Nový Jičín málem přišel o bodový náskok

Praha - Nový Jičín zvítězil v Praze, kde však málem přišel o devatenáctibodový náskok. Senzací kola je ale výhra Kolína v Prostějově. Basketbalisté Opavy dokázali v domácím prostředí přestřílet Poděbrady. Čtvrtá výhra nováčka v řadě znamená, že šance na postup do vyřazovacích bojů je pořád reálná.

23.3.2009

Ilustrační foto.Foto: Deník/Danuše Starečková

USK Praha – Nový Jičín 78:88 (13:27, 37:46, 60:66)

Již po první čtvrtině to vypadalo, že nebudou mít hosté v Praze výraznější problémy. Ještě před koncem třetího dějství vedl Nový Jičín o devatenáct bodů a zcela kontroloval průběh utkání. Poté však přišel totální výpadek, domácí šňůra 19:2 znamenající osm minut před koncem snížení na rozdíl koše. „Dostatečný náskok jsme v určitých chvílích vždy prohospodařili, takže jsme museli zase zapnout,“ řekl novojičínský trenér Zbyněk Choleva. Skvělý zápas odehrál Zbyněk Pospíšil, který jako podkošový hráč dokázal trefit šest ze sedmi trojkových pokusů. (noh)

Body: Platt 25, Kotas 13, Marko 11, Vocetka 8, Slavík 7, Satoranský 6, Hruban 5, Rerko 3 – Pospíšil 24, Gavlák 18, Šarovič 17, Muirhead 9, Jurečka 8, Reingberger 6, Walker 4, Hájek 2. TH: 24/18 – 11/10. Trojky: 6:14. Doskoky: 35:31. Fauly: 16:22. 5 chyb: 36. Walker (Nový Jičín). Rozhodčí: Vyklický, Rozsypal, Hartig. Diváci: 500. Nejlepší hráč: Pospíšil (Nový Jičín).

Opava – Poděbrady 94:86 (27:19, 45:40, 68:60)

„První poločas byl vyrovnaný. Nevedli jsme moc velkým rozdílem. Bylo to nanejvýš o osm bodů. Ve druhé půli jsme si řekli, že musíme lépe bránit driblingové dvojičky a hrát disciplinovaně signály, což nám docela šlo. Ve čtvrté čtvrtině jsme si vybudovali slušný náskok a vedení si udrželi až do konce zápasu,“ hodnotil zápas jeden z klíčových borců Opavy Jakub Šiřina, který byl po zápase vyhlášen nejlepším hráčem.
Ve třetí čtvrtině se Poděbradům podařilo po koši Castleberryho snížit na rozdíl jediného bodu – 61:60, jenomže to bylo vše. Závěr třetího hracího období pak režíroval Ondřej Dygrýn, s jednatřiceti body nejlepší střelec, a náskok Slezanů byl rázem osmibodový. I když Beneš trojkou korigoval, zvrat se nekonal. Opava za velkého aplausu svých fanoušků dokráčela k vítězství. „O výsledku rozhodla již první čtvrtina,“ podotkl trenér Poděbrad Tomáš Hercik.

„Nedokázali jsme zopakovat výkon ze zápasu s Ostravou. Problémy nám dělal Šiřina, skvěle hrál Dygrýn. Opava hrála agresivně hlavně pod naším košem a měla i větší vůli po vítězství,“ dodal trenér Poděbrad. „V prvním poločase byla z naší hry cítit nervozita. Do tempa jsme se dostali až ve druhé části utkání. Ani jeden z našich hráčů nedokázal vyloženě ubránit Solivera s Castleberrem, přesto jsme vyhráli,“ řekl k utkání trenér Opavy David Klapetek.

Body: Dygrýn 31, Šiřina 17, Czudek 11, Štec 9, Hrubý 9, Šoška 5, Kratochvíl, Čarnecký a Blažek po 4 – Soliver 28, Beneš a Castleberry po 14, Špička 12, Tomanec 9, Stria 7, Hubálek 2. TH: 39/29 – 29/22. Trojky: 5:6. Doskoky: 25:27. Fauly: 24:27. 5 chyb: 38. Tomanec, 40. Stria (oba Poděbrady). Rozhodčí: Dolinek, Kapl, Holubek. Diváci: 756. Nejlepší hráč: Šiřina (Opava). (rob)

Další výsledky 38. kola: Nymburk – BK Pardubice 90:61 (17:15, 43:32, 68:49), BK Prostějov - BC Kolín 95:97 (29:25, 51:43, 66:66).

Předehráno v pátek: NH Ostrava – Děčín 93:78 (22:27, 46:50, 73:70).

1. Nymburk 34 33 1 3136:2271 67
2. Nový Jičín 35 26 9 2998:2621 61
3. Děčín 35 19 16 2821:2757 54
4. Prostějov 33 17 16 2652:2672 50
5. USK Praha 34 15 19 2587:2725 49
6. NH Ostrava 34 15 19 2653:2911 49
7. Pardubice 35 13 22 2727:2808 48