„Potřeba společného zásahu vzniká nejen v zimním období, ale samozřejmě také během letní sezony. Léty prověřená spolupráce umožňuje rychlejší a komfortnější ošetření zraněných návštěvníků hor. Například v případě Beskyd proběhla jen během uplynulých dvou prázdninových měsíců desítka společných záchranných akcí, u kterých se jednalo o vážné úrazy nebo život ohrožující stavy,“ vysvětlil tiskový mluvčí záchranné služby Moravskoslezského kraje Lukáš Humpl.

Nejen turisté a cyklisté volají o pomoc

Jak dále dodal, záchranáři pomoc kolegů z horské služby potřebují v případech, které se odehrávají ve špatně přístupném terénu, odlehlejších oblastech nebo jsou technicky náročné.

Opakovanými zásahy jsou v létě úrazy pěších turistů, nehody cyklistů či jezdců na horských koloběžkách. Záchranáři také ošetřili několik osob, které se zranily při paraglidingu. Návštěvníci hor jsou ale čas od času postiženi i náhlými obtížemi interního charakteru.

Mezi události, které zřetelně ukazují potřebu vzájemné spolupráce mezi zdravotnickými a horskými záchranáři, patří například ta ze srpna letošního roku - více zde: Záchranáři snesli zraněnéhocyklistu z hřebenu pěšky.

„Operační středisko obdrželo výzvu k zásahu u zraněného turisty na horách v lokalitě Kněhyně. Operátoři požádali o spolupráci horskou službu, která na místo vyjela z Pusteven. Postižený si na turistickém chodníku poranil dolní končetinu a nebyl schopen dalšího sestupu. Horští záchranáři jej prvotně ošetřili, snesli asi kilometr pomocí nosítek a následně terénním autem přepravili do Čeladné. Teprve tam si zraněného převzala posádka záchranné služby,“ připomenul Lukáš Humpl.

Skryté nebezpečí: srdeční potíže, kolapsy

U dalšího případu zase turista zkolaboval na turistické značce pod Lysou horou. „Místo bylo velmi komplikovaně dostupné a cesta k postiženému pro záchranáře dlouhá. Zatímco operátoři vedli svědky k poskytnutí laické pomoci, k místu vyrazila hlídka horské služby i pozemní posádka zdravotníků. Horská služba byla na místě dříve a připojila se k pokusům o záchranu pacienta, u něhož začaly selhávat životní funkce. Následně se postarala i o dopravu posádky sanitního vozidla, které nemohlo dojet až na místo události. Přes všechnu snahu se v tomto případě život muže bohužel zachránit už nepodařilo,“ konstatoval Humpl.

Zatím poslední událost se odehrála v neděli. Jednoho muže postihly srdeční obtíže na Lysé hoře. Pacienta si přímo na vrcholu převzali letečtí záchranáři. Po lékařském ošetření jej přepravili do nemocnice v Ostravě.

„Horská služba tedy záchranářům pomáhá v mnoha směrech. U pacienta v horských oblastech bývá obvykle dříve než záchranka, takže mohou rychleji poskytnout předlékařskou první pomoc. Spolupracují nejen při následném transportu pacienta, ale když je potřeba, dopraví například pomocí čtyřkolky či skútru dopraví posádku zdravotníků až k postiženému. Rovněž výborné znalosti terénu a místopisu, jež horská služba má, jsou v některých případech naprosto zásadní,“ zamyslel se Humpl.