„Bohužel letos opět nepřijely pozvané slovenské kluby, které daly přednost závodům ve své republice. I tak byla konkurence veliká,“ prozradila předsedkyně Plaveckého klubu Nový Jičín Pavlína Skřičková a dodala: „Jsme rádi, že do Nového Jičína přijelo osm reprezentantů plavání naší republiky změřit své síly v začínající plavecké sezoně.“

Prvním vrcholem bylo sobotní podvečerní finále na 50 m volný způsob, plavané jako Cena Moravské brány. Zvítězil Martin Šlechta časem 0:23,31, druhé místo obsadil Karel Beníček ze Zlína a třetí místo si vybojoval Jan Dvorský z Olomouce. Mezi ženami byla nejrychlejší Markéta Strapková ze Zlína časem 0:26,41, druhé místo obsadila nová posila novojičínského plavání, reprezentantka ČR Petra Klosová, a třetí místo si vyplavala Hana Lefnerová z Brna. V této soutěži si vedli dobře i domácí. Kromě výše uvedené Petry Klosové se probojoval do semifinále i Marek Zetocha, který v nabité konkurenci mezi muži skončil před branami finále.

Atraktivní bylo zařazení štafet 4× 50 m polohový závod a také 4× 50 volný způsob do programu podniku. Obliba těchto štafet je příslibem do budoucnosti k nalákání dalších plavců do dalších ročníků naší soutěže. „O to více si ceníme toho, že naši muži i ženy skončili na druhých místech v polohových štafetách, ženy přidaly čtvrté místo i v kraulové štafetě a muži v této štafetě skončili na třetím místě,“ doplnila Skřičková.

Mezi muži byla nejrychlejší čtveřice plavců ze Zlína, druhá skončila novojičínská štafeta ve složení Zetocha, Jakub Radina, Vojtěch Kulišťák a Radina Martin, třetí doplavala štafeta Univerzity Brno. V kraulové štafetě potom zvítězili muži z Ostravy, druhý byl Zlín a třetí Novojičínští ve složení Zetocha, Zumer, Radina Martin a Kulišťák. Mezi ženami byla nejlepší děvčata ze Zlína, před ženami Nového Jičína, a třetí místo obsadily ženy ze Zlína B. Novojičínská děvčata plavala ve složení Podzemná, Kulišťáková, Klosová a Horutová. V kraulové štafetě pak 1. místo vybojovala čtveřice žen ze Zlína, před Zlínem B a Ostravou.

Ten samý den se rozdělovaly poháry taktéž nejúspěšnějším žákovským družstvům: 1. místo si odvezli žáci a žákyně z Ostravy, 2. ze Zlína a 3. z Vyškova, 4. místo obsadili těsně domácí žáci. Celkově se do soutěže zapojilo 14 žákovských družstev.

„Vrcholem nedělního plaveckého dopoledne, a zároveň závěrem celé soutěže, bylo vyhlášení 10 nejúspěšnějších plavců a jejich výkonů s právem přednostního výběru věcných cen, věnovaných sponzory soutěže,“ přiblížila předsedkyně. Nejlepšího výkonu letos dosáhla plavkyně ze Zlína Markéta Strapková, která zaplavala 50 m znak za 0:29,4, což je v bodových tabulkách 795 bodů, a odvezla si do Zlína kávovar. Do soutěží se zapojilo také 18 domácích plavců. Nejlépe si vedl starší žák Jakub Knesl (1996), jenž vybojoval 3× 1. místo, v disciplínách 100 motýlek, 100 znak a 100 polohový závod, a 3. místo přidal v disciplíně 100 m polohový závod Jiří Maňásek.

Výše zmiňovaná nová posila mezi novojičínskými ženami, reprezentantka ČR v plavání, která se připravuje na olympiádu 2012 v Londýně, Petra Klosová, zvítězila v disciplínách 100 volný způsob, 100 polohový závod a 50 prsa a druhá byla na 50 znak a 50 motýlek. Do elitní první šestky se podíval i Vojtěch Kulišťák v disciplínách 100 polohový závod, kde skončil 5., a 6. byl na 50 prsa.

„Ráda bych zde vyzdvihla také bezchybnou práci rozhodčích, poděkovala všem sponzorům za pomoc při zajištění naší náročné akce a pozvala všechny příznivce 8. – 9. října 2011 na další ročník,“ uzavřela Skřičková.