Tetovací studia jsem v Novém Jičíně objevila celkem tři. Nakonec jsem se rozhodla navštívit Tetovací salon u Jelena, který kromě tetování nabízí i piercing nebo permanentní make-up, nacházející se na náměstí.

Jeho majitelka Alena Janovská se tetování věnuje již dlouhých osm let a mohla mi tak proto poskytnout veškeré potřebné informace. Jak tedy vypadá běžný den v tomto salonu?

Dveře se v něm netrhnou. Majitelka má za jeden den až čtyři klienty, jejichž přání se většinou týkají právě tetování. Z představy, že každý z nich po pár hodinách odchází s hotovým obrázkem, mě však velmi rychle vyvedla. „Není to tak, že by přišel člověk, ukázal si na motiv a za pár hodin s ním na těle odešel,“ upozornila Janovská a pokračovala: „Tetování je napořád, takže je potřeba jej zvážit, prokonzultovat a domluvit.“ Náplň práce Aleny Janovské se tedy odlišuje podle toho, zda přijde klient úplně poprvé anebo již na další z domluvených schůzek.

První typ návštěvníka v salonu čeká rozhovor s tatérkou. „Přitom mi klient sdělí, jaké má přání nebo vizi. Pokud má již jasnou představu, podrobně probereme velikost, barvu a umístění. Pokud ještě není zcela rozhodnutý, mám tady po ruce katalogy s motivy, ze kterých si může to své tetování vybrat,“ popsala průběh návštěvy Janovská. Podle jejích slov dnes většina klientů, kteří zamíří do tetovacího studia, nějakou představu má. „Řekla bych, že teď už trochu víc chodí s vlastními návrhy na tetování. Internet je plných nejrůznějších motivů, takže není problém si některý stáhnout a přijít s ním,“ vysvětlila tatérka. Když je vybrána podoba motivu, velikost a místo, kam bude vytetován, majitelka salonu se s klientem domluví na dalším termínu a sdělí mu předběžnou cenu.

Pokud do salonu přijde člověk na již objednanou schůzku, den tatérky se o sto osmdesát stupňů otočí. V tu chvíli totiž přichází ke slovu její výtvarný talent a jehla. Než se ale pustí do práce, je nutná příprava a to nejen nástrojů, ale i daného motivu. „Klient se posadí, já si udělám takový náčrtek, jakoby hlavní obrysy toho, co budu tetovat. Potom to natisknu na místo, kam si přeje a začnu tetovat,“ popsala Janovská. Vytvořit tetování jí trvá většinou hodinu až hodinu a půl. „Tato doba odpovídá práci na nejčastěji požadovaném tetování, velkém od deseti do patnácti centimetrů,“ vysvětlila tatérka s tím, že ta větší či složitější se musí dělat po částech.

Po zhotovení tetování se klientovi od Aleny Janovské dostane poučení, jak se má po několik následujících hodin chovat a termín poslední schůzky. „Klientovi doporučím, ať si po příchodu domů z tetování sundá folii, omyje si ho dezinfekčním mýdlem a nechá volně dýchat,“ uvedla Janovská s tím, že na poslední schůzku zve klienty proto, aby zkontrolovala výsledky své práce. „Každý člověk je jiný a mě zajímá, jestli je s mou prací spokojen, jestli má tetování podle svých představ, ať už co se týče barvy nebo tvaru,“ vysvětlila důvody schůzky tatérka a dodala: „Když se přece jen najde něco, co se mu moc nezdá a dá se to opravit, udělám mu to zdarma. Přece jen jsou klienti mou chodící reklamou a mně na tom, aby byli spokojeni, záleží.“