VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Výstava s nádechem smrti

Příbor - Nahlédnout do hluboké historie osídlení Příbora mohou v těchto dnech návštěvníci příborského muzea, kde probíhá netradiční výstava věnovaná pohřbívání v okolí města.

16.9.2011 1
SDÍLEJ:

Nová expozice v Příboře představuje historii pohřbívání ve městě a okolí.Foto: Deník/Adam Knesl

Freudovo město, Město škol, ale také, pro mnohé neznámé, Město hřbitovů. Všemi těmito přívlastky se pyšní ani ne desetitisícový Příbor přiblížit pohřebníobřad v pravěku se snaží aktuální expozice Dávní spalovači mrtvol Příborské pohřebiště z doby bronzové.

Slavnostní vernisáž se konala 8. září a její součástí byla přednáška, jež hostům osvětila archeologické nálezy na katastru města i minulý život našich předků. „Nám šlo hlavně o to ukázat, jak vypadal nejen obřad samotný, ale také náboženské představy, které předcházely obřadu samotnému,“ řekl Aleš Knápek, archeolog Muzea Novojičínska, pod které spadá i Muzeum a pamětní síň Sigmunda Freuda v Příboře. V místní Nové síni je tak možné zhlédnout nejen části keramických nádob a další předměty doby bronzové, ale každého musí zaujmout expozice zobrazující pohřební rituál v reálné velikosti.

Vystavené nálezy pocházejí z vykopávek na místě současného staveniště budoucího příborského obchvatu. „K samotnému nálezu pohřebiště došlo před více jak dvěma desítkami let zásluhou příborského archeologického kroužku,“ připomněl Knápek a dodal: „Pohřebiště je naší další velkou stopou osídlení, které se váže ke Kotouči Štramberk.“ Ten byl totiž přibližně 750 let před naším letopočtem jakýmsi správním centrem celého kraje.

V místech již brzy hotového obchvatu se nacházelo žárové pohřebiště z přelomu doby bronzové a železné. Šlo o menší hroby kruhových i obdélníkových tvarů, ve kterých se nacházela jedna i více keramických nádob. Větší počet nádob svědčil o významnějším postavení mrtvého.

O počtu míst pohřbívání v Příboře a jeho blízkém okolí se rozpovídal Pavel Stabrava, vedoucí vykopávek z Archeologického ústavu Akademie věd České republiky. „Příbor je svým způsobem i město hřbitovů,“ pronesl na přednášce. Archeologický výzkum, na kterém pracoval v roce 2009, odhalil pohanský hřbitov z rozhraní doby bronzové a železné, z doby přibližně tisíc let před naším letopočtem.

Co všechno zde odborníci našli a jak vypadaly pohřební rituály tehdejší doby, zájemcům odhalí právě současná expozice v Muzeu a pamětní síni Sigmunda Freuda v Příboře. Probíhá až do 22. listopadu letošního roku.

Autor: Adam Knesl

16.9.2011 VSTUP DO DISKUSE 1
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Jak reklamovat koupený dům či byt

Rychlovlak. Ilustrační foto.

Proč nejezdí vlaky rychleji

OBRAZEM: Frenštátské hřiště ovládli hasiči i záchranáři

Hřiště frenštátských hasičů za Domovem Hortenzie v sobotu patřilo záchranářům všeho druhu. Konal se tam další ročník oblíbené akce Den se záchranáři.

S bagrem a hráběmi na pstruhy. Ryb pak přibylo

Ochránci přírody společně s lesníky a rybáři vytvořili v Beskydech umělá trdliště a školky pro pstruhy.

Na Severce budou mít lanovou dráhu

Pokud všechno vyjde, bude Ski areál Severka prvním v Těšínských Beskydech (nepočítáme-li Javorový), kde budou mít lanovou dráhu. O její vybudování majitel usiluje už několik let. Zdá se, že by se stavba konečně mohla pohnout kupředu.

Borůvky u Pradědu mizí pod křovinořezy

Do nejvyšších partií Jeseníků vyráží v těchto týdnech parta s křovinořezy. V chráněných lokalitách sekají borůvčí.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení