Jsou příběhy, které nestárnou, jenom na sebe berou v běhu let jinou podobu. Patří k nim určitě i osud pařížské kurtizány Margaret Gautierové, známé jako Dáma s kaméliemi. Tento romantický příběh je zdánlivě nemoderní a přitom aktuální. „Láska nepřináší jenom dny plné slunce, ale odpovědnost za milovanou osobu může být spojená i s utrpením a přinést oběť ve jménu lásky je čin hodný úcty a obdivu. A pokud jde o tu aktuálnost – nedá se říct, že by dnešní pragmatická doba zrovna oplývala morálními hodnotami,“ podotýkají organizátoři představení z Těšínského divadla na svých internetových stránkách. Tento čtvrtek hru Dáma s kaméliemi přivezou také do Frenštátu pod Radhoštěm.
Dáma s kaméliemi je autobiograficky založený romantický román velké nešťastné lásky, jehož autorem je francouzský spisovatel Alexandre Dumas mladší. Po velikém úspěchu, kterého román dosáhl, jej autor roku 1852 také zdramatizoval. Podle románu napsal roku 1853 italský skladatel Giuseppe Verdi operu La Traviata.

Hlavní hrdinka knihy, krásná pařížská kurtizána Markéta Gautierová, má předobraz ve skutečné osobě, v kurtizáně Marii Duplessiové, kterou Alexandre Dumas mladší miloval, a o níž málokdo věděl, že její život provází zničující plicní choroba. Příběh se odehrává v Paříži v první polovině 19. století.

Těšínské divadlo vzniklo v roce 1945 a bylo od počátku koncipováno jako divadlo repertoárového typu, hrající pro všechny věkové a sociální vrstvy. Od roku 1951, po vzniku polské scény, hraje Těšínské divadlo dvojjazyčně – v českém i polském jazyce. Ročně zrealizuje přibližně dvanáct premiér, na mateřské scéně a zájezdových představeních v České i Polské republice odehraje více než 330 představení.

Ve frenštátském Kině zahrají herci Těšínského divadla hru Dáma s kaméliemi ve čtvrtek 6. února od 19 hodin. (mer)