aby zdravotní pojišťovny platily za léčení více. „Nenazýval bych to stávkou, ale pracovní poradou ohledně budoucnosti našeho oboru,“ vysvětlil šéf praktických lékařů na Novojičínsku Václav Filip. Kolik „obvoďáků“ nebude dnes ordinovat si netroufl odhadnout. „Je to na rozhodnutí každého znás. Všichni lékaři byli informováni o tom, co se dnes bude dít,“ naznačil.

Namísto ordinování mají doktoři naplánovány okresní a krajské semináře. „Musíme se poradit co dál. Pojišťovny nás chtějí trestat za to, že léčíme pacienty a předepisujeme léky. Ale proč nás,“ ptal se Filip. Dalším problémem podle něj je i velký nárůst administrativy, který se na lékaře od 1. ledna valí. „Za chvilku budeme spíš úředníci,“ poznamenal.

I když zůstanou ordinace praktických lékařů zavřené, nemají se prý lidé obávat, že je nikdo vpřípadě nutnosti neošetří. „Při ohrožení života se volá Rychlá záchranná služba 155, při úrazu může pacient navštívit chirurgickou ambulanci bez doporučení svého obvodního lékaře. A když budou mít lidé rýmu, tak si koupí něco sami vlékárně nebo počkají jeden den,“ radí Filip pacientům.

Podporu praktickým lékařům dají dnes i pediatři. „Budeme brát jen akutní případy, jde o takzvané omezení provozu,“ přiznal Michal Pukovec, okresní zástupce dětských lékařů na Novojičínsku stím, že vdopoledních hodinách by měli zůstat všechny ordinace pediatrů zavřené. Ä to zdůvodu účasti lékařů na seminářích vOstravě. „Dostali jsme i nějaké materiály od kolegů praktických lékařů, které vyvěsíme ve svých ordinacích,“ dodal Pukovec.