VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Úspěšné vozatajství v Loučce

Nový Jičín-Loučka - Jezdecký klub chovatelských koní Loučka má ve svých řadách tým, který sbírá úspěchy ve sportovním vozatajství. Jezdec Jan Minarčík se pyšní třetím místem z loňského Mistrovství ČR a ziskem Českého poháru v jednospřeží.

3.6.2010
SDÍLEJ:

Úspěšný vozatajský tým z Loučky. Vzadu na kozlíku vlevo, jezdec Jan Minarčík s koněm Magnátem, na kozlíku vpravo trenér Ladislav Jirgala s Koletem. Foto: Archiv/jezdeckého klubu

Jan Minarčík má ke koním velmi blízko. Jezdil s koňmi od malička, ale tenkrát se jezdilo jen s bryčkami. Celý život strávil u koní, jezdil ještě s koňmi na pole. Protože jej vždy bavilo jezdit spíše s vozem, spojil se před třemi lety s Ladislavem Jirgalou, který tehdy pracoval ve hřebčíně v Albertovci a věnuje se vozatajství již třicet let.

Nejprve museli sehnat vhodné koně, výstroj a výzbroj, a sportovní kočáry. Ty jsou totiž speciální. Jsou celokovové, jediná guma je na kolech, a to ještě nesmí být nafukovací. Museli také sehnat peníze a tým lidí, kteří pomáhají, protože jeden člověk to nemá šanci dělat.

Aby u nás mohl člověk jezdit závody ve sportovním vozatajství, musí si v prvé řadě udělat jezdec i kůň jezdeckou licenci. Musí být organizován pod hlavičkou České jezdecké federace. Pro účast na mezinárodních závodech nestačí národní licence, ale musí být mezinárodní. Tým z Loučky jezdí jednospřeží. Má dva koně, kteří se střídají podle aktuální výkonnosti.

Sportovní vozatajství se jezdí jednospřeží, dvojspřeží a čtyřspřeží. Na závodech Mistrovství České republiky soutěží kolem 25 jezdců. Jan Minarčík začal jezdit před třemi lety závody na krajské úrovni. V loňském roce byl třetí na Mistrovství republiky. Vozatajská sezona trvá od jara do podzimu a jede se v ní sedm až deset závodů. Všechny závody, které se v republice jedou, se započítávají do poháru České republiky spřežení. Protože Minarčík byl ve všech závodech mezi třemi nejlepšími, vyhrál proto Český pohár v jednospřeží. Z toho vznikla nominace do reprezentace České republiky na letošní Mistrovství světa. To se letos, bohužel, jede ve stejném termínu, jako Mistrovství České republiky. Takže vozatajec z Loučky může jet jen jedny z těchto závodů. Jeho cílem je jet Mistrovství světa, které je od 30. 7. do 1. 8. v Římě. K účasti na Mistrovství světa musí jezdec splnit kvalifikační podmínky. Ty má Minarčík splněny, ale musejí se ještě potvrdit jedním startem na mezinárodním závodě. Na tyto závody se celý tým chystá ve dnech 17. až 20. června, kdy pojede do Altenfeldenu v Rakousku. Aby se do Říma probojoval, musí celou soutěž dokončit a drezuru zajet pod 60 bodů.

Soutěž vozatajských závodů v jednospřeží, které jezdci jezdí, je třídenní. „První den je drezura, druhý den cross, tedy vedení koně a ježdění, třetí den se jezdí vozatajský parkur, tedy jezdí se mezi kužely, kde jsou zhoditelné prvky,“ vysvětlil systém vozatajských závodů Minarčík.
„Drezura se skládá z dvanácti povinných cviků. Rozhodčí píšou body, které se sečtou, a vyjde celkový koeficient s trestnými body. Kdo jich má méně, je na tom lépe, asi jako tomu bývalo u krasobruslení,“ snažil se doplnit kolegu Ladislav Jirgala a pokračoval: „Cross je zkouška fyzické zdatnosti koní, ohebnosti, poslušnosti. Skládá se ze tří úseků. První je klus, kde se musí ujet určitá trasa za určitou dobu. Nesmí se dojet o tři minuty dříve a nesmí se přetáhnout. Za všechno jsou trestné body. Druhý úsek je kroková práce. Je na to také určený čas, kůň se do vymezeného času musí vejít. Může dojet dříve, ale nesmí jet déle, za to jsou znovu trestné body. Po desetiminutové přestávce se jede poslední úsek, který je také časový. Je zde šest až osm terénních překážek, které se jezdí průjezdově, od písmene A, až po F. Do písmena se musí najet daným způsobem, jsou zde jasná pravidla. V této disciplíně se měří čas.“

Drezura a vozatajský parkur se jezdí s kočárem. Vozík na cross, tedy do terénu, se jmenuje maratónka. Každý má jiné předpisy a náležitosti. S jezdcem, který sedí na kozlíku, jede jeden přísedící spolujezdec, který v maratonu může napovídat, kontrolovat čas a podobně, při ostatních dvou disciplínách ale mluvit nesmí.

„Sedět na kočáru, zapamatovat si všechno a jet, není vůbec nic jednoduchého,“ přiznal Minarčík. „Jezdec sám si může všechny trati několikrát projít, aby se orientoval a zapamatoval si ji, což je velmi důležité pro závod. Jen ale sám, bez koně. U jezdce je důležité všechno si dobře zapamatovat. Ale v podstatě je to o koni, důležitý je ten kůň,“ dodal.

Celou třídenní soutěž musí absolvovat jeden kůň. V Loučce mají dva koně. Desetiletý Magnát je polského chovu, je to polský teplokrevník. Kolet je český teplokrevník, který má osm let. V současné době jezdí jezdec Minarčík s Magnátem.

A co musí Minarčík s Magnátem všechno splnit, aby se mohl zúčastnit Mistrovství světa v Římě? „V Rakousku musíme zajet dobře drezuru, soutěž dokončit a porazit všechny Čechy. Podle dosažených výsledků může jet na mezinárodní závody tři až sedm Čechů,“ uvedl trenér Jirgala. „V případě, že se to nepovede, pojedeme na Mistrovství republiky. Letos to termínově nevyšlo, protože každý by se, samozřejmě, účastnil velmi rád obou mistrovství. Letos zkrátka, kdo chce jet do světa, nemůže bojovat o titul Mistra republiky, bohužel,“ uzavřel.

Autor: Danuše Starečková

3.6.2010 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Sečení borůvčí ve Velkém Kotli a na Petrových kamenech v Jeseníkách
8

Borůvky u Pradědu mizí pod křovinořezy

Nehoda na dálnici.

Tragická nehoda uzavřela v pátek dálnici na Novojičínsku

Senioři vyrazí na výlet do spřáteleného města na Slovensku

Poznávacího zájezdu do budoucího partnerského města Bánovce nad Bebravou se mohou kopřivničtí senioři zúčastnit v rámci programu Aktivní senior 2017.

AKTUALIZOVÁNO

Komplikace pro všechny! O víkendu se uzavře klimkovický tunel

 Dálniční tunel v Klimkovicích o víkendu projde každoroční plánovanou odstávkou. Ta ale bude oproti původnímu harmonogramu o čtyři hodiny kratší.

Ženě se nezdálo chování mladíků. Jeden byl v cizím voze

Ve středu v časných ranních hodinách přijali strážníci v Novém Jičíně oznámení od občanky, že v ulici Poděbradově se vyskytují dva muži, kteří se podezřele pohybují kolem jednoho ze zaparkovaných vozidel.

Novojičínsko: Školní pomůcky vystřídalo zednické náčiní

Miliony korun radnice a obce na Novojičínsku investují během léta do oprav školních zařízení.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení