Ploutvaři Laguny varovali v Maďarsku svět

Členové novojičínské Laguny posbírali v maďarském Egeru celkem čtrnáct medailových kovů. Vrchol sezony bude v červenci hostit Čína, kde se bude konat seniorské mistrovství světa.

18.3.2015

Vlevo Klára Křepelková, vpravo Jakub Jarolím.Foto: Laguna Nový Jičín

V letošním roce se ho účastní 64 týmů ze tří kontinentů, včetně silného Řecka, Egypta nebo Kolumbie, a jeho desátý ročník nabírá na popularitě. Řeč je o Světovém poháru CMAS (mezinárodní potápěčská federace) v plavání s ploutvemi, který pokračoval svým 2. kolem na přelomu února a března v maďarském Egeru, a kde zanechali výraznou stopu ploutvaři novojičínské Laguny.

Letošní ročník světového poháru začal už v lednu v kolumbijské Cartageně, kde však ploutvaři novojičínské Laguny chyběli. 363 závodníků naposledy ukázalo své bazénové dovednosti v disciplínách s monoploutvemi PP (plavání s ploutvemi), RP (rychlostním potápění) i kraulových BF (bifins) v Egeru, odkud Laguna vylovila celkem 14 medailí (3 zlaté, 8 stříbrných, 3 bronzové).

Světový rekordman a mistr Evropy Jakub Jarolím triumfoval v disciplíně 100 BF, kde do posledních metrů bojoval s rekordním časem. Zlato si na svůj účet připsal, i když na rekord byla nakonec cílová stěna daleko. Novojičínský závodník nastoupil také na dvojnásobné kraulové trati, v níž vyplaval stříbro, stejně jako ve sprintu pod vodou. „Na 50 RP jsem nastupoval ve velice dobrém rozpoložení a na závod jsem se těšil. Byl jsem dobře motivovaný a věřil jsem si na dobrý čas. Na posledních patnácti metrech jsem však udělal školáckou chybu a podíval se na soupeře ve vedlejší dráze, čímž jsem se rozhodil, a on mě předjel," smutnil novojičínský ploutvař Jakub Jarolím. „Se 100 BF jsem velice spokojený, zkoušeli jsme nové ploutve, se kterýma jsem 100 metrů ještě nikdy neplaval, a vyšlo to celkem dobře. Čas byl 42,87 a já vím, co teď zlepšit. Na 200 Bifins už to bylo horší. Na posledních sto metrech už mi nezbylo moc sil, takže jsem se musel sklonit před ruským borcem, loňským juniorským světovým šampionem," dodal klenot Laguny.

Druhý sprinter Laguny, Martin Mazáč, vylovil z egerského bazénu stříbro na 50 PP, bronz na dvojnásobné hladinové trati a v nejkratším kraulovém sprintu byl stříbrný. Dvojnásobná juniorská mistryně světa Klára Křepelková si přivezla zlato ze „své" mistrovské disciplíny 100 RP s přístrojem, když jako jediná juniorka plavala pod hranicí čtyřiceti vteřin. Na polovičních tratích na hladině 50 PP i pod vodou 50 RP získala stříbrné medaile a připsala si první bodíky do soutěže jednotlivců. Na jejích velkých úspěších navíc staví tým juniorek.

Sílu ukázaly také štafety

Posledním z party medailistů světového poháru byl Lukáš Fojtík, jenž doplaval pod vodou na nádech stříbrný a na stovce s přístrojem bronzový. „V posledním hladinovém závodě na 50 PP jej čekala diskvalifikace za přejezd patnáctimetrové hranice, povolené plavat pod vodou po startu a obrátce. Přišel tak o vzácné body do hodnocení jednotlivců, které se sčítají po celý ročník soutěže," uvedla trenérka Laguny Simona Klapcová. Také ostatní novojičínští závodníci, z celkem jedenácti nominovaných ploutvařů, zaplavali osobní rekordy a klub reprezentovali při štafetových závodech.

Muži Laguny ve složení Mazáč, Maňásek a Jarolím, spolu s juniorem Fojtíkem, vyplavali bronzovou medaili ve štafetě 4x100 metrů PP. Triumfoval vítězný Kyjev před běloruským Dosaafem. Mužská štafeta Laguny pak byla zlatá na 4x50 metrů BF, když Jarolím zahájil svůj první úsek českým rekordem 19,06.

Novojičínské juniorky nastoupily ve složení Křepelková, Svobodová, Mizerová a Jakušová. Na medaili na trati 4x100 PP však těsně nedosáhly, když skončily čtvrté. Medaili stříbrného lesku si ale nenechaly ujít v bifinách.

Překvapením soutěže byl talentovaný čtrnáctiletý „laguňák" Jakub Kovařík, jenž zaplaval své osobní rekordy na tratích 50 RP, 100 RP a 200 Bifins, a třikrát tak skončil mezi juniory na šestém místě.

Další kolo světového poháru se koná koncem března ve španělské Barceloně. Z finančních důvodů se ho zúčastní pouze medailisté šampionátů z loňského roku Jakub Jarolím, Martin Mazáč, Klára Křepelková a Ondřej Dofek, kteří si jedou plnit limity pro účast na mistrovství světa 2015, jež hostí na konci července Čína.

18.3.2015 VSTUP DO DISKUSE

DUO NEJZKUŠENĚJŠÍCH! Letní posila kopřivnické Tatry David Stříž (vlevo) spolu s hrajícím asistentem Martinem Tomáškem, jenž hrával extraligu za Vítkovice a působil třeba i v ruském Novosibirsku.

Obránce kopřivnické Tatry Stříž: Na Švédsko i Francii budu rád vzpomínat

Deník - Naši prvňáci

Tento týden představíme školáky ze ZŠ Komenského 68, Nový Jičín

Superdebata Deníku: ptejte se Babiše a dalších lídrů

Pokud chcete ještě něco vědět před volbami od kandidujících stran, máte šanci se zeptat právě teď. Deník ji vašim jménem položí už ve čtvrtek 19. října, tedy den před parlamentními volbami, desítce lídrů politických stran při závěrečné předvolební debatě v sídle listu.

Jistebník doma zdolal v derby Libhošť

/FOTOGALERIE/ Novojičínské derby v I. A třídě, sk. B, nakonec dopadlo lépe pro nováčka, který porazil oslabené hosty 2:0.

Město zřídilo rozptylovou loučku

Další možnost, jak se rozloučit se svými blízkými zesnulými, budou mít obyvatelé Fulneku.

ON-LINE rozhovor s Alfrédem Šrámkem, kandidátem na poslance za Realisty

JUDr. Alfréd Šrámek, kandidát na poslance za Realisty byl hostem on-line rozhovoru Deníku.