„Cyklisté jsou rozděleni podle věku, muži od 19 let po deseti letech do pěti kategorií A, B, C, D a E. Ženy od 15 let jsou sloučeny do jedné kategorie bez rozlišení věku a sedmou kategorií označenou M jsou junioři 15 až 18 let. Navíc na některých závodech bude vypsána i kategorie handbike, pro tělesně postižené sportovce,“ vysvětlil pravidla ředitel SPAC Zbyněk Raška a dodal, že podle záměru pořadatele startují jednotlivé kategorie samostatně nebo mohou být částečně sloučeny. „Některé závody mají hromadný start všech kategorií najednou - hodnoceny a bodovány jsou ale všechny samostatně.“

Účastník bude zahrnut do průběžného pořadí jednotlivců i po odjetí jediného závodu. „Do konečného pořadí se budou započítávat pouze dvě třetiny, což znamená jedenáct nejlepších výsledků, do soutěže týmů ale závody všechny,“ vysvětlil Raška s tím, že koncem roku proběhne slavnostní vyhlášení výsledků, s oceněním nejlepších šesti závodníků z každé kategorie. „Kromě toho budou vyhlášeny výsledky doplňkových soutěží, například bodovacích časovkářských a vrchařských, a oceněni budou i tři cyklisté s největším počtem dokončených závodů,“ prozradil ředitel SPAC.

Závody Velkopolomské okruhy a Stonavská časovka se v této sezoně pojedou jako mistrovství SPAC. Obou se mohou zúčastnit všichni cyklisté, vyhlášeni a dvojnásobně bodováni budou ale jen účastníci s licencí SPAC.

Nejvýznamnější akcí letošního, 12. ročníku bude o víkendu 18. a 19. července mistrovství republiky Sdružení amatérských cyklistů (MR SAC), které ve spolupráci se SPAC připravuje na okruhu poblíž Frýdku-Místku hlavní pořadatel - cyklistický oddíl Racing Olešná.

„Na sever Moravy se tak z celé republiky sjedou zástupci šesti amatérských lig - Unie amatérských cyklistů (UAC), Severočeské amatérské ligy (SAL), Jihočeské amatérské ligy (JAL), Šumavské unie amatérských cyklistů (ŠUAC), Moravského poháru (MP) a Slezského poháru amatérských cyklistů (SPAC). Tyto ligy jsou členy Sdružení amatérských cyklistů (SAC) a ti nejlepší závodníci si po sobotní časovce a nedělním silničním závodě odvezou titul amatérského mistra ČR,“ vysvětlil Raška a doplnil, že ke startu v závodech Slezského poháru není nutná licence. „Mistrovství republiky amatérů na silnici i MTB se ale mohou zúčastnit jen majitelé licence SPAC, jež kromě soutěže jednotlivců bodují i do soutěže družstev. S licencí SPAC lze navíc startovat i v závodech spadajících pod Moravskoslezský svaz cyklistiky, jako je silniční i bikový Krajský pohár dospělých a Moravskoslezský pohár mládeže, a také na závodech OPS Karviná,“ uvedl Raška.

Zda se loňským vítězům, Janu Pavlíkovi (junioři 15-18 let), Radku Blahutovi (muži 19-29 let), Tomáši Celtovi (muži 30-39 let), Bogdanu Zokovi (muži 40-49 let), Miroslavu Adamčíkovi (muži 50-59 let), Petru Veselému (muži nad 60 let), Ivaně Jaklové a družstvu CK Frenštát p. R., podaří obhájit svá první místa, bude jasné až po všech sedmnácti dějstvích SPAC v září.

Zájemci o účast najdou další informace, přihlášky, propozice jednotlivých závodů a vše ostatní na webových stránkách soutěže: www.spac.ic.cz. (dop)

Program SPAC 2009

Časovka Staříč, časovka (Staříč, 10. 5.)
Mlynářská časovka, časovka (Kozlovice, 24. 5.),
O cenu Krnova, silnice (Krnov, 30. 5.),
O cenu Bohumína, časovka (Bohumín, 6. 6.),
Velkopolomské okruhy, silnice (Velká Polom, 7. 6.) – mistrovství SPAC na silnici,
Tour de Sádek, silnice (Velké Heraltice, 13. 6.),
Tour de Javorový, závod do vrchu (Oldřichovice u Třince, 21. 6.),
Memoriál Aloise Dohnala, kritérium (Suchdol n. O, 27. 6.),
MR SAC - časovka (Baška u F-M, 18. 7.),
MR SAC - silnice (Staré Město u F-M, 19. 7.),
Ocelácká časovka - O pohár ředitel HZS MSK, časovka (Bartošovice, 1. 8.),
Pětihodinovka + Tříhodinovka, silnice (Bohumín, 8. 8.),
Stonavská časovka (Stonava, 16. 8.) - mistrovství SPAC v časovce,
Velká cena Lašska, silnice (Lichnov u NJ, 23. 8.),
Paskovský kriťák (Paskov, 30. 8.),
Mokrolazecká „60“, silnice (Mokré Lazce, 5. 9.),
Petrovická časovka, časovka do vrchu (Petrovice u Karviné, 6. 9.).