Stonová a Matera splnili roli favoritů

Hlučín - Na hlučínské štěrkovně se v neděli konal už 11. ročník Velké cena Ostravy v triatlonu, který pořádaly sportovní klub SK Jiří Team Ostrava a Moravskoslezský triatlonový svaz. Závod byl začleněn do Moravskoslezského poháru a současně byl pořádán jako mistrovství Moravskoslezského kraje.

26.6.2009

Tomáš Matera.Foto: Martin Matera

Dopoledne patřilo žákovským kategoriím a vloženému závodu benjamínků. Nejrychlejší z triatlonového potěru byl Vilém Fridrich s časem 15:32 min., v pořadí druhý doběhl Vašek Vavřínek a na třetím místě Šimon Opíchal (oba Sport centrum Dolní Benešov).

V závodě žáků, který se skládal z 300 m plavání, 10 km cyklistiky a 2,4 km běhu, se do čela propracovala děvčata Alena Paliderová a Jana Macháčová (obě TK Ostrava), která spolu svedla dramatický souboj až do posledního běžeckého okruhu. V něm o 15 sekund zvítězila mladší žačka Macháčová, před starší žákyní Paliderovou.

V kategorii starších žáků probíhal zajímavý souboj mezi závodníky triatlonového klubu Ostrava Ondrou Hurníkem a Martinem Melichárkem, který nakonec doběhl s asi dvacetisekundovým náskokem před svým klubovým kolegou. Třetí skončil Michal Vacula (DIDI Team).

V hlavním závodě krajského šampionátu čekalo na triatlonisty 750 m plavání, 24 km dlouhá cyklistická trať s náročným stoupáním v Děhylově a Plesné a šestikilometrový běh ve třech okruzích. Mistrem kraje v kategorii mužů do 30 let, a zároveň celkovým vítězem, se stal Tomáš Matera (InSportLine), který doplaval na třetím místě, do depa už přijel s dvouminutovým náskokem na další skupinu a v běhu si své vedení upevnil. Na druhém místě doběhl Martin Navařík (X-air Ostrava) a skvělý výkon podal i celkově 3. Miroslav Pátek (TJ Loko Krnov), který zvítězil v kategorii 30 až 40 let.

S náročnou tratí se velmi dobře vypořádaly i ženy. Celkové vítězství mezi nimi si odnesla favoritka závodu Tamara Stonová (Ironman Sudoměř), která si po výborném úvodním plaveckém úseku udržela přední pozici i v cyklistice a v běhu už jen kontrolovala celkově osmé místo absolutního pořadí. To samozřejmě znamenalo vítězství v kategorii a zisk mistrovského titulu. Na druhém místě závod dokončila Dáša Svěráková (Cyklo Adam), třetí byla dorostenka Lucie Materová (InSportLine). (dop)