Výrobce nákladních automobilů Tatra Kopřivnice avizovala již koncem září uvolnit zhruba 550 svých zaměstnanců. Jak zdůraznil ředitel lidských zdrojů v Tatře Libor Bartoň, jedná se o záměr, tudíž v současnosti probíhají ve společnosti upřesňující diskuze o pracovních režimech pro období do konce letošního i pro počátek příštího roku. „Přesnější počty uvolněných zaměstnanců i za dceřiné společnosti budeme znát koncem příštího týdne,“ uvedl Bartoň.

Za poslední rok je to pro Tatru již několikáté hromadné propouštění. V září 2008 nahlásila Tatra první uvolňování stovek zaměstnanců a upravila tak počet svých zaměstnanců zpátky na svůj plánovaný stav. Koncem loňského roku pak Tatra podnikla další kroky, mezi něž patřilo snížení mzdových nákladů, režijních výdajů a zrychlení vývoje nových produktů. Od podzimu do léta se však situace v kopřivnické automobilce příliš nezměnila, a tak v červnu ohlásila Tatra propouštění dalších čtyř stovek lidí. Nyní by mělo brány Tatry opustit přibližně 550 zaměstnanců, kteří, stejně jako jejich předchůdci, budou mít nárok na pětiměsíční odstupné v případě, že ukončí pracovní poměr dohodou.
I přes současný negativní vývoj se však společnost nevzdává a u téměř 75 procent uvolněných zaměstnanců předpokládá znovupřijetí od dubna 2010.

Propouštění není jediným opatřením v plánu

Propouštění však není jediným opatřením, které Tatra plánuje v nejbližších týdnech přijmout. „Společnost přistoupí ke zkrácení týdenního fondu pracovní doby na třicet hodin, to znamená snížení o dvacet procent,“ informoval Bartoň s tím, že přímo úměrně s tímto zkrácením bude snížena i mzda. „Ne vždy se však bude jednat o zkrácení pracovního týdne na čtyři dny. Budou i útvary podle charakteru činností, kde se bude pracovat pět dnů v šesti hodinové směně,“ naznačil Bartoň a dodal, že společnost připravuje tato opatření s účinností od 1. listopadu 2009 do 31. března 2010. „Dojde tak k efektivnějšímu využití fondu pracovní doby zejména u výrobních dělníků, ale také uspoříme náklady na energie,“ doplnil na závěr Bartoň.

O plánovaném hromadném propouštění je informován také novojičínský úřad práce, kterému bylo ze strany společnosti Tatra nahlášeno uvolnění zhruba 490 lidí. „Jedná se hodně o dělnické profese,“ řekl Miroslav Kardačinský, vedoucí trhu práce na Úřadu práce Nový Jičín. Pět stovek propuštěných by však ve statistikách velkou neplechu udělat nemuselo. „Pokud by z pětiset lidí přišlo na úřad práce čtyři sta, stoupla by míra nezaměstnanosti na 12,5 procenta,“ uvedl Kardačinský. „Je to však otázka, protože se změnil poměr přírůstku a úbytku. V minulém období nezaměstnaných přibývalo, teď jich ubylo a v posledním období se zaměstnavatelé začali oživovat a více žádají pracovníky. Je tedy otázkou, jak moc se propouštění v Tatře promítne na míře nezaměstnanosti,“ dodal s tím, že od žádných jiných společností novojičínský úřad práce hromadné propouštění hlášeno nemá.

Čtěte také: V Tatře zmizely součástky za miliony