Nový Jičín vrátil Prostějovu domácí porážku

Prostějov /FOTOGALERIE/ – Základní část české Mattoni NBL včera vstoupila do své druhé čtvrtiny. Na prostějovské palubovce se setkaly k prestižnímu duelu týmy z Hané a Novojičínska a šťastnější byli hráči hostující Mlékárny Miltra Nový Jičín. Zvítězili stejným rozdílem bodů jako prostějovští Orli v první části soutěže v Novém Jičíně.

12.11.2009
Fotogalerie
12 fotografií

BK Prostějov – Nový Jičín 64:66Foto: Martin Dostál

Prostějovští zahájili dvěma chybami, špatným obranným doskokem u koše a vzápětí nepřesnou rozehrávkou. Ruce střelců obou celků svazovala značná nervozita, po pěti minutách hry vedli domácí jen 6:4 a to se dostali poprvé do vedení.

Následně ale zvýšili manko Valachů na 12:4. Na tříbodový koš hostujícího Muirheada odpověděl domácí Lawrence také trefou za tři body, ale tento tříbodový zásah byl nakonec jediným prostějovským v celém utkání, a to z celkového počtu čtrnácti pokusů! Hanácký tým pak vedl o deset bodů 17:7 a úvodní čtvrtina skončila stejným rozdílem bodů ve prospěch Prostějova.

Ve druhé části utkání snížil Nový Jičín na 21:15, domácí odskočili znovu a vedli ve střetnutí s nejvyšším náskokem, dvanáctibodovým 29:17.
Před polovinou zápasu se jim ale náhle přestalo dařit v řadě herních činností a Novojičínští stáhli náskok Orlů na pouhé dva body – 33:31. Chytili dech a ve druhé polovině zápasu vzali otěže do svých rukou.

Po začátku třetí čtvrtiny srovnali hosté na 33:33 a Orli dali na 37:33. Potom se hrálo delší dobu při vedení prostějovských basketbalistů o dva, tři, čtyři nebo pět bodů. Minutu a 22 sekund před závěrem třetí části hry srovnal Muirhead na 47:47, ale před závěrečnou čtvrtinou vedl Prostějov o dva body.

Novojičínský celek následně znovu vyrovnal na 49:49, domácí Orli stříleli velmi nepřesně a nebezpečné nervozity u domácích plejerů přibývalo.
Do té doby s pouhými třemi zaznamenanými body se trápil i Aleš Chán, který byl po minulém utkání s Pardubicemi vyhlášen nejlepším hráčem zápasu.

Nakonec přidal ještě devět bodů, ale Prostějovu to nestačilo. Hosté vedli 49:51, 51:53, 53:56, Lavrence otočil na 57:56, ale to už byl domácí Landry po pátém faulu mimo hru. Na začátku poslední tříminutovky vyrukovali Orli za kýženým vítězstvím a jednu minutu a 21 sekund před koncem duelu vedli 61:56. Závěr však patřil Novému Jičínu.

Sanders proměnil dva trestné hody, připojil tříbodovou trefu a ještě zařídil vedení svého týmu 61:63. Chán ještě skóre srovnal, pak zahodil trestný hod, hosté vedli 63:65 a Leško mohl z trestných hodů vyrovnat. Dvakrát ale chybil a potom se už takticky faulovalo. Nakonec se radovali Novojičínští.

„Já jsem velice rád za vítězství. Bylo to derby opravdu s velkým D. Těší mě, že jsme Prostějovu dokázali oplatit porážku stejným rozdílem,“ usmíval se na pozápasové tiskové konferenci trenér Nového Jičína Zbyněk Choleva. „Naštěstí jsme se po té špatné první čtvrtině dokázali vrátit do zápasu, tam skvěle zaúřadoval Sanders. Povedlo se nám pár střel a začali jsme věřit, že se letos v Prostějově dá vyhrát,“ doplnil Choleva.

„Zápas jsme začali dobře, ale pak přišel útlum a najednou hrál každý sám. Dostávali jsme se do těžkých zakončení a soupeř toho využil. V podstatě jednoduchými koši se na nás bodově dotáhl a pak to byl skutečně souboj obran,“ přiznal domácí kormidelník Peter Bálint.
„Nechci říct, že to utkání rozhodli rozhodčí, ale rozhodl ho jeden moment. A to když jsme vedli o pět bodů minutu a půl před koncem a byl odpískán velice sporný, údajně úmyslný faul,“ vrátil se Bálint ke klíčovému okamžiku zápasu, kdy Prášil podle sudího nedovoleně zastavil Sanderse. Hosté tak devětadevadesát vteřin před koncem základní hrací doby dostali k dispozici dva trestné hody a navíc míč z půlky hřiště.
„Soupeř se najednou dvěma koši vrátil do hry a pak už to bylo vabank až do závěru. Ten byl z naší strany hodně smolný,“ dodal prostějovský kouč.

BK Prostějov – Nový Jičín 64:66

Čtvrtiny: 19:9, 14:22, 16:16, 15:19. Rozhodčí: Macela, Vrážel, Hruša. Fauly: 23:25. Trestné hody: 21:13. Trojky: 1:6. Doskoky: 45:41. Diváků: 1600. Nejlepší hráč: David Šteffel.

Prostějov: Lawrence 14, Šležas 8, Veikalas 4, Tóth 6, Chán 12, Skibniewski 2, Dokoupil, Hyzy 6, Leško 4, Landry 8, Prášil. Trenér: Peter Bálint.

Nový Jičín: Pandula 9, Šteffel 13, Sanders 20, Muirhead Corey 17, Hájek 1, Gavlák 2, Walker, Varnelis, Jurečka, Pelikán 4. Trenér: Zbyněk Choleva.

VLASTIMIL KADLEC

12.11.2009 VSTUP DO DISKUSE

Po třech a půl sezonách skončil na lavičce Jakubčovic trenér Alois Tomeček, který s týmem takto slavil, v červnu loňského roku, triumf v krajské části poháru FAČR.

Novojičínské zástupce z I. A třídy čeká jarní start

Snímek z čapího hnízda.

Handicapovaný čapí pár už má první vajíčko

Nejhezčí kalendář roku: Vyhraje příborský nebo novojičínský?

Freudovo rodiště se v letošním roce může pochlubit překrásným stolním kalendářem, v kterém jsou publikované historické snímky z nejrůznějších koutů města.

Věra Špinarová zkolabovala na jevišti v Čáslavi. Její stav je vážný

Během koncertu v čáslavském divadle zkolabovala zpěvačka Věra Špinarová. Její manažer Michal Kindl uvedl, že je v bezvědomí a její stav je velmi vážný.

Moravskoslezský kraj láká turisty novým zimním videoklipem.

Populární „Valaška" je opět součástí MČR v rally

JANČA - 36. Valašská rally, která se uskuteční ve dnech 24. - 26. března 2017 je úvodním podnikem TrueCam Mistrovství České republiky v rally pro rok 2017. Přestože centrum soutěže je ve Valašském Meziříčí, mnohem více času soutěžní posádky stráví v prostředí zkušebního areálu Tatry v Kopřivnici. Valašská rally se v loňském roce odjela v rámci Rallysprint Série a pořadatelský tým se v návaznosti na zdárný průběh rozhodl zažádat o návrat soutěže mezi dvoudenní závody, tedy do kalendáře Mistrovství České republiky v rally 2017.