Díky možnostem, které skýtá letecká doprava, je cestování s dětmi možné prakticky od narození. „Rodiče musí vždy zvážit destinaci, kam jedou a dopravní prostředek, kterým jedou. Určitě není vhodné cestovat s malým miminkem v klimatizovaném autě třeba do Chorvatska, to moc nedoporučuji,“ podotkl dětský lékař Aleš Polách z Příbora.

Vhodné je také děti dostatečně připravit na cestu, zejména, když chtějí rodiče cestovat vlastním autem do vzdálenějších míst. „V první řadě by se měl zajistit dostatečný pitný režim dítěte. Dále je také vhodné, aby klimatizace nebyla zapnutá celou dobu a dítě tak nedostalo teplotní šok ve chvíli, kdy je v autě patnáct nebo dvacet stupňů, vystoupí ven a tam je stupňů čtyřicet,“ upozornil Polách na teplotní rozdíly, které dětský organismus velmi špatně snáší.

Jedním z hlavních předpokladů příjemného cestování je zdraví. Myslet by tak rodiče měli na léky a přípravky, bez kterých by na dovolenou s dětmi neměli odjet. Cestovní lékárnička by měla obsahovat léky proti teplotě, bolesti a léky, které děti berou trvale, například léky na alergie nebo astma. „Rodiče by rovněž neměli zapomenout na repelent proti hmyzu, dostatečné množství krémů na opalování a léků na alergie typu fenistilu, pokud by děti něco píchlo,“ informoval Polách a dodal, že pokud se děti budou koupat v moři, měli by mít rodiče s sebou i oční kapky, kdyby se dětem slaná voda dostala do očí a štípala je.

Větší problémy mohou nastat, pokud rodina cestuje do exotičtějších míst, kde se velmi výrazně zvyšuje riziko žaludečních nevolností a průjmů. „Problém je ten, že nejsme zvyklí na jiné střevní bakterie, tedy když jedou lidé do hotelu, kde podávají egyptskou stravu, tak reagují na střevní a další bakterie, které jsou v tamní komunitě přítomné, trošičku jinak,“ vysvětlil Polách příčinu častých potíží. Prevence proti průjmovým onemocněním žádná není, vhodné je se pouze vyvarovat vody, která není kupovaná a dávat si pozor na míchané nápoje, do kterých domorodci dávají led. Opatrní by pak měli být lidé i při ochutnávání místních pochutin. Rodiče by dětem na podobné potíže měli přibalit volně prodejné léky a vitamíny, které podporují tvorbu střevní mikroflóry. „Základem všeho je však dbát na pitný režim. Děti by měly pít více než dospělí, minimálně by měly za den přijmout litr, litr a půl tekutin,“ uvedl Polách.

V případě nenadálých potíží nenastává při dovolených v zemích Evropské unie žádný problém. Všichni jsou řádné pojištění a turistům je pak poskytnuta veškerá lékařská péče. „Většinou se za lékařské úkony platí, takže je třeba vzít si doklad o zaplacení a pojišťovna to následně zaplatí úplně celé,“ uzavřel Polách.

EVA PIŠKYTLOVÁ