Basketbalisté vezou výhru z Opavy

Opava /3 x VIDEO, FOTOGALERIE/ - Opavským basketbalistům se podařilo po Prostějovu potrápit na domácí palubovce dalšího velkého favorita Mattoni NBL – Nový Jičín. Klapetkův tým dobře rozehraný zápas ztratil ve třetí čtvrtině, i přes porážku mu ale diváci tleskali.

21.11.2009

Ilustrační foto.Foto: DENÍK / František Géla

Derby začalo pěkně od podlahy a první čtvrtina nabídla bojovnou podívanou. Účet zápasu otevřel dvěma proměněnými šestkami Varnelis. Vyrovnání obstaral na druhé straně Novák. Domácí kouč David Klapetek apeloval před zápasem na kvalitní obranu, a ta se jeho svěřencům v prvním hracím období dařila.

Domácí několikrát zastavili útok Nového Jičína, což soupeř nelibě nesl, hlavně Kenneth Walker. Opava si vypracovala čtyřbodový náskok, a ten mohl být i větší, kdyby zcela volný Blažek dal trojku. První čtvrtinu vyhráli Klapetkovci nakonec 18:14.

Úvod druhé čtvrtky nezastihl Opavu ve zrovna nejlepším rozpoložení. Vůbec neměla obraný doskok a favorit toho dokázal brzy využít. Po Pelikánově akci svítil na ukazateli skóre stav 20:21. I přesto, že domácí výběr několikrát zbytečně ztratil míč, hosté do trháku nešli.

Pět minut před poločasem po Šoškových šestkách to bylo 25:24. Následovala trojka Davida Hájka, ale vzápětí kontroval s chutí hrající Šoška. Velká bitva pokračovala, po řadě nepřesností na obou stranách si vzal poslední slovo Śarovič a stanovil chudý poločasový účet na 33:35.

Ve úvodu druhé půlky zápasu zavelel k novojičínské ofenzivě David Štefl. Sám se postaral o vedení 41:45, Opavští v té chvíli mohli litovat hlavně zbytečných ztrát, nicméně stále se drželi. Štecova trojka znamenala rozdíl pouhého bodu.

Jenomže festival opavských nepřesností pokračoval a Muirhead získal hostlům osmibodový klid. Tento náskok byl pro další vývoj derby důležitý, Opava se už postavit na nohy nedokázala.

„Dnes to nebyl líbivý basketbal, než spíše boj. První půlka byla vyrovnaná, Opava hrála tvrdě a rychle, což nám nesedělo,“ začal s hodnocením utkání trenér Nového Jičína Zbyněk Choleva. „Ve třetí čtvrtině jsme si vypracovali náskok, který se nám podařilo udržet, závěr jsme si pak pohlídali. Dnes to bylo o trápení ve střelbě, o to větší radost z vítězství máme,“ řekl ještě Choleva.

„Vsadili jsme na obranu, celkem se nám dařila. V závěru nám už chyběly i síly. I tak musím ale kluky pochválit,“ řekl po zápase opavský trenér David Klapetek.

BK Opava – Nový Jičín 61:76 (18:14, 33:35, 46:54)
Body: Šoška 20, Stec 13, Čarnecký 10, Dygrýn 6, Douša 4, Vaňák 3, Novák 3, Blažek 2 – Muurhead 15, Šteffel 12, Sanders 10, Varnelis 10, Šarovič 9, Walker 7, Pandula 5, Hájek 3, Pelikán 3, Gavlák 2. Rozhodčí: Vrážel, Kurz, Holoubek. Fauly: 18:20. TH: 19/16:21/15. Trojky: 18/3:14/3. Diváci: 1011

Autor: Roman Brhel