VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Laguna Nový Jičín opět bez chyby

Nový Jičín - Třináct titulů mistra České republiky přivezli ploutvaři Laguny Nový Jičín z Českých Budějovic.

8.6.2009
SDÍLEJ:

Ilustrační foto.Foto: KVS Laguna Nový Jičín

Vrcholem sezony v ploutvovém plavání bylo Mistrovství ČR mužů a žen, které hostil českobudějovický plavecký areál, a mistry České republiky se zde v disciplínách jednotlivců stali Tomáš Mixa, Matěj Obšivač, Viktorie Polášková, Nikola Pargačová a Aneta Pivoňková a ve štafetách s nimi Vendula Figarová, Radka Svobodová, Andrea Gašperiková, Jan Bartek a Petr Španihel.

Ploutvaři Laguny vyhráli mužské i ženské padesátky (RP, PP), muži zvítězili na hladině a ženy byly nejrychlejší také v obou stometrových tratích - pod vodou i na hladině. Specialitou mistrovství bylo pro plavce zařazení nových kraulových disciplín (BF) v krátkých ploutvích.
Čtyři tituly mistra republiky si z Českých Budějovic odvezl Tomáš Mixa. „České rekordy tentokráte nepadly, přednost v závěrečné přípravě dostala maturita,“ přiznal největší talent českého plavání s ploutvemi Tomáš Mixa a dodal: „Zlato je zlato,´ale těší mě i výkony mých následovníků v týmu, jež mě „tahají“ za ploutve.“

Jednoho z nich vidí letošní mistr republiky na 50, 100 PP, 50 RP a 4x 100 PP také v juniorském reprezentantovi ČR Matěji Obšivačovi. Ten dosáhl na jihu Čech životního úspěchu, když si na krk pověsil 4 zlaté mistrovské medaile. V disciplínách Bi-fins na 50, 100 i 200 metrů BF zvítězil nad plavci, kteří se na kraul specializují, a vytvořil 3 nové české rekordy (200 BF 1:45,96 jun. rekord ČR, 100 BF 46,20 rekord ČR juniorů i mužů).

„K individuálním titulům přidal Matěj Obšivač také zlato za štafetový sprint a dvě čtvrtá místa v podvodních disciplínách 50 RP nádech a 100 RP s přístrojem. Zkrátka životní mistrovský závod,“ uvedla trenérka KVS Laguna Nový Jičín Simona Klapcová.

Zlatou formu s monoploutvemi předvedly i ženy. Aneta Pivoňková (6 medailí) vyhrála sprint pod vodou (50 RP), Viktorie Polášková (2 medaile) vlnění na hladině (50 PP) a Nikola Pargačová (5 medailí) obě zlata na stometrové trati (100 PP se šnorchlem i 100 RP s potápěčským přístrojem).

„Nadchl neuvěřitelný medailový hattrick žen Nového Jičína na padesátky,“ prozradila Klapcová a dodala: „Tři laguňačky na všech stupních vítězů mistrovství republiky, jen pořadí se promíchávalo.“

V disciplíně 50 RP na nádech jako první v cíli dohmátla Aneta Pivoňková, a dále Radka Svobodová, Nikola Pargačová a Vendula Figarová. Na trati 50 PP se šnorchlem doplavala zlatá Viktorie Polášková, stříbrná Aneta Pivoňková a bronzová Radka Svobodová. Čtvrtá skončila Nikola Pargačová a pátá Vendula Figarová. „Ze třicítky sprinterek bylo pět nejlepších z Nového Jičína a navíc všechny k cíli doplavaly v osobních rekordech,“ zdůraznila Kalpcová.

Ke sprintům patří i 3 štafetové tituly Laguny. Výše jmenované ženy, s Andreou Gašperikovou, vybojovaly 2x zlato - 4x 100 i 4x 200 PP, muži, ve složení Jan Bartek, Petr Španihel, Matěj Obšivač a Tomáš Mixa, zlato na 4x 100 PP.

V záplavě titulů pak zanikají další úžasné výkony závodníků: Španihel Petr 3. místo 200 PP, 4. 400 RP 3:29.52 (dorostenecký rekord ČR), 5.400 PP, Bartek Jan 4. 50 PP a 4. 100 PP, Polášková Viktorie 4. 50 BF, Pivoňková Aneta 2. 50 PP, 2. 200 PP a 3. 400 PP, Pargačová Nikola 3. 50 RP a 4. 50 PP, Svobodová Radka 2. 50 RP a 3. 50 PP, Figarová Vendula 4. 50 RP a 5. 50 PP.

„Právě proběhnuvší mistrovství ČR ploutvařů potvrdilo, že cesta Laguny Nový Jičín k výkonům je správná. Ale ukázalo na velmi špatnou ekonomickou situaci klubů, díky které zůstává sportovním klubům úzká špička a ubývá obvyklé, široké pole závodníků. Toto je jedním z důkazů, jak málo se náš stát stará o pravidelný sport mládeže,“ přiznala Klapcová a uzavřela: „Tým Laguny Nový Jičín se díky obětavosti vedení, trenérů i rodičů zatím udržel, o to jsou dosažené výsledky cennější. Poděkování je třeba vyslovit všem výše jmenovaným, kteří se na výkonech podíleli, a připojit i Základní školu Nový Jičín Komenského 68, z jejichž řad mnozí minulí, nynější i budoucí sportovci pocházejí.“

Autor: Jan Kešelák

8.6.2009 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Rychlovlak. Ilustrační foto.

Proč nejezdí vlaky rychleji

Den se záchranáři ve Frenštátě pod Radhoštěm přilákal řadu zvědavců.
12

OBRAZEM: Frenštátské hřiště ovládli hasiči i záchranáři

Po pivobraní má Nový Jičín i medobraní

Premiérová snůška přinesla 15 kilogramů pochoutky, která bude dále sloužit k propagačním účelům města Nový Jičín.

S bagrem a hráběmi na pstruhy. Ryb pak přibylo

Ochránci přírody společně s lesníky a rybáři vytvořili v Beskydech umělá trdliště a školky pro pstruhy.

Na Severce budou mít lanovou dráhu

Pokud všechno vyjde, bude Ski areál Severka prvním v Těšínských Beskydech (nepočítáme-li Javorový), kde budou mít lanovou dráhu. O její vybudování majitel usiluje už několik let. Zdá se, že by se stavba konečně mohla pohnout kupředu.

Borůvky u Pradědu mizí pod křovinořezy

Do nejvyšších partií Jeseníků vyráží v těchto týdnech parta s křovinořezy. V chráněných lokalitách sekají borůvčí.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení