VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Mošnov chce být evropský. Podaří se vzletné plány?

Mošnov - Tak takhle by to teda nešlo. Vpřeneseném slova smyslu takovýto vzkaz nyní přišel do České republiky od úředníků Evropské komise. Vyjadřoval se kplánům na rozvoj mošnovského letiště.

28.2.2008
SDÍLEJ:

Ilustrační foto z mošnovského letištěFoto: DENÍK/Miroslav Kucej

Londýn, Brusel, Amsterdam. Tyto tři evropské metropole chce Moravskoslezský kraj spojit ještě letos vzdušnou cestou smošnovským letištěm. Vzletná vize se však zatím, zdá se, zadrhává.

Kde je zakopán pes? Vsamotném výběrovém řízení na přepravce pro poskytování pravidelné letecké dopravy formou závazku veřejné služby. Spřípravou takovéhoto druhu soutěže tak, aby vyhovovala pravidlům Evropské unie, zatím totiž nikdo nemá žádné zkušenosti.

Výběrové řízení na přepravce do zmiňovaných tří západoevropských zemí tedy bylo pro prvotní neúspěch prodlouženo, nyní dokonce na doporučení Evropské komise přímo pozastaveno.

Co se ale na první pohled jeví jako problém stojící vcestě dalšímu rozvoji letiště, jež nese vnázvu jméno skladatele Leoše Janáčka, však údajně až tak problémemnení.

Kraj je průkopníkem

„Moravskoslezský kraj je průkopníkem vdosud ojedinělém způsobu rozvoje letiště. Komplikované úřednické martyrium, které plánovaný rozvoj Letiště Leoše Janáčka vMošnově na první pohled brzdí, je tedy způsobeno tím, že se kraj vydal na pole dosud neprobádané. Až bude vše dotaženo do zdárného konce, bude zdejší postup sloužit jako mustr ipro další letiště,“ vyjádřil se ksoučasným průtahům Kamil Rudolecký, místopředseda Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS).

Náměstek moravskoslezského hejtmana pro dopravu Pavol Lukša pak dále upřesnil, jak současný vývoj kolem rozvoje letiště konkrétně vypadá.

„Potřebujeme souhlas zemí, do kterých chceme, aby námi dotované linky létaly. Ano zatím řeklo Nizozemsko, nevyjádření se Belgie rovněž považujeme za souhlasné stanovisko. SVelkou Británií stále usilovně jednáme. Až budeme mít kladnou reakci iztéto země, budeme moci opět už naostro rozjet soutěž na balíček linek do těchto tří států,“ vyjasnil změny ve výběrovém řízeníLukša.

Zároveň ještě dodal, že kraj opět vyhlásil řízení na výběr dopravce do Moskvy, která je vjiném právním režimu než linky do západní Evropy. Současné prodlevy ve výběru přepravce se pak podle něj nijak nedotknou dalšího rozvoje letiště.

Létat se bude ještě letos

„Předpokládám, že nové destinace budou přes všechna technická úskalí spuštěny ještě vletošním roce,“ dodalLukša.

Stejný názor přidal závěrem iRudolecký zÚOHS, který na přípravě transparentního výběrového řízení spolupracuje spolu sMoravskoslezským krajem.

„Vůbec nic se nezaseklo, naopak je vše včilém běhu. Narazili jsme jen na složitost evropských pravidel při řešení specifického a dosud ojedinělého způsobu procedury, ale vše je nastartováno tak, že se zOstravy do nových destinací bude létat určitě za pár měsíců,“ uzavřel místopředsedaÚOHS.

Mošnov– vzdušná brána do Evropy?

Více než sedm set milionů korun. Takovou sumu chce Moravskoslezský kraj postupně investovat do rozlétání linek zLetiště Leoše Janáčka Ostrava do významných evropských destinací. Kromě linek do Moskvy, Londýna, Bruselu a Amsterdamu, které chce kraj rozlétat letos, by měly příští rok přibýt spoje do dalších pěti evropských měst. Naplánováno je spojení sKyjevem a také do Rigy, Vilniusu, Curychu a do Porúří. Vroce 2010by pak měly přibýt poslední tři navrhované trasy, a sice do Helsinek, Varšavy a Paříže.

Autor: Martin Pleva

28.2.2008 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Rychlovlak. Ilustrační foto.

Proč nejezdí vlaky rychleji

Den se záchranáři ve Frenštátě pod Radhoštěm přilákal řadu zvědavců.
12

OBRAZEM: Frenštátské hřiště ovládli hasiči i záchranáři

S bagrem a hráběmi na pstruhy. Ryb pak přibylo

Ochránci přírody společně s lesníky a rybáři vytvořili v Beskydech umělá trdliště a školky pro pstruhy.

Na Severce budou mít lanovou dráhu

Pokud všechno vyjde, bude Ski areál Severka prvním v Těšínských Beskydech (nepočítáme-li Javorový), kde budou mít lanovou dráhu. O její vybudování majitel usiluje už několik let. Zdá se, že by se stavba konečně mohla pohnout kupředu.

Borůvky u Pradědu mizí pod křovinořezy

Do nejvyšších partií Jeseníků vyráží v těchto týdnech parta s křovinořezy. V chráněných lokalitách sekají borůvčí.

Tragická nehoda uzavřela v pátek dálnici na Novojičínsku

Dva lidské životy si vyžádala nehoda na dálnici nedaleko obce Kujavy na Novojičínsku.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení