VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Marek Novotný: Talismanem mi budou fotky dětí

Nový Jičín – Novojičínský policejní inspektor a český horolezec Marek Novotný je od včerejšího rána na své zatím nejtěžší životní misi. Během ní chce totiž zdolat nejvyšší, a pro mnohé posvátnou, horu Mount Everest. Marka jsme odchytli těsně před odletem, takže se s vámi můžeme podělit o nejčerstvější pocity před extrémním výstupem severovýchodní stěnou, která je považována za nejtěžší možnou.

31.3.2011 1
SDÍLEJ:

Horolozec Marek Novotný je od středy rána na cestě k Mount Everestu, který by rád zdolal bez šerpů, bez kyslíkové láhve a po obtížné severovýchodní stěně.Foto: Archiv/Marka Novotného

Jaké jsou vaše poslední pocity před odjezdem?

Právě jsem se rozloučil s rodinou, ještě mě čeká rozloučení s kamarády a jedu. Jde to dobře, zvládl jsem to.

Již v roce 2009 jste se pokusil tuto horu pokořit. Uplatnil jste něco z této expedice v přípravě na letošní výstup?

Maličko jsem pozměnil přístup hlavně k fyzické přípravě. Tehdy jsem totiž tolik netrénoval se zátěží, což mi pak i trochu chybělo. Letos jsem v tomto směru přidal a veškerou přípravu jsem zaměřil k tomu, abych zvládl všechny výstupy. Trénink probíhal v Alpách, Tatrách nebo zde, v Beskydech, ale s mnohem větší zátěží než tehdy.

Dá se vůbec v evropských podmínkách na takový výstup připravit?

Na samotnou výšku se zde člověk určitě nepřipraví. To se musí zvládnout až na místě, v rámci aklimatizačního procesu. Jinak byla příprava celoroční, takže v létě jsem byl v Alpách, v zimě pak v Tatrách. Do toho jsem absolvoval i horské maratony či přípravu na zápasy v thajském boxu. Bylo toho hodně. Určitě jsem se nezaměřoval jen na nějakou specifickou věc, ale snažil jsem se vše podchytit komplexně, hlavně pak vytrvalost a práci se zátěží.

Co třeba otužování?

Otužování je v přípravě důležité, navíc je to i zdravé. Přesto jsem otužování nějak cíleně, třeba v chladící komoře, netrénoval. Určitě ale bude dost času přizpůsobit se těmto podmínkám až na místě.

Rozhodl jste se pro nejtěžší možnou variantu, tedy výstup z Tibetu severovýchodní cestou, bez šerpy a bez kyslíku…

Bez šerpů jsme výstup absolvovali již minule, ale s tím rozdílem, že jsme byli jako expedice, takže nás bylo více členů. Nyní to bylo celkem neplánované. To rozhodnutí jít sám přišlo teprve před dvěma měsíci. Hlavní změnou ale určitě bude výstup bez kyslíku. Předtím jsem kyslík ve vrcholové části použil, letos to zkusím bez něj.

Výběr věcí pro výpravu asi nebyl jednoduchý, když jste se musel vejít do určitého limitu…

Určitě bylo těžké rozhodnout, co vzít a co nechat doma. Nakonec s sebou vezu osmačtyřicet kilo. Má představa byla malinko jinačí, něco jsem musel nechat doma, ale bez toho se určitě obejdu a jistě seženu nějaké věci ještě na místě.

Mount Everest je pro místní horou posvátnou a všechny expedice by před samotným výstupem měly podstoupit místní rituál. Ten jsme podstoupili již před dvěma roky a doufám, že tomu tak bude i nyní. Tento rituál se jmenuje Puja (čte se Pudža, poz. red.) a jde o to, že přijde buddhistický mnich, který posvětí celou cestu i veškeré vybavení horolezců, včetně šerpů, zkrátka vše. Je to určitě velice zajímavý a dlouhý obřad, a jak jsem již řekl, budu rád, když se toho opět zúčastním. Patří to k tomu.

Jak bude vypadat aklimatizační proces?

Nejprve se dostanu do základního tábora, který je ve výšce 5200 metrů. Odtud budu postupovat dál a stavět výškové tábory. První výškový tábor postavím v Severním sedle ve výšce 7100 metrů. Zde se pokusím zůstat dvě noci, abych se na danou výšku přizpůsobil a tělo se adaptovalo. Aby byl regenerační proces úplný, budu poté muset sejít zase zpět do základního tábora. Několik dní si odpočinu a vydám se opět výš, na pětadvacetikilometrový trek do předsunutého základního tábora, což je ABC. Odtud se vydám znovu do Severního sedla, kde budu jednu noc a půjdu zase o kousek výš, vybudovat další výškový tábor, tentokrát ve výšce 7800 metrů. Zde budu opět dvě noci s tím, že si udělám cvičný výstup až do 8000 metrů, ale přespávat budu vždy v nižší nadmořské výšce. Když se mi vše podaří a srovnám se i s výškou, tak se musím opět vrátit na těch 5200. Až poté bude následovat samotný útok.

Z čeho máte, kromě počasí, největší obavu?

Samozřejmě záleží na zdraví, štěstí i počasí, ale pro mě osobně jsou nejhorší výškové povětrnostní podmínky. Na hranici těch 8000 metrů je tryskové proudění, takže pokud se vás vítr snaží servat, je to problém.

V extrémních výškách je mozek omámen z kyslíkového deficitu. Máte nějaký kontrolní mechanismus, který by vás upozornil, že je to ještě dobré?

Od začátku výstupu je důležité sledovat všechny odezvy těla. To vám dává impulzy, takže se můžete cítit malátně, unaveně nebo vás bude bolet hlava. V každém případě je to otázka rozumu, zda chcete dojít na vrchol za každou cenu nebo budete myslet na to nejdůležitější, což je návrat zpět. Pokud nastanou komplikace, je nutné sestoupit minimálně do té výšky, ve které se člověk cítil ještě dobře. Buď signály výškové nemoci ustoupí nebo expedice prostě končí. Když se jde ve dvou, tak se navíc mohou kontrolovat navzájem, když jde člověk sám, je to o něco těžší.

Při ukázkách z expedic v televizi mi přijde, že ve výškových táborech je velký nepořádek. Všude se válí prázdné kyslíkové bomby…

Na jižní straně Everestu jsem teda nebyl, ale asi díky tomu počtu lidí, kteří touto stranou chodí, to může být. V roce 2009 jsme šli z jiné strany, v počtu asi sto třiceti horolezců, a neviděl jsem nikde žádný nepořádek. Navíc se za vše platí, i za odpad, který si musím nakonec snést dolů. Větší skladiště kyslíkových láhví jsem viděl až ve vrcholové části, kde ale nejde o to, že by někdo chtěl okolí znečišťovat, ale spíš o to, že zde je to opravdu již otázka života a smrti, zda to třeba vůbec odnesu nebo to tam nechám.

Již jste naznačil, že cílem není zdolat vrchol, ale dostat se ve zdraví zpět…

Výškové horolezectví je opravdu o tom, rozložit síly tak, abyste mohli dojít bezpečně i zpět. Takže celá expedice by měla končit až teprve návratem do základního tábora.

Nyní trochu bokem. Jak to budete mít se zaměstnáním?

Vyberu si celou dovolenou plus neplacené volno.

Co rodina, jak to bere? Budete v kontaktu?

Rodina mě podporuje, přesto je jasné, že mohou nastat určité komplikace. O tom se bavíme již delší dobu. Rodina je ale se všemi problémy i riziky srozuměna. Komunikovat bychom, sice omezeně, měli přes mobilní telefon. V případě nouze mám pak k dispozici i satelitní telefon.

Jak budete trávit volné chvíle? Máte nějaký talisman?

Talisman mám, jsou to fotečky mých dětí. Budu poslouchat nejspíš muziku, kterou jsem si nahrál do telefonu. Víc toho nemám. Třeba knížky jsem musel, z pochopitelných důvodů, nechat doma.

Autor: Jan Kešelák

31.3.2011 VSTUP DO DISKUSE 1
SDÍLEJ:
Ve středu budou stávkovat praktičtí lékaři a lékárny.
11

Chystáte se zítra ke svému lékaři? Nechoďte, bude zavřeno

DRUHÉ DERBY LETOŠNÍ SEZONY je na programu ve středu 18. října od 18 hodin na ledě kopřivnické Tatry.

Tatra brala s Bobry bod. Teď ji čeká v derby Nový Jičín

Obránce kopřivnické Tatry Stříž: Na Švédsko i Francii budu rád vzpomínat

/ROZHOVOR/ Patnáct let. Tak dlouhou část kariéry strávil v zahraničí odchovanec Frýdku-Místku David Stříž, který před sezonou vyztužil defenzivu druholigové Kopřivnice. Zkušený zadák, kterému bude 8. listopadu 36 let, strávil sedm sezon ve druhé švédské lize, což následně trumfl osmiletým angažmá ve francouzském Štrasburku.

Tento týden představíme školáky ze ZŠ Komenského 68, Nový Jičín

Spolu se začátkem nového školního roku odstartoval ojedinělý projekt Deníku, který má ambice stát se stejně oblíbeným a úspěšným, jako jsou například Miminka - pravidelné série fotografií novorozeňat z českých porodnic.

Superdebata Deníku: ptejte se Babiše a dalších lídrů

Pokud chcete ještě něco vědět před volbami od kandidujících stran, máte šanci se zeptat právě teď. Deník ji vašim jménem položí už ve čtvrtek 19. října, tedy den před parlamentními volbami, desítce lídrů politických stran při závěrečné předvolební debatě v sídle listu.

Jistebník doma zdolal v derby Libhošť

/FOTOGALERIE/ Novojičínské derby v I. A třídě, sk. B, nakonec dopadlo lépe pro nováčka, který porazil oslabené hosty 2:0.  

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení