VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Anna Blažková: Největší zájem je už klasicky o obor hotelnictví

Frenštát pod Radhoštěm - V závěru minulého týdne se již podruhé během školního roku otevřely dveře Hotelové školy ve Frenštátě pod Radhoštěm. Žáci a studenti oborů hotelnictví, gastronomie, cukrářství a kuchař- -číšník předvedli všem příchozím návštěvníkům svůj um a dovednosti.

26.1.2013
SDÍLEJ:

Anna Blažková má v paměti dobu, kdy hotelovou školu navštěvovalo dvanáct set studentů. Dnes je jich polovina.Foto: Deník/Jana Hromočuková

Na to, jaký je v době úbytku studentů o školu zájem, co všechno mladým lidem nabízí a jaké mají studenti navštěvující hotelovku možnosti, jsme se zeptali zástupkyně ředitele pro teoretické vyučování Anny Blažkové.

Kolik má vaše škola v současné době studentů. Pocítili jste nějaký zřetelný úbytek oproti předchozím letům?

V současné době máme asi šest set žáků. Není to malé číslo, ale bývaly doby, kdy se to tady hemžilo až dvanácti sty studenty.

Jaké obory hotelovka v současné době nabízí?

Mezi ty základní patří obory gastronomické, ty jsou čtyřleté a ukončené maturitou, a také klasické tříleté výuční obory. Dále nabízíme také nástavbové studium a tříletý dálkový obor pro kuchaře-číšníky.

O který obor je největší zájem?

Nejvíce zájem je klasicky o obor hotelnictví, ale také o tříleté obory.

Jaký je poměr dívek a chlapců na hotelovce? Přeci jen nabízíte obory zajímavé spíš pro ženské pohlaví.

Poměr dívek a chlapců z hlavy přesně nevím, ale každopádně je tady, jak se dá předpokládat, více dívek. Ale zase například v oboru kuchař či gastronomie máme i poměrně dost chlapců, takže třídy jsou občas dost vyrovnané.

Co soutěže? Účastníte se některých pravidelně, a jaké máte úspěchy?

Soutěží, na které pravidelně jezdíme, je hodně. Co se týká cukrářů, tak největší úspěch zaznamenáváme v soutěži Priessnitzův dortík. Zrovna před pár dny se naše žákyně Hana Parmová umístila na krásném druhém místě v celkovém hodnocení. Dále jezdíme na soutěž Moravský pohár, v jehož pořádání se střídá několik měst, také na cukrářské soutěže Gastrojuniorů. Tam soutěží kromě cukrářů také naši kuchaři a už se umístili i ve zlatém či stříbrném pásmu. Z těch dalších slavíme úspěchy na Gastro festivalu v Ostravě, AHOL Cupu či dnes velmi oblíbených barmanských soutěžích.

Když jsme u barmanství, dá se jeho umění na vaší škole naučit?

Jako samostatný obor barmanství nefunguje, ale žáci mají možnost každý rok absolvovat týdenní kurz, o který je v posledních letech opravdu velký zájem a v němž se tyto věci naučí. Je otevřen všem oborům a naplníme jej vždy.

Pořádáte i nějaké další zajímavé kurzy?

Každý rok máme kurz studené kuchyně, o ten je také velký zájem, a pak také kurz sommeliérský a baristický, který je poslední tři roky hodně moderní. Všechny jsou akreditovány, absolventi tedy dostávají osvědčení platné v zemích EU i budoucím zaměstnání, což se jim mnohdy hodí.

Co zahraniční studijní pobyty? Spolupracujete se školami v cizině?

Stáže máme v rámci programu Leonardo. Ty bývají třítýdenní a konají se během školního roku. Díky nim se žáci podívali do Francie, Španělska, Lotyšska a také do Anglie či Itálie. Pro tento rok plánujeme také Turecko, protože se nám odtamtud ozvali. Dále u nás nabízíme výměnné pobyty, u kterých si žáci musí hradit dopravu a škola jim v cizině zajišťuje ubytování, praxi a stravování. U těchto pobytů spolupracujeme s Maďarskem, Francií a Slovenskem. A pak fungují ještě stáže dlouhodobé, tříměsíční, které by se spíš daly nazvat výdělečnými brigádami. Jsou v Německu a ve Švýcarsku a jezdí na ně ti nejlepší. Každý rok se nám daří, že z naší školy vyberou jednoho nebo dva.

Autor: Jana Hromočuková

26.1.2013 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
FRENŠTÁT (zleva Marek a Klimpar) zažil v Českém Těšíně další radost z vítězství.

Frenštát jede. Vykradl Český Těšín a teď hostí nováčka

FOTBALISTÉ Bílovce (v bílém) si musí na výhru počkat minimálně do neděle, kdy doma hostí Pustou Polom. 

Bílovec neuspěl na hřišti Staré Bělé

Vznikla petice kvůli silnici

Přejít z jedné části Kunína do druhé je velký problém. Důvodem jsou projíždějící auta. Obyvatelé obce proto podepisují petici.

Divizní Nový Jičín stále čeká na první výhru

 Novojičínští fotbalisté nevyhráli ani ve třetím divizním kole, když padli v Hranicích. Nyní hostí v sobotu nováčka z Bohumína.  

Proti africkému moru bojují i vojenští veterináři z Hlučína

Na likvidování následků nákazy afickým morem prasat se podílejí ode dneška i vojenští veterináři z Hlučína.

Supervýhodná nabídka? Pět tipů, jak nenaletět při zhodnocování peněz

I relativně nízká finanční gramotnost Čechů může za to, že čas od času skočíme na „supervýhodnou“ nabídku zhodnocení peněz, která se nakonec promění v totální fiasko. Pokud byste rádi investovali svoje úspory, nevynechejte následující tipy. 

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení