VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Zdenek Rigo: Capoeira je velmi atraktivní sport

Nový Jičín - Učitel Zdenek Rigo se svými studenty – Petrou Písteckou a Vladimírem Rösnerem, reprezentovali nejenom Abadá capoeira Nový Jičín, ale také Českou republiku.

12.4.2008
SDÍLEJ:

Petra Pístecká, Zdenek Rigo, zakladatel Abadá capoeira Mestre Camiza a Vladimír Rösner.Foto: Archiv/Abadá capoeira Nový Jičín

„Většina lidí si představuje pod pojmem capoeira tanec nebo zábavu. Odborníci ale vědí, že se jedná o specifické bojové umění, ba co víc, může být, v nepovolaných rukou, taky pěkně nebezpečné,“ přiznal zakladatel novojičínské Abadá capoeira Zdenek Rigo, známý jako graduado (mistrovský stupeň) Indio.

„Organizací a dělení capoeiry je více. My jsme Abadá capoeira, což je její nejčistší forma.Když se řekne Abadá, znamená to boj. Nejde tedy jen o nějaké náznaky, ale třeba kopy se jedou přímo na tělo,“ upřesnil.

Novojičínská capoeira se navíc zúčastnila mistrovství Evropy v belgickém Bruselu za účasti 17 zemí evropského kontinentu. „Pro nás to byla obrovská zkušenost. Měli jsme ideální možnost porovnat, jak na tom jsme v porovnání se zbytkem Evropy,“ prozradil Rigo a dodal: „Je škoda, že se nemůžeme takových akcí zúčastňovat častěji. Protože i když to bylo „jen“ evropské mistrovství, potkali jsme se tam s celou řadou špičkových učitelů z celého světa, v čele s naším učitelem, profesorem Pacoçou, a se zakladatelem Abadá Capoeira, mestre Camizou.“

Čím si vysvětlujete, že capoeira je jedním z nejrychleji rostoucích sportů?
Je velmi atraktivní. Nejsou zde striktně předepsané pohyby, jako například v karate. Důležitým faktorem je, že capoeira má takříkajíc děj. Navíc je hodně obohacená muzikou a akrobacií. Každý si v ní zkrátka najde to svoje.

V okrese jste ale jediní…
Vzhledem k tomu, že z blízkého okolí jsem jediným držitelem modrého pásu, nemá zatím kdo zakládat nové skupiny, protože to je výhradně věcí graduada (učitele). Právě proto se pořádají různé semináře a školení, které májí za úkol připravit budoucí učitele.

Pro koho je určena?
Capoeira je pro všechny věkové kategorie a vůbec nezáleží, zda se jedná o holku či kluka. Dokonce to nebude ani velká překážka pro ty, kteří se rozhodnou pro tento sport i v pozdějším věku. Jde tu hlavně o chuť a pevnou vůli. Určitě bych to každému doporučoval.

Jaký je rozdíl od ostatních bojových sportů?
Ostatní kontaktní sporty se liší zejména historií a filozofií. Většina jich totiž pochází z asijských zemí a jsou jinak vedené než capoeira. Ta pochází původně z Afriky, odkud se díky otrokům dostala do Brazílie. Zde, protože otroci nesměli vlastnit zbraně, boje pouze „simulovali“ pod rouškou zpěvu a tance. Navíc měli svázané ruce, takže většina technik je uzpůsobená k použití nohou. Jejich pánové si je pak zvali na společenské akce, kde se měli starat o jejich zábavu. Pro ně to bylo zpestření, ale pro otroky výraz soudržnosti a ideální možnost, jak se zdokonalovat.

A filozofie?
Posvátným nástrojem v capoeiře je Berimbau. Jde o strunný nástroj, který udává rytmus. Jednoduše řečeno, není Berimbau, není muzika a tudíž není capoeira, protože základem capoeiry je muzika. Filozofii v tomto sportu nemůžeme tedy chápat podobně jako třeba ve vu-šu nebo karate.

Existují nějaké zákeřné nebo nepovolené techniky?
To zde není. V capoeiře se boduje čistota techniky, kontra a porazové techniky. Boduje se také celkový pohybový výraz. Něco podobného, jako například žlutá karta ve fotbale, není. Pokud ale někdo něco udělá špatně, zastaví se většinou Berimbau. Tím se zastaví i ostatní nástroje a hra (roda – kruh lidí, kteří tleskají, zpívají a hrají na hudební nástroje) je ukončena. Učitel, který drží Berimbau, pak upozorní, co se udělalo špatně a čemu se mají více věnovat.

Přesto, může se stát, že se to někomu vymkne z rukou
Je to bojové umění, jako každé jiné. Pokud jeden z účastníků pouze vyčkává na to, aby dostal soupeře, tak už se nejedná o hru, ale o boj (Pohada). Pokud jede učitel-žák, nebo vyšší-nižší pásek, tak ten zkušenější udává rytmus a kontroluje celou hru. Jak už jsem říkal, od modrého pásku to už není jen hra, ale spíš boj.

CO JE CAPOEIRA?

Capoeira představuje unikátní kombinaci tance, akrobacie a netradičního boje. Je to umění s osobitou filozofií. Souboj dvou soupeřů je možné nejlépe definovat jako předstíraný boj – hru založenou na improvizaci. Důraz je kladen zejména na plynulost souhry pohybů obou hráčů. To, v kombinaci s hudbou a zpěvem, činí Capoeiru bojovým uměním, které je atraktivní nejen pro zúčastněné, ale i pro diváky.

Autor: Jan Kešelák

12.4.2008 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Sečení borůvčí ve Velkém Kotli a na Petrových kamenech v Jeseníkách
8

Borůvky u Pradědu mizí pod křovinořezy

Nehoda na dálnici.

Tragická nehoda uzavřela v pátek dálnici na Novojičínsku

Senioři vyrazí na výlet do spřáteleného města na Slovensku

Poznávacího zájezdu do budoucího partnerského města Bánovce nad Bebravou se mohou kopřivničtí senioři zúčastnit v rámci programu Aktivní senior 2017.

AKTUALIZOVÁNO

Komplikace pro všechny! O víkendu se uzavře klimkovický tunel

 Dálniční tunel v Klimkovicích o víkendu projde každoroční plánovanou odstávkou. Ta ale bude oproti původnímu harmonogramu o čtyři hodiny kratší.

Ženě se nezdálo chování mladíků. Jeden byl v cizím voze

Ve středu v časných ranních hodinách přijali strážníci v Novém Jičíně oznámení od občanky, že v ulici Poděbradově se vyskytují dva muži, kteří se podezřele pohybují kolem jednoho ze zaparkovaných vozidel.

Novojičínsko: Školní pomůcky vystřídalo zednické náčiní

Miliony korun radnice a obce na Novojičínsku investují během léta do oprav školních zařízení.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení