Výhru, remízu i prohru zaznamenali extraligoví házenkáři Kopřivnice na přípravném turnaji před sezonou. V rakouském Linzi se zúčastnili 19. ročníku Memoriálu Johanna Bergera a ve své skupině obsadili druhé místo.

Ještě před turnajem vyzkoušeli kopřivničtí házenkáři sílu šestého celku rakouské nejvyšší soutěže, HC Linz AG, s kterým se také utkali před pár dny na domácím turnaji O pohár Tatry. A zatím co doma podlehli celku vedenému Zoltanem Cordasem jen těsně 22:23, v Rakousku byla porážka výrazně vyšší (20:36). „Narozdíl od zápasu u nás se jednalo o A tým Lince v plné síle, s výborným Slovincem a Maďarem v sestavě,“ prozradil kopřivnický kouč Miroslav Bartoň. Rakouský celek podle něj přehrál jeho svěřence v rychlosti. „V postupném útoku jsme s nimi ještě drželi krok,“ dodal k utkání, ke kterému Kopřivničtí nastoupili po několika hodinové cestě autobusem. V samotném turnaji na ně čekala trojice slabších soupeřů. Nejlepší z nich byl zřejmě německý TSV Simbach,v jehož sestavě řádil kopřivnický odchovanec Veselý s dalším Čechem, Dykem. „Dohromady dala tahle dvojice čtyřiadvacet branek. S nimi jsme si opravdu nevěděli rady,“ přiznal Bartoň. Tento duel nakonec neměl vítěze. „Přitom jsme měli padesát minut více ze hry. Utekl nám ale začátek druhé půle, který jsme prohráli 1:9,“ popsal trenér.

V dalších dvou zápasech čekala na Kopřivnici dvě rakouská mužstva. S prvním z nich, Edelweiss Linz, hosté ze severní Moravy jen těsně prohráli. „Což pokládám ještě za úspěch. Bojovali jsme totiž nejen proti soupeři, ale i proti rakouským rozhodčím. Jen za druhý poločas jsme měli čtrnáct vyloučených a proti nám nařídili sedm sedmiček. V jednu chvíli jsme dokonce hráli pouze ve dvou,“ postěžoval si Bartoň na neobjektivnost arbitrů. Ve druhém zápase hrála Kopřivnice proti HC Neue Heimat a po zásluze vyhrála. „Jednalo se vlastně o B tým Linze, kluci jim toužili oplatit porážku z našeho turnaje Opohár Tatry,“ poznamenal Bartoň, který si z rakouského turné odvezl pár cenných postřehů. „Nejdůležitější je, že jsme zaostávali v rychlosti. Pokud se hlavně v tomto hledisku nepřizpůsobíme, budeme mít v extralize problémy,“ varoval Bartoň hráče na dálku.

Výsledky 19. ročníku Memoriálu Johanna Bergera, skupina A: TJ Start Nové Zámky (Slovensko) - RK Prevent Slovenj Gradec (Slovinsko) 29:39(10:21),HC Linz AG(Rakousko) - Tatabanya Carbonex KC (Maďarsko) 32:24 (15:13), Slovenj Gradec -Tatabanya 31:30 (15:13), HC Linz AG - Nové Zámky 29:25 (14:13), Tatabanya - Nové Zámky 20:31 (6:18), HC Linz AG - Slovenj Gradec 23:32 (12:16), pořadí: 1. Slovenj Gradec, 2. HC Linz AG, 3. Nové Zámky, 4. Tatabanya. Skupina B: KH Kopřivnice -TSV Simbach (Německo) 34:34 (17:13), HC Neue Heimat (Rakousko) - Simbach 27:36 (10:16), Edelweiss Linz (Rakousko) - Kopřivnice 26:25 (15:9), HC Neue Heimat - Kopřivnice 17:23 (10:12), Simbach - Edelweiss Linz 30:27 (17:13), HC Neue Heimat -Edelweiss Linz 25:24 (14:15), pořadí: 1. Simbach, 2. Kopřivnice, 3. HC Neue Heimat, 4. Edelweiss Linz.