Především se jedná o změnu v některých kategoriích.

Kategorie MX 50, MX 65 a MX 85 zůstávají beze změn, ale hned dvě následující MX1 HOBBY a MX2 HOBBY byly zrušeny. Nejobsazenější kategorie MX VETERAN junior, tedy závody jezdců, kteří v tomto roce budou mít 40-47 let a MX VETERAN senior , závody určené jezdcům, kteří v tomto roce budou mít 48 a více let, zůstávají nadále beze změn. Kategorie MX OPEN neboli MX profi byla zrušena úplně.

Pořadatelé ale vytvořili hned tři nové soutěžní pohárové třídy.

TŘÍDA A je soutěžní třída amatérských jezdců, kteří nikdy nebyli držiteli žádné výkonnostní nebo jiné motokrosové licence, TŘÍDA B je určena jezdcům, kteří v minulosti byli nebo jsou držitelé licence C (hobby C a pod. licence) a dále pak jezdci, kteří se v Silesian Cupu v loňské sezoně umístili na 1. až 7. místě celkového závěrečného pořadí loňského ročníku Silesian Cup 2011 v soutěžních třídách MX1 hobby a MX2 hobby a konečně TŘÍDA C je soutěžní třída jezdců, kteří byli v minulosti držiteli výkonnostních licencí A a B (nevztahuje se na jezdce v soutěžních kategoriích Veteránů). V rámci této třídy je navíc, stejně jako v loňském roce, vytvořena podtřída Slezský juniorský pohár mladí licencovaní jezdci ve věku 15 21 let, soutěžící na dvoutaktových nebo čtyřtaktových motocyklech o obsahu 125 ccm.

Zachováno ale naopak zůstává pravidlo, že závod se jede za každého počasí. Pokud by byl zrušen kvůli počasí nebo z jiných vážných důvodů, nebude překládán a závod se ruší. Jiné termíny, než které jsou uvedené, tedy nebudou vyhlašovány.