VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Podomní prodejci mají ode dneška utrum

Bílovec - Podomní a pochůzkoví prodejci by se měli velkým obloukem vyhnout Bílovci a okolí. Od 1. března tam totiž bude platit nařízení města, které takový prodej zakazuje.

1.3.2013
SDÍLEJ:

Strážníci kontrolují podomní prodejce. Ilustrační snímek. Foto: Jan Vraný

První město v novojičínském okrese vydalo nařízení, které na jeho území zakazuje podomní prodej. Občané Bílovce i jeho místních částí tak budou od 1. března chráněni před vlezlými a neodbytnými prodejci, kteří nabízejí prakticky cokoliv. Bílovečtí radní totiž v únoru schválili nový tržní řád, jehož součástí je i ustanovení, které obsahuje výčet zakázaných druhů prodeje zboží a poskytovaných služeb.

„Podomním prodejem a nabídkou služeb se pro účely tohoto nařízení rozumí takový prodej a nabídka služeb, kdy je bez předchozí objednávky dům od domu nabízeno a prodáváno zboží či služby," stojí v nařízení města, které rozlišuje ještě pochůzkový prodej. Tím se rozumí prodej a nabídka služeb, u kterých bude použito přenosné nebo nesené zařízení, jako třeba závěsný pult, tašky, zavazadla nebo jiné konstrukce, nebo bude probíhat přímo z ruky, a to bez ohledu na to, jestli se prodejce pohybuje, nebo se zdržuje na místě.

Dohlížet na dodržování tohoto nařízení budou městští strážníci, kterým bude pomáhat kamerový systém. „Ale bude to především o občanech, kteří se do toho, doufám, zapojí," podotkl starosta Bílovce Petr Klimek a dodal, že ohlasy občanů na tento zákaz jsou pozitivní a lidé jej kvitují.

Jestli na Bílovecku ubude lidí, kteří naletěli slibům podomních prodejců, to ukáže až čas. Na městské policisty se však lidé kvůli tomuto problému obraceli už dříve, strážníci s tím však nemohli nic dělat. „V minulosti se na nás obraceli lidé i v místních částech města, že je navštěvují podomní prodejci nádobí, nabízeči různých pojištění nebo dneska je moderní nabízení energie," řekl velitel městské policie v Bílovci Pavel Kudela a přiblížil, jak budou strážníci v případě, když narazí na nějakého nekalého prodejce, postupovat.

„Pokud se to stane, že to někdo poruší, tak první přichází domluva, a pak přichází postoupení správnímu orgánu. My to na místě řešit blokově nemůžeme," sdělil velitel strážníků Pavel Kudela.

A co konkrétně si od zákazu podomního a pouličního prodeje město slibuje? „Chceme tím ochránit především naše starší obyvatele, kteří jsou často zneužíváni právě zástupci různých firem, kteří nabízejí své služby nebo produkty. Víme, že i na náměstí se občas objevují různí prodejci, ať už s parfémy nebo jinými produkty, které se snaží prodat za nehorázné ceny. Navíc neplatí žádné nájemné, takže tím znevýhodňují město i podnikatele," zrekapituloval důvody, které radní k tomuto kroku vedly, Petr Klimek.

Ve stopách Bílovce jdou také Odry. Velitel tamní městské policie Daniel Rýdel připravuje návrh vyhlášky, se kterou seznamoval radu města. „Bylo by to součástí tržního řádu, který by se pouze změnil, a tak by to nemuselo schvalovat zastupitelstvo," řekla k tomu Ilonka Dusíková, vedoucí správního odboru v Odrách.

Ostatní města okresu zatím neuvažují, že by na svých územích podomní prodej zakázala.

Autor: Simona Mikšová

1.3.2013 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Sečení borůvčí ve Velkém Kotli a na Petrových kamenech v Jeseníkách
8

Borůvky u Pradědu mizí pod křovinořezy

Nehoda na dálnici.

Tragická nehoda uzavřela v pátek dálnici na Novojičínsku

Senioři vyrazí na výlet do spřáteleného města na Slovensku

Poznávacího zájezdu do budoucího partnerského města Bánovce nad Bebravou se mohou kopřivničtí senioři zúčastnit v rámci programu Aktivní senior 2017.

AKTUALIZOVÁNO

Komplikace pro všechny! O víkendu se uzavře klimkovický tunel

 Dálniční tunel v Klimkovicích o víkendu projde každoroční plánovanou odstávkou. Ta ale bude oproti původnímu harmonogramu o čtyři hodiny kratší.

Ženě se nezdálo chování mladíků. Jeden byl v cizím voze

Ve středu v časných ranních hodinách přijali strážníci v Novém Jičíně oznámení od občanky, že v ulici Poděbradově se vyskytují dva muži, kteří se podezřele pohybují kolem jednoho ze zaparkovaných vozidel.

Novojičínsko: Školní pomůcky vystřídalo zednické náčiní

Miliony korun radnice a obce na Novojičínsku investují během léta do oprav školních zařízení.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení