Po celý čtvrtý měsíc tohoto roku bude v čajovně Magnolii vystavovat mladý umělec z Litomyšle Jiří Moták, o kterém filozofka, překladatelka a jogínka Eva Zemanová říká, že je toulavý malíř.

Inspiraci pro obrazy hledal v Tibetu, Himaláji a Indii, kde se setkal i se svými duchovními učiteli Jeho Svátostí Dalajlámou a lamou Nghapou Rinpochem. „Po vlivem těchto setkání a duchovních zážitků maluje obrazy meditativní, které umí ztišit nebo naopak rozjitřit a zneklidnit, ale v každém případě diváka vtáhnou. a zaujmou,“ zvou voficiální pozvánce organizátoři výstavy zfrenštátské Městské knihovny.

Jiří Moták se tvůrčí činnosti věnuje s intenzitou, jež odpovídá profesionální tvorbě. Techniku zvládal pod vedením grafika Vladimíra Vícha a spolupracoval i s malířkou Šárkou Frankovou. Sám maluje osobitě a netradičně. Jeho obrazy prozrazují, že nabyl podivuhodné zručnosti a dokázal pro každý obraz najít specifický duchovní rozměr, nejčastěji mýtickou krajinu či uzavřený bizarní prostor.

Výtvarnou tvorbou se začal výrazněji zabývat až po smrti mladšího bratra na počátku roku 2000, kdy hledal odpovědi na otázku smyslu života a jeho pokračování. Evidentně jde o tvorbu ateliérovou, co do obsahu pak fantaskní, mytologickou, pohádkovou, vizionářskou a pocitovou. Střídají se v ní symboly křesťanské, ale i náměty mytologické.

Už dřívější umělcovy expozice ukázaly, že Motákova tvorba probíhá ve dvou barevných polohách. Modrá signalizuje směřování do nitra, do uzavřených prostor, do sebe, oranžová naopak do kosmu, do dálek, k otevřenému a nekonečnému kosmu.