v ulici Poděbradově se vyskytují dva muži, kteří se podezřele pohybují kolem jednoho ze zaparkovaných vozidel.

Novojičínsko: Školní pomůcky vystřídalo zednické náčiní

Miliony korun radnice a obce na Novojičínsku investují během léta do oprav školních zařízení.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení