VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Záměr novojičínské společnosti vyvolal v Bratčicích na Kutnohorsku vlnu protestů

Bratčice, Nový Jičín - Záměr firmy ALLIUM CZ, vystavět v Bratčicích na Kutnohorsku zemědělské zařízení velkých rozměrů, vyvolal odpor mezi tamními obyvateli. Důvodem je zásah stavby do jejího okolí.

1.11.2008
SDÍLEJ:

Takový pohled se možná brzy naskytne občanům i návštěvníkům obce Bratčice.Foto: Repro/Kutnohorský deník

Společnost ALLIUM CZ, která uvádí své sídlo na Slovanské ulici v Novém Jičíně, má v úmyslu vytavět v Bratčicích posklizňovou linku, sušárnu a sklad zrnin. Mělo by se jednat o šest sil, vysokých téměř 24 metrů, a dalších pět objektů o průměrné výšce 9 metrů. Představa dopadu tohoto záměru na panorama obce, stejně jako hluk, prašnost a další aspekty, spojené s provozem, doslova děsí místní obyvatele. Představitelé občanského sdružení Životní prostředí – Bratčice se například domnívají, že se vznikem zmíněné stavby zároveň klesne i hodnota místních nemovitostí.

Zmíněné občanské sdružení iniciovalo rovněž petici, v jejímž textu zpochybňuje znalecký posudek, vypracovaný jako součást oznámení záměru. Podle představitelů občanského sdružení a signatářů petice se posudek k celé věci vyjadřuje z pohledu náhodného občana, projíždějícího přilehlým okolím, nikoliv však pohledem obyvatel obce a častých návštěvníků. „V posudku je řada nepřesností a nepravd, které mohou záměr zkreslit, a to v náš neprospěch,“ uvádí se v textu petice.

Oprávněnost protestu potvrdil i právník Jiří Schüller, který se o záležitost zajímá. „Podle mého odborného názoru je záměr investora nejen daleko za hranicí všech morálních pravidel, ale i za hranicí zákona,“ uvedl Schüller.

„Podle našeho názoru investor sází na sílu peněz, kterou se snaží zmíněný záměr prosadit,“ domnívá se místopředsedkyně zmíněného sdružení Klára Kuperová.

Stejně jako bratčickému občanskému sdružení, se záměr společnosti z Nového Jičína nezamlouvá ani místní samosprávě. „Se znaleckým posudkem zásadně nesouhlasíme. Naše stanovisko k záměru je, stejně jako v případě většiny spolků i obyvatel Bratčic, negativní,“ sdělil na dotaz Kutnohorského deníku starosta obce Jiří Uhlíř. Na zmíněná nesouhlasná stanoviska občanského sdružení, místních spolků i obce zareagoval takké krajský úřad, který nařídil provést podrobné posouzení vlivu uvažované stavby na životní prostředí.

Iniciátor stavby však pochybení odmítá. „Trváme na tom, že neděláme nic, čím bychom škodili místním obyvatelům,“ uvedl Jaroslav Knopf, kterého společnost pověřila jednáním o technických záležitostech.

Ivan Pavelek
Ondřej Dvořák

1.11.2008 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

FRENŠTÁT (zleva Marek a Klimpar) zažil v Českém Těšíně další radost z vítězství.

Frenštát jede. Vykradl Český Těšín a teď hostí nováčka

FOTBALISTÉ Bílovce (v bílém) si musí na výhru počkat minimálně do neděle, kdy doma hostí Pustou Polom. 

Bílovec neuspěl na hřišti Staré Bělé

Vznikla petice kvůli silnici

Přejít z jedné části Kunína do druhé je velký problém. Důvodem jsou projíždějící auta. Obyvatelé obce proto podepisují petici.

Divizní Nový Jičín stále čeká na první výhru

 Novojičínští fotbalisté nevyhráli ani ve třetím divizním kole, když padli v Hranicích. Nyní hostí v sobotu nováčka z Bohumína.  

Proti africkému moru bojují i vojenští veterináři z Hlučína

Na likvidování následků nákazy afickým morem prasat se podílejí ode dneška i vojenští veterináři z Hlučína.

Supervýhodná nabídka? Pět tipů, jak nenaletět při zhodnocování peněz

I relativně nízká finanční gramotnost Čechů může za to, že čas od času skočíme na „supervýhodnou“ nabídku zhodnocení peněz, která se nakonec promění v totální fiasko. Pokud byste rádi investovali svoje úspory, nevynechejte následující tipy. 

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení