VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Kontrola: nepřiměřené zisky ve společnosti SmVaK

Ostrava - Hospodaření Severomoravských vodáren a kanalizací přezkoumává v současné době Finanční ředitelství Ostrava. Vodárenská společnost za poslední roky vykázala mimořádné zisky.

10.9.2010
SDÍLEJ:

Sídlo SmVaK v OstravěFoto: Archiv

Severomoravské vodovody a kanalizace Ostrava (SmVaK) zásobují vodou přes milion obyvatel Moravskoslezského kraje a při kontrole probíhající od listopadu loňského roku vyšlo najevo, že zisk v posledních letech jde do desítek procent. V protokolu odhalujícím hospodaření SmVaK vypracovaném kontrolory, který má Deník k dispozici, vyplývá, že na pitné vodě zaznamenala společnost vlastněná firmou Aqualia v letech 2007 a 2008 skokový zisk až ve výši 46 procent. Kontroloři tak vysoké a nestandardní výdělky nazvali jako „zisk nepřiměřený“, který se „zcela vymyká průměrné dlouhodobě dosahované úrovni zisku v odvětví vodárenství“. Standardní výše se přitom pohybuje u pitné vody přibližně kolem deseti procent.

O tom, že se finanční ředitelství (FŘ) zajímá o hospodaření SmVaK, se akcionáři dozvěděli na valné hromadě konané letos v dubnu. „Bylo nám předsedou představenstva řečeno, že kontrola probíhá s tím, že se neočekávají nějaké negativní dopady,“ řekl Deníku jeden z akcionářů Miroslav Frank. „Zároveň tam bylo řečeno, že míra zisku před zdaněním u horního rozsahu je čtyřicet procent, a stočného třicet procent, což už v té době jednoznačně signalizovalo, že je něco v nepořádku,“ upozornil a jedním dechem dodal: „Tady asi došlo k porušení zákona, a tím pádem naše společnost, kterou spoluvlastním, může být penalizována ze strany dozorujícího orgánu. Zároveň, pokud tam k porušení zákona došlo, tak může být žádáno i o vydání bezdůvodného obohacení.“

V letech 2007 až 2009 schválila Aqualia výplatu dividend a části nerozděleného zisku, vždy za předchozí rok, v hodnotě téměř jedné miliardy korun. Letos další čtvrt miliardu.

Z kontroly navíc odhalila, že v období let 2002 až 2008 byl veškerý disponibilní zisk společnosti SmVaK, včetně kapitálových fondů a nerozděleného majetku z předchozích let, určen valnou hromadou na výplatu dividend.

„Za období let 2002 až 2008 tak bylo mimo vodárenské odvětví odčerpáno 4,1 miliardy korun, což převyšuje hodnotu základního kapitálu společnosti SmVaK (přibližně 3,5 miliardy korun),“ stojí v protokolu.

Zatím není jasné, jaké případné sankce může SmVaK od finančního ředitelství čekat. „Kontrola dosud nebyla Finančním ředitelstvím v Ostravě dokončena, z čehož vyplývá, že nemůže být ani zahájeno řízení ve věci případného uložení pokuty,“ vyjádřila se mluvčí FŘ Petra Homolová.
Vedení SmVaK Ostrava se k probíhající kontrole podle slov mluvčí společnosti Evy Špirochové v současné době vyjadřovat nebude.

Rozčarování obrovskými zisky vodárenské společnosti však panuje u jejích zákazníků, mezi které se řadí i města a obce sdružené do Severomoravského vodárenského svazu. Již loni byli jeho zástupci znepokojení nárůstem ceny na rok 2010 na kubíku vody o více než pět procent. „Chceme nějakým způsobem požádat o to, aby snížili ten zisk,“ přiznal Lumír Mžik, předseda svazu a dětmarovický starosta v jedné osobě. „Oni mají kohoutek v ruce, my tu vodu vždycky budeme potřebovat. Cena vody bude taková, kolik budeme schopni zaplatit,“ povzdechl si.

Platby nestačí ani na náklady

SmVaK platí obcím, kterým dodává vodu, pronájem za vodovodní řad, ovšem jak Mžik přiznal, tyto peníze v žádném případě nepokryjí náklady na jejich renovaci. „Část toho zisku by se dala dát do obnovy těchto zařízení,“ přemýšlí. Zástupci Severomoravského vodárenského svazu chtějí v nejbližší době iniciovat jednání s vedením SmVaK a své představy jim sdělit.

Mezi zákazníky SmVaK patří i akcionář SmVaK Miroslav Frank, který se s nepřiměřenými zisky smířit nehodlá. „Jakmile toto bude známo, tak samozřejmě se moje společnosti budou muset na základě obchodního zákoníku přihlásit o škody jim způsobené,“ řekl Frank. Zároveň uvedl, že mít čtyřicetiprocentní zisk na komoditě, bez které se lidé neobejdou, je naprosto nemravné. „To, co se mi zdálo jako nejhorší, se pomalu naplňuje,“ dodal.

Španělelská společnost Aqualia odkoupila majoritní podíl SmVaK (98,5 %) v polovině roku 2006 od investiční skupiny Penta přibližně za sedm miliard korun. Penta téměř stoprocentní podíl získala o tři roky dříve za zhruba tři miliardy.

Severomoravské vodovody a kanalizace Ostrava zásobují pitnou vodu Frýdek-Místek, Karvinou, Opavu a Nový Jičín, smluvně ji dodávají i do Ostravy, Hlučína, Studénky a dalších obcí kraje. Vodu vyváží i do zahraničí, a to do příhraničních oblastí Polska. SmVaK provozují také přes šest desítek čističek odpadních vod.

Celkově si za kubík pitné vody SmVaK v letošním roce účtují 57,88 korun.

Autor: Adam Knesl

10.9.2010 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Petřvald na Moravě nyní čeká druhé domácí utkání v řadě, když v sobotu od 17.00 vyzve Ostravu-Jih.

I. B třída, sk. B: Až příliš krutá porážka pro Petřvald

Fotbalisté Jeseníku zažívají podařený vstup do sezony, když uspěli i ve druhém zápase, ve kterém zvítězili v Odrách 3:2.

Souhrn I. B třídy, sk. D: Mořkov si vyšlápl na Starý Jičín

Nominujte Deník v anketě Křišťálová Lupa 2017!

Nominujte Deník.cz do ankety českého internetu Křišťálová Lupa 2017! Díky vám bude mít Váš regionální Deník šanci dostat se do finálního hlasování v kategorii "Zpravodajství".

Frenštát jede. Vykradl Český Těšín a teď hostí nováčka

Fotbalisté Frenštátu otočili duel v Českém Těšíně a i díky dvěma trefám kanonýra Klimpara slavili vítězství 3:1.  

Bílovec neuspěl na hřišti Staré Bělé

Tým Tomáše Černína prohrál na hřišti Staré Bělé 1:4 a o první výhru v novém ročníku krajského přeboru se může pokusit v neděli, kdy doma vyzve Pustou Polom.  

Vznikla petice kvůli silnici

Přejít z jedné části Kunína do druhé je velký problém. Důvodem jsou projíždějící auta. Obyvatelé obce proto podepisují petici.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení