VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Odry získaly v průzkumu podporu podnikatelů a vyhrály

Odry - Vítězem krajského kola Město pro byznys 2011 se staly Odry na Novojičínsku, které atakovaly první příčky již několik let.

9.9.2011
SDÍLEJ:

Vítěžové Ceny týdeníku Ekonom Město pro byznys Moravskoslezského kraje 2011 společně. Zleva: místostarosta Třince Ivo Kaleta (2. místo), starosta Oder Pavel Matůšů (1. místo ) a náměstek primátora Opavy Dalibor Halátek.Foto: www.mestoprobyznys.cz

Srovnávací výzkum Město pro byznys, kterého se jen letos zúčastnilo 205 měst a 22 pražských městských částí, vyhlašuje týdeník Ekonom již čtvrtým rokem. Cíl je jasný – najít město, které je ideální pro podnikání.

Ve středu 7. září proběhlo v Ostravě vyhlášení krajského vítěze, jímž se staly Odry. Podařilo se jim zvítězit mezi dalšími 22 městy s rozšířenou působností Moravskoslezského kraje. Druhé místo patřilo Třinci a třetí Opavě, loňskému vítězi.

Odrám se již od začátku průzkumu dařilo zabírat nejvyšší pozice v kraji. V roce 2008 to bylo 2. místo, o rok později se propadly na 4. a loni se opět skvěly na 2. místě. Rok 2011 je však vůbec prvním rokem, kdy se umístily v čele tabulky. Odry si vedly dobře například v oblastech jako rating obce nebo získávání dotací v přepočtu na jednoho obyvatele. „Samozřejmě v některých oblastech, jako podnikatelské prostředí, jsme na tom byli hůř z hlediska nezaměstnanosti,“ pronesl starosta Pavel Matůšů k zastupitelům, kteří se sešli ve středu odpoledne na řádném zasedání. Vítězství Oder v průzkumu Město pro byznys 2011 si od nich vysloužilo pochvalný potlesk.

Odry však uspěly nejen ve výše jmenovaných oblastech, jejich klady spočívají podle průzkumu v kvalitě lokality a také v cenových podmínkách, kde se hodnotila mimo jiné cena bytů, pozemků či výše poplatků uložených podnikatelům. Tito se do průzkumu rovněž zapojili a na základě telefonického výzkumu hodnotili podnikatelské prostředí, přístup městského úřadu nebo dostupnost vhodné pracovní síly. „V čem jsme hlavně uspěli a čeho si já osobně velice cením, bylo hodnocení místních podnikatelů přístupu radnice. Myslím si, že je to dobré hodnocení, protože jsme ho nemohli nijak ovlivnit, nevěděli jsme, koho se budou ptát,“ dodal Pavel Matůšů.

Uspět ve srovnávacím výzkumu není jednoduché. Města jsou vyhodnocována na základě 50 kritérií, rozdělených do 6 oblastí. Posuzuje se podnikatelské prostředí, lokalita, podmínky pracovního trhu, přístup veřejné správy a cenové podmínky a dává se prostor i samotným podnikatelům.

Kdo se nakonec stane celorepublikovým vítězem průzkumu, bude jasné až 24. listopadu v Praze, kde proběhne slavnostní vyhlášení.

Autor: Věra Růčková

9.9.2011 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Sečení borůvčí ve Velkém Kotli a na Petrových kamenech v Jeseníkách
8

Borůvky u Pradědu mizí pod křovinořezy

Nehoda na dálnici.

Tragická nehoda uzavřela v pátek dálnici na Novojičínsku

Senioři vyrazí na výlet do spřáteleného města na Slovensku

Poznávacího zájezdu do budoucího partnerského města Bánovce nad Bebravou se mohou kopřivničtí senioři zúčastnit v rámci programu Aktivní senior 2017.

AKTUALIZOVÁNO

Komplikace pro všechny! O víkendu se uzavře klimkovický tunel

 Dálniční tunel v Klimkovicích o víkendu projde každoroční plánovanou odstávkou. Ta ale bude oproti původnímu harmonogramu o čtyři hodiny kratší.

Ženě se nezdálo chování mladíků. Jeden byl v cizím voze

Ve středu v časných ranních hodinách přijali strážníci v Novém Jičíně oznámení od občanky, že v ulici Poděbradově se vyskytují dva muži, kteří se podezřele pohybují kolem jednoho ze zaparkovaných vozidel.

Novojičínsko: Školní pomůcky vystřídalo zednické náčiní

Miliony korun radnice a obce na Novojičínsku investují během léta do oprav školních zařízení.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení