V principu jde o to, že sdruží-li se několik prvovýrobců zemědělských komodit do společné firmy, přes kterou prodávají společně produkci, obchodují s většími partiemi zboží, a tím si vytváří lepší pozici na trhu. Stát jim v tomto úsilí o zvýšení nezávislosti prvních pět let pomáhá dotacemi, které jsou stanoveny ve výši od 5 procent celkového obratu první dva roky do 2 procent v roce pátém.

Akciová společnost Starojicko založila před necelým rokem Starojicko – odbyt. A právě s touto firmou se přihlásila do programu ministerstva zemědělství. Stejně jako dalších 180 firem, které podmínky nesplňují. „Je možné, že dotaci nedostaneme,“ připustil předseda představenstva Starojicka Zdeněk Šustek. Společnost prý s dotací počítala, víc se ale šustek nechtěl o záležitosti bavit.

„Jde o flagrantní zneužití dotačního programu, které navíc nese řadu znaků organizované akce, která by nebyla možná bez součinnosti odpovědných pracovníků Státního zemědělského intervenčního fondu,“ poukázal Stanislav Němce, předseda Asociace soukromého zemědělství.

Po intervenci asociace ministerstvo zemědělství rozhodlo nevyplatit dotace zemědělským odbytovým organizacím, které ve skutečnosti nesdružují farmáře při prodeji výrobků a jsou jen „dceřinkami“ jednotlivých podniků. Z příslušného dotačního programu bude vyřazeno 174 jednočlenných skupin, které si nárokovaly přibližně 137 milionů korun.

Na základě právních analýz je zařazení jednočlenných skupin do dotačního programu v rozporu s nařízením vlády i s evropskými předpisy. Podpora má totiž sloužit k tomu, aby se při odbytu spojovalo více farmářů, a získali tak silnější vyjednávací pozici. Ministerstvo zemědělství nevylučuje, že nevyplacení dotací se může stát předmětem soudních sporů. „Myslíme si ale, že naše právní pozice je silná,“ uvedl ministr zemědělství Petr Gandalovič.