Želvy mohou létat v režii Bahmana Ghobadiho, první celovečerní film natočený v Iráku po pádu Saddáma Husajna, zaujal na mnoha světových festivalech. Diváka zavádí do míst, o nichž toho středoevropané mnoho netuší, na turecko iráckou hranici, kde je země tak zamořena pozemními minami, že si chudé kurdské děti mohou udělat živnost z jejich vykopávání a následného prodeje. Režisér Baghman Ghobadi vybíral téma dětí ve válečném prostoru zcela záměrně.

"Byl jsem svědkem mnoha otřesných osudů, hlavně dětských. Děti jsou totiž v každé válce jejími prvními oběťmi. Každému to ale bylo úplně jedno. Nejsilněji mě zasáhl příběh zmrzačeného chlapce. Rozhodl jsem se natočit protiválečný film,“ řekl v komentáři k filmu.

Jen krátce přibližme příběh: Snímek zavede diváka do blízkovýchodních hor. Ve vyprahlé pustině, kde není téměř žádný rádiový či televizní signál, mají informace cenu zlata kdyby ovšem bylo čím platit. Tady přežívají den za dnem ti nejchudší z chudých. Třináctiletý Kak, přezdívaný Satelit, se stává nepsaným vůdcem skupiny místních dětí, jejichž domovem jsou táborové stany. Většina z nich jsou zmrzačení sirotci, kteří mají jedinou možnost, jak si vydělat trochu peněz - sbírají a prodávají zbylé nevybuchlé nášlapné miny.

V táboře se jednoho dne objeví i bratr a sestra z vesnice za kopcem, kteří prožili kruté trauma. Příběh hlavního hrdiny a jeho „sběračské“ party je nám přibližován velmi suverénní kamerou a doprovází jej podmanivá hudba. Filmu dominují solidně vedení neherci, jejichž nuzné životní podmínky si tvůrci nemuseli nijak vymýšlet nebo přibarvovat. Proto na vás určitě spolehlivě zafungují jak slzy, koulející se z jejich hnědých očí, tak i schopnost neztratit dětskou lehkovážnost, která jen pozvolna ustupuje dospívání.

Novojičínský Biograf Artefakt uvede snímek Želvy mohou létat tuto sobotu 8. března od 20 hodin.