Výzkum v USA: Přes 84 procent dětí uvedlo, že večeřet s rodinou by se jim líbilo. Jde přitom o teenagery, o nichž jejich rodiče řekli, že jsou problematičtí a nechtějí komunikovat.

 

Podle odborníků z Národního centra pro závislosti a zneužívání léků (CASA) Kolumbijské univerzity v New Yorku mají děti, které se svými rodiči pravidelně večeří, mnohem méně problémů se závislostmi na drogách, kouření a alkoholu. Z výzkumu, do kterého se zapojilo 1063 amerických teenagerů a 550 rodičů, navíc vyplynulo, že společné večeře mladé baví.

„Přes 84 procent dětí uvedlo, že večeřet s rodinou by se jim líbilo. Jde přitom o teenagery, o nichž jejich rodiče řekli, že jsou problematičtí a nechtějí komunikovat. Názor dětí na rodinné večeře je tedy odlišný od toho, co rodiče očekávali,“ uvádí Elizabeth Planet z CASA. Pravděpodobnost, že váš potomek bude zneužívat léky na předpis, je podle průzkumu tři a půlkrát menší, pokud s ním usednete k večeři alespoň pětkrát v týdnu, než když to bude jen dvakrát nebo ještě méně často. Mezi mladými, kteří se svou rodinou pravidelně večeří, je navíc třikrát méně kuřáků marihuany a také jeden a půlkrát méně pijáků alkoholu. Tito teenageři mají podle průzkumu navíc i lepší školní výsledky.

„Statistiky, které poukazují na souvislost mezi zneužíváním drog a frekvencí rodinných večeří, mě vždy překvapují, ale setkáváme se s nimi každoročně,“ říká Elizabeth Planet.

Vědci se mladých také ptali, kterou denní dobu považují za nejlepší pro popovídání si s rodiči. 47 procent z nich označilo za ideální právě čas večeře.

„Není na tom nic divného.

Večer je dobou, kdy rodina zpomalí a chce mít k sobě blíž. Snídaně, kdy stále někdo odbíhá ze dveří, taková není,“ vysvětluje manažerka průzkumu.