VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Světová finanční krize: Opatření přijala také kopřivnická Tatra

Kopřivnice - Globální finanční krize zasáhla také předního českého výrobce nákladních vozidel, společnost Tatra v Kopřivnici. Aby se s následky krize firma vyrovnala, přijme sérii opatření.

26.11.2008
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: INTERNET

Jak již Deník včera informoval, čekají automobilku Tatra změny. Mezi kroky, které mají pomoci vyrovnat se s následky světové finanční krize, patří snížení mzdových nákladů, režijních výdajů a zrychlení vývoje nových produktů. Cílem těchto opatření mají být vyšší výnosy, které vykompenzují očekávané poklesy odbytu na některých trzích. „Chceme udělat vše pro to, abychom ochránili budoucnost Tatry, která je i nadále světlá, a to i přes to, že některé kroky budou bolestivé,“ vyjádřil k opatřením předseda představenstva a generální ředitel společnosti Tatra Ronald Adams. Zároveň dodal, že i navzdory krizi očekává společnost jistý zisk. „Věřím, že kroky, které nyní podnikáme, zajistí Tatře ziskovost i pro rok následující,“ hodnotil Adams.

Oproti červnu, kdy pracovní síla společnosti tvořila 4397 lidí, snížilo dosud vedení mzdové náklady o 20 %. Tento úbyt však tvořili zaměstnanci, kteří odcházeli do důchodu, měli pracovní smlouvy na dobu určitou nebo byli z řad studentů a vraceli se zpátky do škol. „Počet zaměstnanců jsme dokázali snížit tak, že pro nadbytečnost odešlo pouze necelých čtyřicet kmenových zaměstnanců Tatry,“ sdělil Adams s tím, že na konci roku bude pro společnost pracovat 3708 lidí a v prvním čtvrtletí se má stav zaměstnanců ustálit na cifře 3574.

Mezi další plánované kroky pak patří zkrácení měsíční pracovní doby. Ve většině úseků společnosti tak budou zaměstnanci pracovat jen tři týdny v měsíci namísto čtyř. To sníží mzdové náklady o dalších 8 až 10 %. Opasky si však utáhnou také členové vrcholového managementu včetně Ronalda Adamse, kteří budou během období kratší pracovní doby pobírat o 10% nižší výplaty.

Úbytek zaznamenají také režijní náklady, které jsou pro příští rok naplánovány o 28 % nižší. Omezení je však u dílčích výdajů různé. Například náklady na výzkum a vývoj nových výrobků nedosáhly příliš výrazného snížení. „Náklady můžeme omezovat jen do té míry, abychom tím neohrozili budoucí fungování podniku,“ vysvětlil Adams, který věří, že v příštím roce uskuteční Tatra několik projektů. „I kdybychom s těmito novými projekty a výrobky dosáhli jen poloviny původně odhadovaných objednávek, budeme schopni příští rok zakončit se slušným výsledkem,“ uzavřel pozitivně Ronald Adams.

Autor: Markéta Kovalová

26.11.2008 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Ilustrační foto.

Senioři vyrazí na výlet do spřáteleného města na Slovensku

Klimkovický tunel. Ilustrační foto.
14

Komplikace pro všechny! O víkendu se uzavře klimkovický tunel

Ženě se nezdálo chování mladíků. Jeden byl v cizím voze

Ve středu v časných ranních hodinách přijali strážníci v Novém Jičíně oznámení od občanky, že v ulici Poděbradově se vyskytují dva muži, kteří se podezřele pohybují kolem jednoho ze zaparkovaných vozidel.

Novojičínsko: Školní pomůcky vystřídalo zednické náčiní

Miliony korun radnice a obce na Novojičínsku investují během léta do oprav školních zařízení.

Jakub Bittner je u Formanu spokojený

Novojičínská cyklistická stáj získala na domácí Grand Prix Forman jubilejní třetí vítězství v řadě, když na předešlé triumfy Petra Hudečka a Ondřeje Fierly tentokráte navázal novic Jakub Bittner. Rodák z Litovle si trať v okolí Starého Jičína vyzkoušel již vloni. Tehdy ještě hájil barvy týmu ex-Puskinak.cz.

Senioři mohou trávit podzim v Příboře v muzejní škole

Oblíbená akce se v rodišti Sigmunda Freuda koná již posedmé.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení